İzmirli İş İnsanları Londra’ya Gıda Çıkarması Yaptı

İzmir Ticaret Odası'na (İZTO) üyesi iş insanları, UR-GE Gıda Projesi kapsamında, Londra’da, ikili iş görüşmeleri ve yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi. Heyet, ATMB ve gıda firmaları ile de temaslarda bulundu.

İzmirli İş İnsanları Londra’ya Gıda Çıkarması Yaptı

İzmir Ticaret Odası'dna (İZTO) gıda sektöründe hizmet veren üye 10 firmadan 15 temsilci, İngiltere'nin başkenti Londra'ya giderek toplam 140 iş görüşmesi gerçekleştirdi. İzmirli firmalar, zeytinyağından turşu ve turşu çeşitlerine, makarnadan vegan ve glutensiz ürünlere, kurutulmuş meyve ve sebzeden esans yağlara kadar pek çok ürünü İngiltere pazarında tanıttı.

İZTO tarafından Ticaret Bakanlığı'nın desteği ile yürütülmekte olan, Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE Gıda) Projesi kapsamında, İngiltere'nin Londra şehrinde İkili İş Görüşmeleri Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti gerçekleştirildi. İZTO'ya üye 10 proje katılımcısı firmadan 15 temsilcinin katıldığı organizasyona, İZTO 11. Gıda İmalat ve Toptan Ticaret Grubu Meslek Komitesi Üyeleri Bülent Dinçkal ve Müfit Yılmaz, Ticaret Bakanlığı Ticaret Uzmanı Dilara Zümreoğlu Tek, İZTO Araştırma ve Geliştirme Uzmanı Şebnem Özkan ve İzmir Ticaret Odası Proje Görevlisi Sevim Güngörürler eşlik etti.

Faaliyet kapsamında, Londra'da yer alan marketlere ürün veren büyük gıda toptancıları yerinde ziyaret edilerek 30 iş görüşmesi yapıldı. İzmirli firmalar, İngiliz toptancılardan ticaret yapmak istedikleri ürünler ve firmaların mal alım koşulları hakkında bilgi aldı. Türk firmaların ürünlerinin Londra market raflarına girmesi için ileriye dönük adımlar atıldı. İzmirli heyet ayrıca İngiltere pazarındaki alıcılarla ikili iş görüşmeleri toplantısında bir araya geldi. Tüm gün süren toplantıda, toplam 110 adet ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

BÜYÜKELÇİ ERTAŞ HEYETİ AĞIRLADI

İzmirli ticaret heyeti, organizasyon kapsamında bir dizi ziyarette de bulundu. Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş'ı ziyaret eden heyete, Ticaret Başmüşaviri Devlet Selim Paslı ile Birinci Katip Hande Sevinç Apakan eşlik etti. Büyükelçi Ertaş'ın İngiltere-Türkiye siyasi ve ekonomik ilişkileri hakkında bilgi verdiği ziyarette, İngiltere ile yürütülen serbest ticaret anlaşması görüşmelerinde ülkemiz açısından stratejik önem taşıyan tarım ve gıda sektörlerine öncelik verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

ATMB VE FİRMALARLA BİR ARAYA GELDİ

İzmir Ticaret Odası heyeti, temasları kapsamında İngiltere’de yerleşik Türk işletmecilere ait firmalarını ziyaret etti ve Avrupa Türk Markalar Birliği (ATMB) yönetimi ile bir araya geldi.

Aytac ve Gama ile Gima UK merkezini ziyaret eden iş insanları, İngiltere pazarında Türkiye çıkışlı gıda ürünlerinin yeri hakkında ayrıntılı bilgi edindi.

Aynı zamanda ATMB Başkanı olan Gima Gıda CEO’su Vehbi Keleş’in yurt dışı seyahatinde sebebiyle hazır bulunamadığı toplantıda, ATMB Genel Sekreteri Mustafa Köker’le görüşen İzmir heyeti, görüşmede, iki ülke arasındaki potansiyel yatırım imkanları ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin görüş ve öneriler paylaşıldı.

EZTO ile ATMB arasında temasların geliştirilmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

'ZEYTİNYAĞI TURLARI DÜZENLENMELİ'

Heyet, daha sonra TÜSİAD Birleşik Krallık Temsilcisi Dr. Hasan Turunç ile bir araya geldi. Turunç özellikle markalaşma konusunda atılması gereken adımlara vurgu yaptı. İtalya'nın düzenlediği zeytinyağı turlarının benzerinin Türkiye'de hayata geçirilmesinin bu sektörde markalaşılmasına fayda sağlayacağı ifade edildi.'İZMİR'İN GIDA SEKTÖRÜNDE HACMİ ÇOK BÜYÜK'

İzmir'in 2022 yılında gıda sektöründe 3 milyon 136 bin dolar ihracat performansına sahip olduğuna dikkati çeken İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Gıda sektörü kentimizin lokomotif sektörlerinden bir tanesi. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı'nın desteği ile yürütülmekte olan, Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE Gıda) Projesini çok önemsiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2023, 22:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20