Emlak Piyasası İlk Defa Bu Kadar Düşüşte!

Koronavirüs salgının ekonomide oluşturduğu şok etkisi nedeniyle, ev fiyatlarında görülen düşüşlerin sürpriz olmadığı ifade ediliyor.

Emlak Piyasası İlk Defa Bu Kadar Düşüşte!

İngiltere genelindeki ev fiyatları 2012 yılından bu yana ilk kez yıllık bazda düşüş gösterdi.

Koronavirüs salgınının ekonomide meydana getirdiği şok etkisi konut piyasasını da büyük oranda etkilemeye devam ediyor.

Nationwide tarafından açıklanan verilere göre, ülke genelindeki ev fiyatları haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,1 değer kaybetti.Ev fiyatları aylık olarak bakıldığında ise mayıs ayına kıyasla yüzde 1,4 azaldı ve ülke genelindeki ortalama ev fiyatlarını 216 bin 403 sterlin seviyesine düşürdü. Ev fiyatları, Aralık 2012 yılından bu yana ilk kez yıllık olarak düşüş göstermiş oldu.

Koronavirüs salgının ekonomide oluşturduğu şok etkisi nedeniyle, ev fiyatlarında görülen düşüşlerin sürpriz olmadığı ifade ediliyor.

Virüsü kontrol altına almak için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının da konut piyasasındaki hareketliliği bir hayli azalttığı belirtildi.

Nationwide’ın baş ekonomisti Robert Gardner, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Salgın sonucunda ekonomide meydana gelen şok etkisinin büyüklüğünü dikkate aldığımızda, ev fiyatlarındaki yıllık artışların durduğunu görmek sürpriz değil.

Mart ve nisan ayları boyunca, ekonomik çıktı seviyesi eşi benzeri görülmemiş bir şekilde yüzde 25 oranında azaldı. Bu, finansal kriz döneminde görülen düşüşün neredeyse dört katı. Virüsü kontrol altına almak için uygulanan kısıtlamalar da ayrıca konut piyasasındaki hareketliliğin keskin bir seviyede azalmasına neden oldu.”

Gardner, sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ermesiyle birlikte, konut piyasasındaki hareketliliğin yakın dönemde artması ihtimalinin yüksek olduğunu ancak, pandemi öncesi görülen seviyelerin altında kalabileceğini belirterek, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bunlarla birlikte, konut piyasasındaki orta dönemli görünüm hala büyük oranda belirsiz. Birçok şey, daha geniş ekonominin performansına bağlı olacak ve bu da pandemi ile birlikte aktivite kısıtlamalarının nasıl gelişim göstereceğine göre belirlenecek.”

Nationwide ayrıca, konut fiyatlarının bölgelere göre üç aylık performanslarına yönelik verileri de yayınladı. Nisan, mayıs ve haziran ayına bir bütün olarak bakılıp 2019’un aynı dönemiyle kıyaslandığında, Birleşik Krallık’ın hiçbir bölgesinde fiyatlarda düşüş görülmediği belirtiliyor. Kuzeybatı bölgelerinin en yüksek performans gösteren bölgeler olduğu ve yıllık fiyat artışlarının yüzde 4,8 seviyesinde olduğu ifade edildi.

Londra’daki ortalama ev fiyatlarının, 2017 yılındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yalnızca yüzde 3 oranında daha düşük olduğu görülüyor. Londra’daki ev fiyatlarının, 2007 yılına kıyasla yüzde 55 daha fazla olduğu da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 16:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20