İngiltere’de Emlak Pisasası Hareketlendi

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verileri, 17 ay üst üste düşüş görülen Londra’da bile ev fiyatlarının yeniden yükselmeye başladığına işaret ediyor. Royal Institution of Chartered Surveyors (Rics) da konuyla ilgili bir rapor hazırladı...

İngiltere’de Emlak Pisasası Hareketlendi

LONDRAİngiltere’de 12 Aralık’ta yapılan erken genel seçimde Muhafazakar Parti’nin tek başına iktidara gelmesi, konut pi­yasasının uzun zamandır görülme­yen seviyelerde hareketlenmesine neden oldu.

Başbakan Boris Johnson’un se­çim zaferinin alıcı taleplerini arttır­dığı ve ülke genelinde ev satışları­nın son yedi ayda ilk kez yükseldiği görüldü. Bunun yanında, yayınla­nan resmi verelere göre, ülke ge­nelindeki ev fiyatları da toparlan­maya başlamış durumda.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ve­rileri, 17 ay üst üste düşüş görü­len Londra’da bile ev fiyatlarının yeniden yükselmeye başladığına işaret ediyor. Seçim sonrasında ev satın almaya yönelik taleplerin arttığı yönündeki raporu hazırla­yan Royal Institution of Chartered Surveyors’un (RICS) baş ekono­misti Simon Rubinsohn, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Son araştırmamız sonrasın­daki belirtiler, seçim sonuçlarının ardından daha çok netlik oluşma­sının konut piyasasına yaradığını gösteriyor. Brexit anlaşmasının en sonunda nasıl olacağı konusunda yapılması gerek çok iş olduğunu düşünürsek, bu gelişimin devamlı olup olmayacağını ileri zaman­larda göreceğiz.”

Rics tarafından yapılan açıkla­malara göre, özellikle İngiltere’nin Güneydoğu bölgelerinde olmak üzere, potansiyel alıcıların yaptığı araştırmalarda da artışlar oldu.

Emlak acenteleri, konut piyasa­sında son zamanlarda giderek düş­mekte olan talepler nedeniyle bü­yük baskı altındaydı.

Konut piyasasındaki bu dur­gunluk, büyük oranda Brexit’e ve diğer siyasi belirsizliklere bağla­nıyordu.

Rics tarafından yapılan araş­tırma, emlak acentelerinin bek­lentilerinin satışların artacağı yönünde değiştiğini gösteriyor.

ONS tarafından yayınlanan verilere göreyse Birleşik Kral­lık genelindeki ev fiyatları kasım ayında, geçen yılın aynı döne­mine oranla yüzde 2,2 oranında artarak ortalama 235 bin sterline yükseldi.

Bir yıl öncesine kıyasla en bü­yük artışların Galler’de görüldüğü belirtiyor. Fiyatların Galler’de yüzde 7,8, Kuzey İrlanda’da yüzde 4, İskoçya’da yüzde 3,5 ve İngiltere’de yüzde 1,7 oranında arttığı görüldü. İngiltere gene­line bakıldığındaysa ev fiyatları­nın, ülkenin Doğu bölgeleri hariç her bölgede arttığı ifade edildi.

İngiltere’nin Doğu bölgelerinde fiyatların yüzde 0,7 oranında düş­tüğü belirtiliyor. Fiyatların yüzde 4 ile en hızlı yükseldiği bölgenin ise West Midlands olduğu görü­lüyor. Başkent Londra’da ise ev fiyatları ortalama olarak yüzde 0,2 oranında artmış durumda.

Bunun yanında, Birleşik Krallık genelindeki enflasyon oranı, ara­lık ayında son üç yıldan bu yana görülen en düşük seviyelere geri­ledi. Bu durum, İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizinde indi­rime gideceği yönündeki beklen­tileri yükseltiyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizinden yaptığı değişik­likler, değişken mortgage faizleri de dahil olmak üzere birçok kredi faizine yansıyabilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2020, 04:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20