Türkiye'nin Meze Lezzetleri İngiliz Süpermarket Raflarında

Son dönemde Brexit rüzgarı ile sarsıntı geçiren İngiliz toplumu, her alanda daha ekonomik yaşam tarzını tercih ederken, sofralarında pratik ve farklı lezzetlerle yöneliyor.

Türkiye'nin Meze Lezzetleri İngiliz Süpermarket Raflarında

EUROBUSINESSLİFE ÖZEL HABER

Son dönemde Brexit rüzgarı ile sarsıntı geçiren İngiliz toplumu, her alanda daha ekonomik yaşam tarzını tercih ederken, sofralarında pratik ve farklı lezzetlerle yöneliyor.

Bu süreç, tüketiciye servis veren firmaları da yeni ürünlere yöneltiyor. Bu firmalardan biri olan ve İngiltere’de 30 yıla yakın süredir gıda sektöründe faaliyet gösteren Gama, Anadolu’nun farklı lezzetlerinden oluşan mezeleriyle İngilizlere yeni damak tadlarıyla tanıştırıyor.

10 yıllık projesini hayata geçirerek firma, Humusun dört ayrı çeşidi başta olmak üzere ürettiği Tarama, Cacık, Çemen ve Muammara mezeleri ülke genelinde süpermarket zincirlerinde beğeni ile tüketiliyor.

Gama Direktörü Erhan Sancak’ın verdiği bilgiye göre, ülke genelindeki Asda, Morrison ve Budgens süpermarket zincirlerinde Gama markası ile sekiz aydır satışa sunulan Türkiye mezeleri büyük ilgi gördü.

TÜRKİYE’NİN LEZZETLERİ İNGİLİZ DAMAK ZEVKİNE GÖRE

Öncelikli olarak en fazla talep edilen meze çeşitlerinin üretimine yoğunlaştıklarını belirten Erhan Sancak, “Biz Türkler gıda açısından çok şanslıyız. Anadolu’nun her bir köşesinde farklı lezzetleri bulmak mümkün. Biz bu lezzet zenginliğimizi İngiltere’de yaşayan toplumların damak zevkine uygun halde sunuyoruz. Tatil için Türkiye’ye giden turistler orada keşfettikleri tadları bizlerden talep ediyorlar. Biz de bu taleplere göre ürün konseptimizi oluşturuyoruz” dedi.

KENDİ TADLARI OLMADIĞI İÇİN ARAYIŞ HALİNDELER

İngiliz toplumun yeniliklere açık olduğuna işaret eden Sancak, “Hayır demeden önce tadıyorlar ve öyle karar veriyorlar. Biz, yemek kültürü ve lezzetler açısından şanslıyız. Çünkü çok seçeneğimiz var. İngilizlerin farklı yemek kültürlerini yeni yeni keşfediyorlar. Çeşitliliğimiz, önümüzdeki dönemde artacak ve İngiltere’de hiç bulunmayan meze çeşitleri ile ürün konseptimizi zenginleştireceğiz” diyerek sektörün büyümeye açık olduğunun altını çizdi.

SÜREKLİ BÜYÜYEN BİR PAZAR MEVCUT

Pratik yemek açısından ve ekonomik olması nedeniyle meze pazarının sürekli büyümeye açık olduğunu hatırlatan Sancak, “İngiltere’de meze üreten beş büyük fabrika var. Çoğunlukla üretici firmalar Yunanlılara ait. Bizim ürünlerimizi pazarını başka ülkeler ele geçirmiş. Biz meze üretirken aslına uygun olması için hammaddelerini ait olduğu coğrafyadan temin ediyoruz. Pahalı olmasına rağmen humus için nohutu Türkiye’den alıyoruz” diyerek bir başka hususa dikkat çekti.

REKABET VE BREXIT’E RAĞMEN İSTİKRAR ÖNCELİĞİMİZ

Erhan Sancak, gıda açısından İngiltere’nin büyük bir pazar olması nedeniyle rekabetin de fazla olduğuna dikkat çekerek, “Yoğun rekabetin olduğu bu sektörde Brexit rüzgarının da etkisi ile insanlar daha temkinli harcama yapıyorlar. Bazı ürünlerin hammaddesi yabancı kaynaklı olduğu için fiyat istikrarını korumak zorlaşıyor. Dünyanın birçok ülkesinden ithalat yapıyoruz. Bütün bunlara rağmen fiyatlarda istikrarı korumaya gayret ediyoruz. Biz Gama olarak Asda Süpermarketler zincirinde 14 senedir varız. Bir çok ürünümüz bu zincirlerin arananları arasında yer alıyor. Farklı kültürlerdeki tüketiciler, Akdeniz havzası gıdalarına aşina oldukları için yabancı tüketim pazarımız sürekli artıyor” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE GIDA SEKTÖRÜ KENDİNİ YENİLEMESİ GEREKİYOR

Türkiye’nin seçkin birçok markasının İngiltere distribütörlüğünü de yapan Gama’nın İngiltere ve Avrupa pazarlarındaki gelişmeleri yakından takip ederek ürün portföyü oluşturduklarını kaydeden Erhan Sancak, “Firmamız bünyesinde 2 bin civarında ürün bulunuyor. Çoğunluğunu Türkiye’den ithal ediyoruz. Ancak Türkiye gıda sektörü maalesef yabancı ülkelerin tüketim kültürü konusunda çok gerideler. Kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Üretimden sunuma kadar ciddi bir yenileşmeye gitmeli” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20