Perakende Sektörünü Canlandırmak İçin ‘Business Rate’ Kalkıyor

İngiltere’de hükümet, perakende sektörünü kurtarmak için “business rate” vergisinin kaldırılmayı değerlendirirken, online satışlara vergi getirmeye hazırlanıyor.

Perakende Sektörünü Canlandırmak İçin ‘Business Rate’ Kalkıyor

LONDRAİngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, hem Hazine’ye yılda 2 milyar sterlin gelir sağlamak hem de pandemi krizinden etkilenen ana caddeleri kurtarmak için ‘online satışlara vergi’ getirilmesini planlıyor.

Bunun yanında, Daily Mail gazetesinin haberine göre, dükkan ve mağazalar tarafından ödenen business rate vergisinin tamamen kaldırılması ve bunun yerine daha farklı bir sistem getirilmesi de değerlendiriliyor.

Koronavirüs nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, ana caddeler üzerindeki dükkan ve mağazaları zor durumda bıraktı ve çok sayıda dükkanın kapanmasının yanında çok sayıda kişi de işini kaybetti.

Rishi Sunak, online satışlara vergi uygulayarak, ana caddelerdeki dükkan ve mağazaların online şirketlerle rekabet edebilmesine olanak sağlamak istiyor. Ana caddelerde bulunan dükkan ve mağazalar, iş yerleri için yüklü miktarda “business rate” vergisi öderken, online şirketlerin bu vergileri ödememesinin piyasadaki rekabete zarar verdiğine yönelik endişeler bulunmakta.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, “business rate” sisteminin kaldırılması halinde bunun yerine “capital values tax” sistemi getirilebilir. Bu sistemde, ödenen vergiler arazilerin ve bu arazilerin üzerindeki binaların değerine göre hesaplanacak. Dahası, bu vergiler kiracı olan işletmeler tarafından değil, arazinin sahibi tarafından ödenecek. Bu gelişmelere rağmen, online satış vergisi uygulanması halinde tüketicilerin aldıkları ürünler için daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabileceğine dair endişeler de mevcut.

Maliye Bakanlığı tarafından konuyla ilgili şu açıklamalar yapıldı:

“Pandeminin, özellikle onları ziyaret eden müşterilere bel bağlayan firmalar olmak üzere, işletmeler üzerinde büyük bir etkisi oldu. Tam olarak ne kadar etkisi olduğu zaman içerisinde netleşecek. Ekonomi toparlanma sürecine doğru ilerlerken, hükümet, işletmelere mümkün olduğunca destek olmaya devam edecek. Aynı zamanda hükümet, pandemiye karşılık vermede önemli rol oynayan hizmetlere kaynak yaratıldığından emin olmak için vergi sisteminden yeterli gelir elde edilmesini de sağlamalıdır.”

Şu anda uygulanan “business rate” sisteminde, ödenen vergiler dükkan veya mağazaların kira değerine göre belirleniyor ve bu değer her beş yılda bir tekrar hesaplanıyor. Vergiler arazi sahibi tarafından değil, mülkü kiralayan işletmeler tarafından ödeniyor. Bu sistem, işlek ana caddelerde bulunan işletmelerin, şehir dışında bulunan online rakiplerinden daha fazla ödeme yapmasını gerektirdiği için uzun zamandır oldukça eleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20