ATMB’den KKTC İle Dış Ticaret İşbirliği Adımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi, Büyükelçi Oya Tuncalı, İngiltere’de faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk girişimciler ile Avrupalı Türk Markalar Birliği üyelerini verdiği resepsiyonda biraraya getirdi.

ATMB’den KKTC İle Dış Ticaret İşbirliği Adımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi, Büyükelçi Oya Tuncalı, İngiltere’de faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk girişimciler ile Avrupalı Türk Markalar Birliği üyelerini verdiği resepsiyonda biraraya getirdi.

KKTC Londra Temsilciliği’nde Perşembe akşamı gerçekleşen davete, KKTC Londra Konsolosu Buket Kop,  Türkiye’nin Londra Ticaret Başmüşaviri Süleyman Beşli, Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, TBCC Direktörü Yavuz Sökmen ile İngiltere’de marka oluşturmuş olan Kıbrıslı Türk iş insanları katıldı.

DAHA GENİŞ PAZARLARA ULAŞMAK İÇİN...

Büyükelçi Oya Tuncalı, konuklara hitabeden yaptığı konuşmada, markaları, Londra’da önemli piyasa değerlerine sahip iş insanlarımızı, ülkemizdeki iş insanlarımızla da buluşturarak yapılacak panel, ziyaret, toplantı gibi etkinliklerle Kıbrıslı Türk markalarla işbirliği, paylaşma ve ticaret imkanlarını artırmanın hedeflenmekte olduğunu belirtti. Bu buluşmanın ilk sosyal tanışma toplantısı olduğunu hatırlatan Tuncalı, “bilahare ülkemizdeki Bakanlıklarımız ve Odalarla da istişare edilerek koordineli adımlarla daha geniş pazarlara ulaşmak için çalışmalar sürdürülecek” dedi.

TİCARETTE YENİ KAPILARI BİRLİKTE AÇALIM

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkanı Cafer Mahiroğlu da konuşmasında, Türkiyeli arkadaşların da meydana getirdiği markalar ile Kuzey Kıbrıs’ta oluşacak markaların uluslararası piyasalarda yerini alması için birlikte adımlar atmak için bu girişimlerin bir başlangıç olacağını ifade etti.

İngiltere’de Vatan Catering gibi 40 yıllık markaların mevcut olduğunu  hatırlatan Mahiroğlu, “Bu markalar kolay oluşmuyor. Şunu görüyoruz, aynı işi yapanların birbirleri ile iletişimlerini geliştirmeleri halinde daha ileri noktalara taşınabilir. Bu buluşmanın burada kalmamasını diliyorum. Türkiye’deki paydaşlarımızla da buradaki birikimleri paylaşarak büyütelim diyoruz. Eğer ticarette açılacak yeni kapılar varsa bunu birlikte açalım, birlikte geliştirip büyütelim. Hedefimiz bu olmalı” diye konuştu.

BİZ DESTEK OLMAYA HAZIRIZ

Konuklara hitabeden, Türkiye’nin Londra Ticaret Başmüşaviri Süleyman Beşli konuşmasında, “Burada hepinizle bir arada olmak bizim için memnuniyet verici. Avrupalı Türk Markalar Birliği olarak, iş insanlarımızın bünye altında ciddi ve oldukça başarılı faaliyetler yaptıklarını görüyoruz. İngiltere’ye baktığımız zaman dünyan ekonomik olarak sıkıntılı olduğu bir dönemde, Brexit arefesinde yaşananlar ve diğer taraflan işleri geliştirmek için çabalayan bir iş adamları grubu ile inşallah daha iyi yolalacağımızı düşünüyorum. Ticaret Müşavirliği olarak işlerle alakalı hangi konularda ihtiyacınız olursa yardıma hazırız” ifadelerine yer verdi.

KKTC TEMSİLCİLİKLERİNDE TİCARİ ATEŞELER GÖREV ALMALI

ATMB BaşkanYardımcısı ve KKTC  Proje Koordinatörü Vehbi Keleş ise konuşmasında, KKTC Temsilciliklerinde bundan sonra Ticare Ateşe’lerin de görev almasının kaçınılmaz hale geldiğini kaydetti.

Keleş, KKTC’deki üreticilerin kendi çabaları ile gerçekleştirdiği ihracat girişimlerine, finans ve teknik destek verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Ticaret Ataşeleri yurtdışında görev alırken, Ada’da ise üniversitelerden uzmanlar ticaretin içinde yerini almalı. Ayrıca, Yeşil Hat Tüzüğü ile yapılan ticaret ve KKTC limanlarından yapılan ihracat desteklenmeli” diye konuştu.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİREREK BÜYÜYELİM

Resepsiyonda hazır bulunan Vatan Catering Direktörü Tuncel Nalbantoğlu da konuklara hitabetti. Konuşmasında bu adımın isabetli olduğunu belirten Nalbantoğlu, “Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin tecrübe ve birikimlerinin KKTC üreticisine farklı ülkelerde ticaret imkanlarına katkıda bulunacaksa bu bizi memnun eder. Umarım bu gereşem güçlenerek devam eder” dedi.

Davette hazır bulunan Waltham Forest Belediye Meclisi Üyesi Nick Halebi de yaptığı konuşmada iş dünyası temsilcilerini bir arada görmekten memnuniyet duyduğunu hatırlatarak, bu gibi etkinliklerle oluşturulacak iletişim kanalları ile iş geliştirilerek, ticaret daha iyi noktalara taşınacağına inandığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20