Emlak fiyatlarında artış bir buçuk yılın zirvesinde

Emlak sektörünün nabzını tutan Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, konut piyasasının son aylarda ivme kazandığını söyledi. ONS verilerine göre ise, Londra’daki emlak fiyatları 2019 yılındaki sürekli düşüşüne karşın geçen yılın ayında yüzde 2.3 artış gösterdi.

Emlak fiyatlarında artış bir buçuk yılın zirvesinde

LONDRA - Aralık ayındaki genel seçimin müşteri taleplerini artışa geçirmesinin ardından, Birleşik Kral­lık genelindeki ev fiyatlarının son 18 ayda görülen en hızlı şekilde artışı gerçekleşti.

Nationwide tarafından yayınla­nan verilere göre, ortalama ev fiyat­ları şubat ayında yıllık olarak yüzde 2,3 oranında artış gösterdi ve 216 bin 092 sterline ulaştı.

Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, konut piyasası­nın son aylarda ivme kazandığını söyledi ve konuyla ilgili açıkla­malarını şöyle sürdürdü: “2019 yılının son üç ayında ekonomik büyüme durma noktasına gelmiş olsa da iş piyasası canlı kaldı ve borçlanma masrafları da düşüktü. Seçim sonuçları da alıcı duyarlı­lığına destek sağlamış olabilir.”

Buna rağmen, ev fiyatlarının geleceğinin önümüzdeki aylar­daki ekonomik performansa bağlı olacağı belirtiliyor.

Ülkenin ekonomik performan­sının ise Brexit müzakerelerinin sonucuna ve koronavirüsün et­kisine bağlı olarak darbe alabile­ceği ifade edildi. Yine de Nation­wide, Birleşik Krallık ekonomisi­nin ılımlı bir şekilde genişlemeye devam edeceğini ve ev fiyatlarının genel olarak aynı kalacağını tah­min ediyor.

LONDRA’DA KONUT FİYATLARI ARTIŞA GEÇTİ

Londra’daki konut fiyatları geç­tiğimiz yıl aralık ayında erken genel seçimlerin ardından son 15 ayın en yüksek artışını yaşadı.

Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ONS) verilerine göre, Londra’daki emlak fiyatları 2019 yılındaki sü­rekli düşüşüne karşın geçen yılın ayında yüzde 2.3 artış gösterdi.

Uluslararası danışmanlık şirketi PwC’den ekonomist Jamie Durham Londra’daki konut fiyatlarının ge­nel seçimlerden sonra yeniden sıçramaya başladığını belirterek bunun genel seçim sonuçları ve Brexit’in gerçekleşmesiyle ekono­mide bir istikrar beklentisi sağla­dığını kaydetti.

Durham, Brexit sonrasındaki sü­recin sorunsuz bir şekilde gitmesi ve ekonomideki istikrarın devam etmesi halinde 2020’de de konut fiyatlarında artış beklediklerini ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2020, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20