Ev sahibi olan gençlerin sayısı hükümet yardımlarıyla arttı

Son yapılan istatistikler, İngiltere genelinde ev sahibi olan olangençlerin altı yıl süren durağanlıktan çıkarak ilk defa arttığını gösteriyor...

Ev sahibi olan gençlerin sayısı hükümet yardımlarıyla arttı

LONDRA - İlk kez ev almak isteyenlere yö­nelik “help-to-buy” yardımları ve vergi indirimleri, 25-34 yaş aralı­ğında ev sahibi olan kişilerin sayı­sının son on yılı aşkın bir süredir ilk kez artmasına yardımcı oldu.

Yayınlanan son veriler, bu yaş aralığındaki kişilerin yüzde 41’inin kendi evlerinde yaşadığını, aynı oranda kişinin de özel sektörde ev kiraladığını gösteriyor.

Ev sahibi olan gençlerin oranı, 2003-04 döneminden sonraki yıl­larda düşüş eğilimleri göstermeye başlamış ve yüzde 59’dan yüzde 36’ya kadar düşmüştü.

Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) ta­rafından yayınlanan yıllık rapora göre, İngiltere genelinde ev sahibi olan toplam kişi sayısının son altı yıldır aynı seviyelerde kaldığı gösteriyor.

Ülke genelinde ev sahibi olan kişi oranı 2003 yılında yüzde 71 ile zirve noktasına ulaşmasının ardından, o dönemden bu yana düşüş göstere­rek yüzde 64’e kadar indi.

The Guardian gazetesi tarafın­dan yayınlanan habere göre, konut analizcileri, 2013 yılında hükümet tarafından uygulanmaya başlanan ve ev almak isteyenlere mali des­tek sağlayan “help-to-buy” progra­mının, konut piyasasına giren genç­lerin artmasında önemli rol oyna­dığını söylüyor.

Bunun yanında, ilk kez ev alan­lara yönelik “stamp duty” (damga vergisi) yardımlarının da bunda et­kili olduğu belirtildi.

Modüler evler inşa eden Pro­ject Etopia’nın kurucusu Joseph Daniels, konuyla ilgili şu açıkla­malarda bulundu:

“Yüksek konut fiyatları nede­niyle, ev sahibi olan gençlerin sayısındaki düşüş tehlikesi hala ulusal bir kriz riski oluşturuyor ama durum nihayet tersine dön­meye başladı. Kendi evinde ya­şayan gençlerin oranının 2003-04 dönemindeki yüzde 59 seviyesine dönmesi uzun bir zaman alacak.”

Özel sektörde ev kiralayan aile sayısının da şu anda 4,6 milyon civarında bulunduğu görülüyor. Yüzde 19’luk oranın altı yıldır değişmediği fakat, bu sektörün 2002’den bu yana iki kat büyü­düğü ortaya çıktı.

Bunun yanında, kiracı olarak kalabalık nüfuslu sosyal konut­larda yaşayan kişilerin sayısında da artış olduğu ortaya çıktı.

Ailelerin kalabalık evlerde ya­şadığına yönelik ölçümler, kaldık­ları evde ihtiyaçlarından daha az oda bulunmasına göre hesapla­nıyor.

Sosyal konut kiralayan ailele­rin yüzde 8’inin kalabalık nüfuslu yerlerde yaşadığı görülüyor.

Hayır kurumu Shelter’in baş­kanı Polly Neate, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Maddi durumları daha büyük bir ev kira­lamaya yetmediğinden, kendileri için küçük evlerde yaşayan ailele­rin sayısı giderek artıyor.

“Bu ülkenin, özel kira sektö­rüne bir alternatif yaratılmasına ihtiyacı var. Bu yüzden Shelter, satın alınabilir sosyal konutlar inşa edilmesi konusunda hükü­mete çağrıda bulunuyor.”

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20