Kuzey Kıbrıs'ın İhracatına Avrupalı Türk Markalar'dan Destek

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan Yardımcısı Vehbi Keleş’i Gima merkezinde ziyaret ederek, Kuzey Kıbrıs ürünlerinin ihracatını artırmaya yönelik işbirliği girişimlerini konuştular.

Kuzey Kıbrıs'ın İhracatına Avrupalı Türk Markalar'dan Destek

Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin, Kuzey Kıbrıs ürünlerinin ihracatını artırmaya yönelik işbirliği girişimi, KKTC Ticaret ve Sanayi Odası’nda memnuniyetle karşılandı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan Yardımcısı Vehbi Keleş’i işyerinde ziyaret ederek, birlikte yapılabilecekleri konuştular.

ATMB Genel Sekreteri Mustafa Köker ile Mali Müşavir Mehmet Kemal’in de hazır bulunduğu görüşmede, Kuzey Kıbrıs’ta üretilen farklı ürünlerin dış pazarlara ulaşmasında atılabilecek adımlar ele alındı.

ATMB Başkan Yardımcısı Vehbi Keleş, KKTC ürünlerine uluslararası ambargoların başladığı dönemden itibaren bu engelleri aşmak için yapılan girişimler ve bugün gelinen durumu ortaya koyarken, bundan sonra yapılması gerekenlerle ilgilili de birlikte adımlar atılmasının önemine işaret etti.

Kuzey Kıbrıs’ta üretilen gıda ve diğer ürünlerin Avrupa pazarlarında yeterince yer almadığına dikkat çeken Keleş, ATMB’nin Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odaları ile birlikte markallaşma, başta olmak üzere ihraç edilecek ürün standartlarına kadar her konuda bilinçlendirme girişimlerine destek olmak istediğini kaydetti.

KTTO BAŞKANI DENİZ: BİZ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz de bu girişimlerin kendilerini ziyadesiyle memnun edeceğini belirterek, “bu görüşme çok faydalı oldu. ATMB’nin Başkan Yardımcısı Vehbi Keleş bey fiilen gıda sektörünün içinden biri. Yıllardır sektörde kazandığı tecrübe ve birikimlerini Kıbrıslı Türk üreticilerle paylaşması yeni kapılanı açacaktır.Biz, ATMB ile Kıbrıs’ta yapılacak her türlü girişime gereken desteği vereceğiz. Bu girişimin önümüzdeki dönemde iş dünyasına yansıyacak hale gelmesi için işbirliğine hazırız” dedi.

KTSO BAŞKANI AVUNDUK: BİRLİKTE YENİ ADIMLAR ATALIM

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, görüşmenin kendileri için çok faydalı olduğunu ifade etti. Kuzey Kıbrıs ürünlerinin bazı ülkelerde önemli bir pazar elde etmesine rağmen daha katedilecek çok yol olduğunu hatırlatan Candan Avunduk, “Avrupalı Türk Markalar Birliği ile atılacak adımlar sonucunda özellikle Avrupa pazarında daha fazla Kuzey Kıbrs ürünü yer bulabilir. Bunun gerçekleşmesi için Ada’da birlikte ne yapılabilirse biz Sanayi Odası olarak hazırız. ATMB ile bir araya gelmek çok faydalı oldu. Bundan sonra birlikte atılacak adımlarla iyi bir noktaya gideceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20