İngiltere Perakendecilerinden, 'Panik Yapmayın' Çağrısı

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle alışveriş çılgınlığı yaşanmasının yersiz olduğu bildirildi. İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu, “panik yapmayın” çağrısı yaptı.

İngiltere Perakendecilerinden, 'Panik Yapmayın' Çağrısı

EUROBUSINESSLIFE

LONDRA - İngiltere'nin gıda perakendecileri koronavirüs salgını nedeniyle alışveriş çılgınlığı yapanlara, gazete ilanı ile Panik Yapmayın’ çağrısı yaptı.

Süpermarket gruplarını temsil eden İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu (BRC), perakendecilerin müşterilerine seslenerek, alış veriş çılgınlığına gerek olmadığı çağrısı yaptı.

Tesco, Sainsbury’nin, Asda, Morrisons, Aldi, Lidl, Coop, Waitrose, M&S, İzlanda, Ocado ve Costcutter tarafından imzalanan açıklama Pazar günü ulusal gazetelerde ilan olarak yayınlandı.

Açıklamada, “Endişelerinizi anlıyoruz, ancak gerekenden fazlasını satın almak bazen başkalarının mahrum bırakılacağı anlamına gelebilir. Hepimiz birlikte çalışırsak herkes için yeterli ürün var” denildi.

Sosyal medyada yaygın olarak yapılan paylaşımlarda, geçen hafta İngiltere'nin büyük süpermarketlerine ait, özellikle kurutulmuş makarna, tuvalet ruloları ve konserve yiyecekler raflarının boşaldığını gösteren fotoğraflar dikkati çekmişti.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin gıda kaynaklarının güvenli olduğundan emin olduğunu, ancak herkesin ulusal çabaların bir parçası olarak sorumlu davranması gerektiğini ifade etmişti.

Başbakan Boris Johnson'un virüsün hafif semptomlarını gösterenlerin bile en az yedi gün kendinden izole edilmesi gerektiğini söylediği Perşembe gününden bu yana virüsün yayılması daha da artmıştı.

Sağlık otoriteleri, Cumartesi günü İngiltere'deki COVID-19 için pozitif test yaptıktan sonra 21 kişinin öldüğünü doğruladı.

Gıda perakendecilerinin tüketicile yönelik yayınladığı açıklamada, sistemin hızlı bir şekilde hareket etmesini sağlamak ve rafların stoklanmasını sağlamak için mağazalara daha fazla teslimat yapmak için hükümet ve tedarikçilerle yakın çalıştıkları hatırlatıldı.

Ayrıca, çevrimiçi dağıtım yapan ve tıklama ve toplama hizmetlerine sahip perakendecilerin tam kapasite çalıştığı da hatırlatıldı.

Tesco Başkanı John Allan Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere market piyasasında % 27,2 paya sahip olan perakendecinin belirli ürünlerin “çok kısa vadeli, geçici” eksikliği yaşanacağını belirtmişti.

Öte yandan, İngiltere’de önemli bir pazar payına sahip olan Türk gıda sektörü adına Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan yardımcısı Vehbi Keleş de yaptığı açıklamada, gıda temininde sorun yaşanmayacağını belirterek, tüketicilerin stok amaçlı alış veriş yapmalarına gerek olmadığını ifad etmişti.

İNGİLTERE PERAKENDECİLER KONSORSİYUMU'NUN GAZETELERE VERDİĞİ ÇAĞRI İLANI:

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 00:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
X
X - 2 yıl Önce

Stok yapmasak da ürünleri bulmakta zorlanıyoruz. Bugün bir Türk süpermarketine alışveriş için gittiğimde un kalmadığını gördüm, sadece daha önce hiç görmediğim yabancı bir markanın minik paketleri vardı. Makarna reyonunda büyük eksiklik vardı. Yağ bölümünde de yine 1 litrelik ilk defa gördüğüm markaların yağları vardı ve azdı. Su neredeyse yoktu. Hani stok yapmayalım dedik ama bu sefer de normal alışverişimizi yapmakta zorlanacağız gibi. Alışveriş yapmaktan nefret eden birisi olarak bana bile alışveriş yaptırdı bu durum.

SIRADAKİ HABER