Niyah İslami Bankacılık Uygulaması İngiltere’de Faaliyete Geçti

Yurt dışında, müslüman toplu¬mları hedef alan dijital bankacılık uy-gulamalarının sayısı artıyor. İslami bankacılık çatısı altında adlandırıla¬bilecek olan bu bankaların sayısı da artmaya devam ediyor.

Niyah İslami Bankacılık Uygulaması İngiltere’de Faaliyete Geçti

LONDRA - İslami bankacılık modeli sadece müs­lümanların çoğun­lukta olduğu ülkelerin yanısıra, yabancı ülkelerde de faaliyete geçmeye devam ediyor.

Son olarak Niyah adlı dijital bankacılık uygulaması, İngiltere’de faaliyetlerine başladı.

Yurt dışında, müslüman toplu­mları hedef alan dijital bankacılık uy­gulamalarının sayısı artıyor. İslami bankacılık çatısı altında adlandırıla­bilecek olan bu bankaların sayısı da artmaya devam ediyor.

İngiltere, bu anlamda önemli bir pazar. Müslüman nüfusun sayısı­nın ne kadar arttığı bilinmiyor an­cak İngiltere’de yatırımlar yapan ve hacmi artıran, Orta Doğu’dan gelen pek çok müslüman kesim, İs­lami bankacılık uygulamlarını tercih ediyor. İngiltere’de halen 20 banka İslami finans hizmeti sunu­yor. Ancak bunlardan sadece 5 ta­nesi, şer’i hukuk yani dini kurallara tam uyumlu olarak yönetiliyor. Ni­yah da bu alanda pazara giren ilk dijital bankacılık uygulaması.

Niyah, şer’i hukuk sistemiyle tam uyumlu olarak lanse edilen bir diji­tal bankacılık uygulaması. Şu anda erken erişim olarak kullanıma su­nulan Niyah, faizsiz bankacılık hiz­meti sunuyor. Alpha aşamasında olan bankacılık uygulaması, belli bir grup tarafından test edilmeye devam ediliyor. Banka kartları için Mastercard ile anlaşan fintech giri­şiminin herhangi bir şubesi de yok. Tamamen mobil bankacılık hizmeti sunarak faaliyet gösteriyor.

İngiltere’de İslami bankacılık mo­delinin hacminin 5 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. IMF’e göre ise dünya genelinde bu hacim 2 trilyon doları geçiyor. Hal böyle olunca, pastadan pay kapmak iste­yen İslami bankacılık modeli din ba­ğımsız her yatırımcının ilgisini uyan­dırabilecek ölçüde.

Niyah’ın kurucusu Safdar Alam’ın açıklamalarına göre, İngiltere’de İs­lami bankacılık sistemi, dijital ve mobil bankacılık konusunda sorun­lar yaşıyor. Niyah da bu alandaki açığı kapatarak, sunduğu dijital bankacılık deneyimiyle öne çıkmak istiyor. Hatırlayacağınız üzere, Alba­raka Türk de faizsiz dijital bankacılık uygulaması insha’yı Almanya paza­rında geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20