‘İhracatın Yıldızları Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

İhracatın Yıldızları yarışmasında "İhracatın Yıldızı Büyük Ödülü"nü Arçelik kazandı. Nominal olarak ihracatını bir önceki yıla göre en fazla artıran firmaların ödüllendirildiği "İhracat Performans" kategorisinde, ilk sırayı Tosçelik Profil alırken, onu Ram Dış Ticaret ve Türkiye Petrol Rafinerileri izledi.

‘İhracatın Yıldızları Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "İhracat ailesini geliştirmek, kadınları ve gençleri daha çok ihracatın içine katmak, girişimcileri ve ekosistemi geliştirmek adına pek çok proje gerçekleştirdik, pek çok ilki yaptık. Bunlardan en önemlisi cumhuriyet tarihinde ilk defa ihracatçı sayısı ithalatçı sayısını geçti." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, Dünya Gazetesi ve DHL Express iş birliği, Akbank ana sponsorluğu ve Turkcell iletişim sponsorluğunda düzenlenen "İhracatın Yıldızları" yarışmasında, 22 firma ödül kazandı.

İhracatın geliştirilmesini ve ülke ekonomisindeki payının artırılmasını teşvik amacıyla bu yıl 18. kez düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Üretimde dışa bağımlılığı azaltarak, Türkiye'de katma değer ve istihdam yaratan gizli kahramanların belirlendiği yarışmaya, 513 firma başvuruda bulunurken, 22 firma 13 farklı kategoride ödüle layık görüldü.

Törenin açılışında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın Türkiye için farklı bir anlam kazandığını belirterek, "İhracata hep inandık, güvendik, ihracat bizi hep diri, hep zinde tuttu. Allah bize özellikle 2018'den sonraki süreçte her ay ihracatçıların kırdığı rekorları açıklamayı, geliştirmeyi, projeler yapmayı ve çalışmaların üstüne bir şeyler koymayı nasip etti. İhracat ailesini geliştirmek, kadınları ve gençleri daha çok ihracatın içine katmak, girişimcileri ve ekosistemi geliştirmek adına, pek çok proje gerçekleştirdik, pek çok ilki yaptık. Bunlardan en önemlisi cumhuriyet tarihinde ilk defa ihracatçı sayısı ithalatçı sayısını geçti." diye konuştu.

Türkiye'de herkesin ihracata ve ihracatçıya inandığına dikkati çeken Gülle, ihracatın Türkiye'nin umudu olduğunu aktardı.

İsmail Gülle, dünyanın bütün bölgelerine ve ülkelerine ihracat gerçekleştirdiklerini anımsatarak, ihracatın gelişmesinden, genişlemesinden Türkiye'nin ve Türk insanının kazanacağını söyledi.

Gülle, "Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye" hedefinde olduklarını dile getirerek, bu hedefe doğru yol alırken, her zaman olduğu gibi Ar-Ge'yi, inovasyonu, tasarım ve markalaşmayı ön plana çıkaracaklarını, katma değerli üretime ve ihracata odaklanacaklarını ifade etti.

- "İhracat odaklı büyüme modelini güçlendirerek devam ettirmeliyiz"

Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal da Türkiye'nin uzun dönemli kalkınma hedeflerine ulaşabilmesi için ihracat odaklı büyüme modelini güçlendirerek devam ettirmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin bu hedefe ulaşmasında ihracat yapan şirketlere hak ettikleri desteği vermek konusunda bankalara da çok büyük sorumluluk düştüğünün altını çizen Tugal, şunları söyledi:

"Akbank olarak, 2019 yılı başında çıkardığımız ve yıl sonunda dijital içeriklerle zenginleştirdiğimiz 'İhracatçının Gücü Paketi' ile ihracatçıları desteklemeye devam ediyoruz. Bu paketle, binlerce yeni ihracatçımıza ulaşarak, ihracat serüveni boyunca yol arkadaşı olmayı hedefliyoruz. Akbank'ın dış ticaret ve dış ticaretin finansmanı alanındaki ürün, bilgi ve tecrübelerini, kaliteli ve sürekli hizmet anlayışı ile birlikte ihracatçılarımıza sunmaya devam edeceğiz. Ülkemizin hak ettiği ihracat atılımını hep birlikte başaracağız. Bugün dış ticaret konusunda uzman ve tecrübeli bir ekiple ülke genelinde hizmet veriyoruz. Müşterilerimize dış ticaretle ilgili ihtiyaç duydukları danışmanlık desteğini de vererek 'dış ticaret denince akla ilk gelen banka olma' misyonuyla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz."

- "İhracatçıları dijital dönüşüm çözümlerimizle desteklemeye her zaman hazırız"

Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk ise tamamı Türk mühendis ve yazılımcıları tarafından geliştirilen, arama motoru, e-posta hizmetleri, anlık mesajlaşma, televizyon ve müzik platformlarıyla, Türkiye'nin dijital dönüşümüne öncülük ettiklerini dile getirdi.

Türk, Turkcell'in, tüm dijital servisleriyle Türkiye'ye değer katmaya devam ettiğini ve edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Ülkemizin yeni nesil mobil teknolojilerde milli çözümler üretmesi ve ekosistem oluşturulması adına öncü çalışmalar yapıyoruz. Turkcell'in yurtdışı iştirakleri üzerinden 22 Türk firmasının 13,5 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaşmasına katkı sağladık. Ayrıca ülkemizde girişimcilik ekosistemini geliştirmek amacıyla, teknoparklara, kuluçka merkezlerine giderek potansiyel vadeden girişimcileri buluyor, onları tedarikçi havuzumuza ekliyoruz.

Uygulamaya koyduğumuz girişimciliğe destek çalışma modeliyle son sekiz ayda 12 farklı teknoparkta 25 farklı girişimcimize yaklaşık yıllık bazda 9 milyon liralık bir can suyu veriyor ve ihracat yolculuklarında global bir marka olarak onlara referans oluyoruz. Türkiye'nin Turkcell'i olarak toplumumuzun, ülkemizin gelişimine katkı sağlamak için buradayız. Ülke ekonomimizin dinamosu ihracatçılarımızı daha rekabetçi ve katma değerli hale getirecek dijital dönüşüm çözümlerimizle desteklemeye her zaman hazırız."

- "Dünyanın daha fazla entegre olmasının ülkelere daha fazla refah getireceğine inanıyoruz"

DHL Express Türkiye CEO'su Claus Lassen de Türkiye'de ihracatçıların uzun bir süredir gerçek bir başarı hikayesi yazdıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Ulusal ve uluslararası ekonomik koşulların çok uygun olmadığı ortamlarda dahi ihracat rakamlarını büyütmeyi başarıyorlar. DHL Express olarak biz de bu çabaları yakından destekliyoruz çünkü dünyanın daha fazla entegre olmasının ülkelere daha fazla refah getireceğine inanıyoruz. DHL Küresel Bağlantılılık Endeksi 2019 verilerine göre, dünya bugüne kadar ulaştığı en yüksek bağlantılılık seviyesinde ancak hala işlerin önemli bir kısmı ulusal sınırlar içinde gerçekleştiriliyor. Bu da uluslararası ticarette büyüme fırsatlarının varlığına işaret ediyor. Bu fırsatları kullanmak için iş dünyasına da önemli bir sorumluluk düşüyor. Bu süreçte Türkiye'nin de uluslararası bağlantılarını artırma anlamında çok yüksek potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Uluslararası hızlı hava taşımacılığı sektörünün kurucusu ve lideri olarak bu süreçte işletmelerin yakın iş ortağı olarak her zaman yanlarında olmayı sürdüreceğiz."

Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ise "Dünyada ayak basılmadık ülke bırakmayan ve Türkiye'nin büyüme dinamiği ihracatı sırtlayan firmalara, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz." diye konuştu.

- Toplam 13 kategoride 22 firma ödüle layık görüldü

İhracatın Yıldızları yarışmasında "İhracatın Yıldızı Büyük Ödülü"nü Arçelik kazandı.

Nominal olarak ihracatını bir önceki yıla göre en fazla artıran firmaların ödüllendirildiği "İhracat Performans" kategorisinde ilk sırayı Tosçelik Profil alırken, onu Ram Dış Ticaret ve Türkiye Petrol Rafinerileri izledi.

Türkiye'den ilk kez ihraç edilen ürünlere imza atan firmaların belirlendiği "Özgün Ürün Şampiyonu" kategorisinde, ilk üç Onko-Koçsel İlaç, Doğsan Tıbbi Malzeme ve Bentaş Bentonit olarak sıralandı.

En fazla ülkeye ihracat yaparak ve ihraç ürünlerine çeşitlilik katarak ödül kazanan "Sınır Tanımayan Şampiyonlar" sırasıyla LC Waikiki, Türk Traktör ve Kocaer Haddecilik oldu.

"Hizmet İhracatı Şampiyonu" kategorisinde THY Teknik ödüle layık görülürken, "E-İhracat Şampiyonu" Gülsha Kozmetik olarak belirlendi.

"Turquality Şampiyonu" E-MAK Makine, "Girişimcilik Şampiyonu" ise Bilgin Çiçekçilik seçildi.

"En Çevreci Şampiyon" kategorisinde kazanan Zorlu Holding Tekstil olurken, "Üniversite-Sanayi İş birliği Şampiyonu" olarak Hidromek, "Ar-Ge Merkezi İnovasyon Şampiyonu" olarak Elkon Beton ödüllendirildi.

"En Uzun Süreli İhracat Artışı" Ödülü'ne ise Tusaş Türk Havacılık ve Uzay layık görüldü.

Tersan Tersanesi, Begüm Yat-Doğulu Turizm, Robo Automation & Engineering ve Taze Kuru Gıda ise Özel Ödül kazanan şirketler oldu.


- İran'a gidecek sebzeler, meyveler Mersin'de bekliyor, biz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü İran'a gidecek sebze ve meyvelerin Mersin'de beklediğini belirterek, "Biz ihracat yapmak istiyoruz, onların beklentisi var. Lojistik yolları ile alternatif güzergahlar üzerinde çalışıyoruz. Önceliğimiz insan sağlığı ama ticaretimize de her türlü önlemi alarak, ticaretin akışını sağlamak zorundayız." dedi.

Pekcan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) öncülüğünde, DHL Express Türkiye ve Dünya Gazetesi iş birliği ile Akbank’ın ana sponsorluğu, Turkcell'in iletişim sponsorluğunda gerçekleştirilen "İhracatın Yıldızları" yarışmasının ödül törenine katıldı.

Törendeki konuşmasına İdlib'de rejimin saldırısı sonucu şehit olan askerleri ve Gürbulak'ta Bakanlık servis aracına roketli saldırı sonucu şehit olanları anarak başlayan Pekcan, şu an hastanede bulunan yaralılarının üçünün durumunun ağır olduğunu bildirerek, onlara da acil şifalar diledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan Pekcan, ihracatçılar içinde kadın sayısının artırılması için çalışılması gerektiğini dile getirdi.

Sponsorlar DHL Express Türkiye, Turkcell ve Akbank'a ihracatçılar için daha fazla destek vermeleri çağrısında bulunan Pekcan, Akbank’tan kadın ihracat ve kooperatiflerine özel finansman paketi talep etti.

Pekcan, 2019 yılında küresel ekonomi ve küresel ticarette yaşanan yavaşlamaları anımsatıp, 2020 için küresel büyümelerin aşağı yönlü revize edildiğini söyledi.

Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle küresel büyümelerin revize edildiğini hatırlatan Pekcan, şu bilgileri verdi:

"Türkiye olarak, 2019 yılında dünyanın en çok ihracat yapan ilk 50 ülkesinin ihracatı yüzde 2,7 düşerken, biz ihracatımızı yüzde 2,2 artırdık. Türkiye'nin beklentileri açısından bu rakam belki çok yüksek bir rakam değil ancak biz ihracat artışında, 2019'da dünyada 7'nci sıradayız, değer bazında artışta da 6'ncı sıradayız.

Demek ki zorluklar, bizim zorluklar karşısındaki reaksiyon kabiliyetimizi ve dinamizmimizi ortaya koyuyor. 2020'ye çok daha büyük beklentilerle girdik ama küresel ekonomide çok zorlu bir sene olacağa benziyor. Öncelikle Çin ekonomisi, ilk 3 ayda etkilenecek. Şimdi Avrupa'ya ve dünyaya yayılıyor. Dolayısıyla, daha fazla tedbirli ve öngörülü olmamız gereken bir zamandan geçiyoruz."

Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin, bütün kurumları ile beraber gereken her türlü tedbiri aldığına dikkati çekerek, bakanlıkların, kabinenin, tek bir Bakanlık gibi iş birliğiyle çalıştığını ve bu süreci beraber yürüttüklerini anlattı.

Koronavirüsün, dünya ekonomisini ve can güvenliğini etkilediğini dile getiren Pekcan, "Her şeyden önce sağlık... Bunun için bütün tedbirleri almak üzere de önlemlerimizi alıyoruz." dedi.

- "Alternatif güzergahlar üzerinde çalışıyoruz"

Orta Asya’ya yapılan ihracatın yüzde 50'sinin İran üzerinden gittiğini hatırlatan Pekcan, "Irak ve İtalya'ya 20 milyar doların üzerinde ihracatımız var. Dolayısıyla tedbirlerimizi alacağız ama dış ticaretin önünde de engel tanımayacağız." diye konuştu.

Pekcan, bu akşam İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi ile görüştüklerini aktararak, yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"İran'a gidecek sebzeler, meyveler Mersin'de bekliyor, biz ihracat yapmak istiyoruz, onların beklentisi var. Lojistik yollarıyla, alternatif güzergahlar üzerinde çalışıyoruz. Yarın bütün bakan yardımcılarımız, diğer bakanlıkların bakan yardımcıları ve TİM'le beraber, lojistik, yeni güzergahlar, alternatif rotalar üzerinde bir toplantımız var.

Bakan Yardımcım bugün Gürcistan'dan geldi, Genel Müdürümüz Azerbaycan'dan döndü. Azerbaycan'da yıllık kotayı askıya aldılar, kota saymayacaklar. Hazar geçiş ücretlerinin düşürülmesi ile ilgili çalışma yapıyoruz. Irak kapısında nasıl aktarma yaparız, tampon bölgede, bunun çalışmalarını yapıyoruz. Önceliğimiz insan sağlığı ama ticaretimize de her türlü önlemi alarak, ticaretin akışını sağlamak zorundayız."

- "2019 rakamları güzeldi, 2020'ye de güzel başladık"

Bakanlık bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi veren Pekcan, ihracat hedeflerine odaklandıklarını söyledi.

Pekcan, 2019 yılında Türkiye ihracatının güzel bir sene geçirdiğine dikkati çekerek, ulaşılan başarılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"2019 rakamları güzeldi, 2020'ye de güzel başladık." diyen Pekcan, ilerleyen süreçte de hedeflere kararlılıkla yol alacaklarını dile getirdi.

Ticaret Bakanı Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2019'da dünya ortalamasına göre güzel bir sene geçirdik. İhracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 85,9'a ulaştık. Son 62 yılda gerçekleşmiş bir oranı yakaladık. Enerji hariç ilk defa dış ticarette fazla verdik. Bunu en son 1988 yılında gerçekleştirmişiz. Dış ticaret açığımız 2019 yılında yüzde 45,4 azalarak 54 milyar dolardan 29,5 milyar dolara düştü. Dış ticaret net ihracatımız, Türkiye'nin büyümesine 2,3 puan katkı sağlayarak, en fazla katkı sağlayan kalem oldu. 2020'ye güzel başladık. İhracat hedeflerimize el birliği ile ilerleyeceğiz."

Bakan Pekcan, "Merkez Bankası'nın, diğer bankaların ve Eximbank'ın faiz indirimlerinin, yatırımcı iştahını artırmasını ve yatırım, üretim ve ihracat denklemini tamamlamasını bekliyoruz. Bugün Türkiye, sahip olduğu eğitimli beşeri kaynakları, tecrübesi, güçlü sanayi altyapısı ile küresel ekonomi için de en canlı en dinamik ekonomilerden birisi." şeklinde konuştu.

Pekcan, konuşmasını ödül alan şirketleri tebrik ederek tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER