Değer Arayışı Türkiye'nin ‘Sağlık Turizmi’ni Yükseltiyor

İstanbul merkezli dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye hasta getiren Medicaorg Direktörü Meral As, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sağlık turizminin yükselen trend haline geldiğini kaydetti.

Değer Arayışı Türkiye'nin ‘Sağlık Turizmi’ni Yükseltiyor

Sağlık hizmetlerinin içeriğinin değişmesi, uzun bekleme süreleri, yükselen maliyetler, alternatif tedavi imkanları gibi nedenler, insanları farklı ülkelerde tedavi seçeneklerine yöneltirken, sağlık turizmini de yükselen trend haline getirdi.

İstanbul merkezli dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye hasta getiren Medicaorg Direktörü Meral As, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sürekli yükselen sağlık maliyetleri, daha kaliteli hizmet, düşük bedellerle sağlık arayışı, internet üzerinden daha fazla bilgiye ulaşılabilirlik, hizmet sağlayıcıların artması gibi etkenlerin de tercih nedeni olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE’YE SEYAHAT ORANLARI ARTIŞA GEÇTİ

Ülkeler arası bilgi paylaşımı, stratejik ortaklıklar, uluslararası teknoloji ve bilgi transferleri, yabancı hastalara sunulan fırsatlar, tıbbi ticaret, sosyal ve kültürel deneyimlerin de sağlık turizmminde Türkiye’yi tercih edilir hale getirdiğinin altını çizen Meral As, “Dünyada Web üzerinden yapılan araştırmaların yüzde 5’ini sağlık oluşturmaktadır. 2016 verilerine göre, sağlık nedeniyle bireylerin Türkiye’ye seyahat imkanları da ciddi oranda artmaktadır. Sağlık turizminin gelişmesine en temel etkeni ülkeler arası fiyat farklılığı oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde 65 yaşın üstündeki nüfus yüzde 20-25’lere yaklaşmıştır. 2017 ile 2050 arasında, gelişmekte olan bölgelerde 60 yaş ve üstü kişilerin sayısının, iki kattan fazla artarak 652 milyondan 1,7 milyara çıkması bekleniyor. İnsanların artık beden sağlığına daha fazla önem vermesi, sağlıklı yaşam tarzı arayışı, kozmetik cerrahi, kaplıclar, emeklilik grupları, fitnes merkezleri, gibi oluşumlara talep artışı da Türkiye’de sağlıklı yaşam seçeneklerini tercih edilir hale getirmektedir” diye konuştu.

ÇİN VE HİNDİSTAN’DAN SONRA EN FAZLA BÜYÜYEN TÜRKİYE

‘Sağlık Turizmi’ açısından Türkiye’nin sürekli olarak büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirten As, OECD verilerine göre, 2017 yılında Çin ve Hindistan’dan sonra Türkiye’nin en yüksek büyüme oranına sahip ülke olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin aynı zamanda dünyanın en popüler 7. turizm merkezi olduğunu; İstanbul’un ise dünyanın en çok ziyaret edilen 7. kenti haline geldiğine işaret eden As, Dünya nüfusunun artması, yaşam kalitesinin yükselmesi, insanların daha az maliyetli yerleri tercih etmesi, fazla sayıda turistin Türkiye’yi tercih etmesini sağladığını ifade etti.

Meral As, Organ Nakli, Kemik iliği nakli, Onkoloji, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Genel Cerrahi, branşlarındaki hastaların, Türkiye’de kaliteli, ucuz ve konforlu tedavi almasının da bu tercihte önemli etken haline geldiğinin altını çizdi.

Medicaorg olarak, İngiltere ve kıta Avrupa’sı ülkeler başta olmak üzere, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika’ya kadar uzanan geniş coğrafyadan tedavi için Türkiye’ye hasta kabulü yaptıklarını bildiren Meral As, birçok insanın kendi ülkeleri yerine, uzak farklı ülkelere seyahat ederek çözüm aradığını sözlerine ekledi.

-Meral AS, Kıdemli Sağlık Yönetim Danışmanı

1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, 2004 yılında Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği bölümünden mezun oldu.

2009 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde İşletme Yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlık Projesi; Sağlık Hizmetlerinde Yürütülen Fiyat Politikalarının İşletme Karlılığına Etkisi (SGK Anlaşmalı Bir Özel Hastanede Sezaryen Paketi Karlılığı).

1997 yılında başladığı kurumsal iş hayatında, farklı şirketlerde uzman ve yönetici pozisyonlarında görev almıştır. En son Medikal Park Grubunda Fiyatlandırma- Sistem Geliştirme Direktör yardımcısı, Kolan Grubunda Performans ve İş Geliştirme Direktörü olarak çalıştı.

Sağlık ve Hastane Yönetimi, Bilişim sistemleri ve analitik çözümlerde güçlü işbirlikleri ve network sahibidir.

Yönettiği Önemli Projeler:

 • Hizmet Listesinde Standardizasyon-Eşleştirme ve Kural Tanımlama (3 Yıl),
 • Branş Bazlı Karlılık Hesaplama
 • Rapor Kataloğu ve Rapor Grupları Oluşturulması Projesi, Hastanelerde veri yönetimi ve İş zekası,
 • Hakedişe Konu Olan Hizmetlerin Belirlenmesi ve Sistematik Hakediş Hesaplama Modeli,
 • Yurt Dışı Fiyatlandırma ve Yurt Dışı Hasta Hakediş Hesaplama Modeli,
 • Yurt Dışı Referans Listesi Projesi, Hizmetlerin Rapor Kataloğu ile Eşleştirilmesi,
 • Medikal Park- Mapfre iş Ortaklığı- Tamamlayıcı/Bütünleyici Sigorta,
 • Ailemize Sağlık – Geniş Ailem Projesi (Ergo sigorta ortaklığı),
 • Liv Grubu Hastaneleri Fiyatlandırma ve Yeni Paket Modeli,
 • Hastalık Takibi ve Yönetimi,
 • Hizmet Analizi Sağlık Hizmetleri Yönetimi
 • Hizmet – Malzeme Bağlılıkları,
 • Sağlıkta Performans Yönetimi,
 • Sağlık Sistemlerinde hedef kütüphane oluşturma gibi birçok Projelerde çalıştı ve proje liderliği yaptı. En son 2018 ‘de hastanelerde İş zekası modeli üzerine çalıştığı ekibi ile bir ürün oluşturdu. Şu an sağlık yönetimi süreçlerinde, Sağlık turizmi ile birlikte çalışmalarını devam ettirmektedir.

İRTİBAT İÇİN

Medicaorg tıbbi kadro ve operasyon ekibine ulaşmak için +90 549 484 08 08, [email protected] Meral AS’a ulaşmak için [email protected]

+90 533 638 54 76 [email protected]; web; medicaorg.com.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20