‘Damga Vergisi’ İndirimi Emlak Sektörünü Canlandırdı

İngiltere'de zor günler geçiren emlak sektöründe, hükümetin geçen hafta açıkladığı 'Damga Vergisi' indirimi ile birlikte hareketlilik başladı...

‘Damga Vergisi’ İndirimi Emlak Sektörünü Canlandırdı

LONDRA - Koronavirüs döneminde ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak konut piyasında yaşanan durgunluğu harekete geçirmek için hükümetin açıkladığı ‘damga vergisi’ düzenlemesi sektöre nefes aldıracak mı?

Açıklamanın ardından sektörden gelen haberler bu sorunun cevabının olumlu olacağı yönünde.

Yeni ev alanların yararlanacağı “stamp duty” (damga vergisi) düzenlemesi konut piyasasına ilgiyi arttırdı.

Maliye Bakanı Rishi Sunak, geçen hafta açıkladığı yaz bütçesinde, yeni ev alışverişlerinde değeri 500 bin sterline kadar olan evler için “stamp duty” (damga vergisi) ödenmeyeceğini duyurmuştu.

YENİ EVE ALACAKLARA ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR

The Guardian gazetesinin haberine göre, yeni ev alacak olanlara 15 bin sterline kadar tasarruf sağlayabilecek olan bu karar, konut piyasasındaki hareketliliği arttırdı. Birçok emlak acentesi, mayıs ayında sona eren kısıtlamaların ardından konut piyasasına olan ilginin halihazırda artmaya başladığını, bu kararın ise hem alıcıların hem de satıcıların ilgisini daha da yükselttiğini belirtiyor.

Maliye Bakanı’nın açıklamasının ardından emlak acentelerinin bazı şubelerinde müşteri aramalarının ikiye katlandığı ifade ediliyor. Kısıtlamaların kaldırılmasının ardından konut piyasasının yeniden açılması da ev almak isteyenlerin sayısını yükseltti. Royal Institution of Chartered Surveyors (Rics) tarafından yapılan açıklamaya göre de haziran ayında hem ev almak isteyen kişilerin sayısı hem de evini satışa koyanların sayısı artış gösterdi.

YENİ EMLAK ALANLAR BÜYÜK KENTLERDEN UZAKLAŞIYOR

Bazı emlak acenteleri, yeni ev almak isteyenlerin büyük şehirlerden uzaklaşarak daha küçük kasabalara taşınma belirtileri gösterdiğini söylüyor. Koronavirüs salgını sonrasında insanların önceliklerini tekrardan gözden geçirmeye başladığı ve evden çalışmanın da yaygınlaşmasıyla bu yönde kararlar alabilecekleri belirtiliyor.

The Guardian gazetesinin haberine göre, emlak acenteleri, özellikle Londra’dan taşınmak isteyenlerin talepleri yükselttiğini ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen, Rics tarafından yapılan açıklamalarda, ev fiyatlarının düşmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Halifax tarafından yapılan son araştırma da Birleşik Krallık genelindeki ev fiyatlarının, 2010 yılından bu yana ilk kez üst üste dört ay düşüş gösterdiğini ortaya koydu. Yapılan açıklamalarda, yaz ayları boyunca konut fiyatlarındaki düşüşlerin devam etmesinin beklendiği de ifade edildi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, son haftalarda birçok mortgage sağlayıcısı borç verme kurallarını katılaştırdı ve konut değerinin yalnızca yüzde 5 veya yüzde 10’u değerinde depozito ödeyebilen müşterilere yönelik mortgage anlaşmaları da geri çekiliyor. Bu da ilke kez ev almak isteyenlerin konut piyasasının dışına itildiğine yönelik endişeleri arttırıyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20