Emlak Sektörü Yeniden Hareketleniyor

İngiltere’de Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında duran emlak ve konut piyasası yeniden hareketlenmenin eşiğinde.

Emlak Sektörü Yeniden Hareketleniyor

LONDRAİngiltere’de hükümetin konut piyasasına uygulanan önlemleri gevşetmesiyle birlikte emlak acentalarında hareketlilik başladı.

Acentalar, hükümet tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde ofis ve müşteri ilişkilerini yeniden düzenliyorlar.

İskan Bakanı Robert Jenrick, geçen hafta yaptığı açıklama ile emlak acentelerinin yeniden açılmasına ve ev görüşlerinin tekrar başlamasına müsaade edileceğini bildirmişti.

KONUT PİYASASI ERTELEMELERİ YAŞIYOR

Koronavirüs için alınan acil durum önlemleri nedeniyle insanlara erken aşamadaki alım satım işlemlerini ertelemeleri söylenmişti ve konut piyasası yaklaşık iki aydır durmuş vaziyetteydi. Zoopla tarafından yapılan araştırmaya göre, hükümetin konut piyasasını durdurması, 82 milyar sterlin değerinde 373 bin emlak alışverişinin beklemeye alınmasına yol açtı.

Hükümet, Mart ayında yaptığı açıklamalarla emlakçılar, mimarlar ve potansiyel alıcılar da dahil olmak üzere, mülklerin ziyaret edilmesini yasaklamıştı. İstekli satıcılar ve muhtemel alıcıların bu dönemde internet üzerinden anlaşmalar yapmaya devam etmesine rağmen, genel satışlar ve araştırmalar keskin bir şekilde düşüş gösterdi.

AÇILAN ACENTALARA YOĞUN İLGİ

Emlak acenteleri, sosyal mesafe kurallarını uygulayarak ofislerini açmaya başladı ve müşterilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. İngiltere’nin güneyinde 48 ofisi bulunan Andrews emlak şirketi, telefon hatlarının açılmasının ardından bir saat içinde 226 kişinin arayıp görüş ve değer tespiti talebinde bulunduğunu açıkladı.

Andrews’in baş yöneticisi David Westgate, arz eksikliğinin piyasayı destekleyeceğini söyledi ve açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Gelecek aylarda değerlerin kötü etkileneceği konuşuluyor ve iş kayıplarının maalesef yüksek olduğu bölgelerde bu durum görülebilecek olsa da satış piyasasının genel olarak iyi dayanacağını ve gelecek yıl aynı dönemlerde ortalama fiyatların artabileceğini düşünüyoruz.” Britanya genelindeki en büyük ev inşaatı şirketlerinden biri olan Taylor Wimpey, çalışanlarına yeni sağlık ve emniyet protokollerini öğrenmeleri için zaman verileceğini ve 22 Mayıs tarihinden itibaren önceden rezervasyonlu görüşler için satış merkezlerini açacaklarını açıkladı.

TECRİT DÖNEMİNDE DEĞİŞENLER VE BEKLENTİLER

İzin verilen şirket çalışanlarının birçoğunu geri çağrılacağı belirtiliyor. İşsizlikle ilgili endişeler, acil olmayan ev alışverişlerinin sayısını aşağıya çekebilir. Yeni inşa edilen evlere yönelik piyasanın, yeni evleri ziyaret etmenin daha az riskli görülmesinden dolayı, ikinci el ev piyasasına oranla daha güçlü olması bekleniyor.
Araştırmacıların, satış piyasasının tecrit döneminden önceki seviyelere dönmesi için geçmesi gerekeceğini düşündüğü sure 9 ay olarak öngörülüyor.
Araştırmacıların, ev fiyatlarının tecrit döneminden önceki seviyelere dönmesi için geçmesi gerekeceğini düşündüğü süre ise 11 ay.
Buna göre, kira fiyatlarının istikrar sağlaması için geçmesi gereken sure 12 ay.
Tecrit döneminden bu yana insanların alışverişlerinden vazgeçtiğini gören araştırmacıların oranı yüzde 80
Tecrit dönemi boyunca durdurulan mülk alışverişi sayısı 373 bin.
Tecrit dönemi boyunca durdurulan ev satışlarının toplam değeri de 82 milyar sterlin olarak hesaplandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2020, 02:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20