İş İnsanı Enver Kannur’a ‘Freeman’ Payesi

Kıbrıslı Türk iş insanı Enver Kannur, İngiltere'nin başkentte halen devam eden bir geleneğe göre Londra Belediyesine bağlı "Freedom of The City London" tarafından, Londra"nın yerlilerine ve soylularına verilen 'Freeman' payesinin sahibi oldu.

İş İnsanı Enver Kannur’a ‘Freeman’ Payesi

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da faaliyet gösteren Accounting Direct Plus Malî Müşavirlik firmasının yöneticisi, Kıbrıslı Türk iş insanı Enver Kannur’a “Freemanpayesi verildi.

Aynı zamanda Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) Yönetim Kurulu Üyesi olan Enver Kannur’a, ‘The Chamberlain’s Guildhall’da dün düzenlenen törende ‘Freeman’ Plaketini İngiliz hakim Muray Craig takdim etti.

Plaket takdim töreninde Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) Başkanı Emma Edhem, Direktörü Yavuz Sökmen, Enver Kannur’un eşi Meyrem, kızları Meliz ve Belin Kannur ile yakın dostları hazır bulundu.

LONDRA’DA KILIÇLA GEZEBİLECEK, İPEK SİCİMLE ASILABİLECEK!

Başkentte halen devam eden bir geleneğe göre Londra Belediyesine bağlı "Freedom of The City London" tarafından, Londra"nın yerlilerine ve soylularına şehrin köprü, geçit gibi imkanlarından ücretsiz olarak yararlanma, şehir içerisinde kılıçla dolaşma, asılırken ipek ip tercih etme ve şehirde tutuklanma korkusu olmadan sarhoş olarak dolaşma hakkı tanıyan "Freeman Payesi" veriliyor. Birtakım değişikliklere uğrayarak günümüze kadar gelen Freeman Payesi daha önce beş Türke de verildi.

Mazisi 1300"lü yıllara uzanan "Freeman Onur Plaketi" ilk olarak 1867 yılında Sultan Abdülaziz'e verildi. 1998 yılında iş adamı Kazım Akkuş, 2003 yılında iş adamı Remzi Gür, 2014 yılında iş adamı İbrahim Uzun ve 2017 yılında da iş kadını Emine Arslan ‘Freeman’ payesnin sahibi oldu.

İLK TÜRK FREEMAN SULTAN ABDÜLAZİZ

İngiliz arşivlerinde yer alan belgeye göre, Londra Belediye Meclisi, Britanya’yı ziyaret eden Sultan Abdülaziz’i 18 Temmuz 1867’de konuk Etti ve "Freeman Payesi" verdi. Düzenlenen törende, yapılan konuşmalar, İngilizlerin Sultan Abdülaziz’e olan hayranlığını da ortaya koyuyor; “Meclisimiz, ülkemizle dost olan müttefik yabancı ülkelerin egemenliğine saygı göstermeyi ciddi bir şekilde arzulamaktadır. Sultan Hazretlerinin bu şehri ziyaret etmek üzere olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Majestelerine bir davet gönderilerek, meclisimizin kendilerini bir ziyafetle (eğlence) şehrin locasında ağırlamasına izin vermesini talep etme fikrindeyiz."

İngiltere Türk toplumunun yakından tanıdığı Enver Kannur, bu payeye sahip olan altıncı Türk kökenli ‘Freeman’ oldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2020, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Husmen  akkus  akkus  ailesi  boluturkiy
Husmen akkus akkus ailesi boluturkiy - 4 yıl Önce

Kurur duyuyoruz sizden tesekkurler

SIRADAKİ HABER

banner20