AB’nin ‘Hellim’ Tescili Birleşik Krallık’ı Bağlayıcı Değil!

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’ta üretilen “Hellim” ve “Hallumi” isminin coğrafi olarak tescil edilmesinin Birleşik Krallık’ı kapsamayacağı belirtildi.

AB’nin ‘Hellim’ Tescili Birleşik Krallık’ı Bağlayıcı Değil!

LONDRA - İngiltere’de faaliyet gösteren Gima Gıda CEO’su Vehbi Keleş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda, Hellim tescilinin Birleşik Krallık ülkeleri için bağlayıcı olmadığını ifade etti.

Keleşin paylaşımları şöyle:

“AB’nin hellim ve halloumi ismini coğrafi bir urun olarak tescil etme kararı Brexit ile birlikte Birleşik Krallık için bağlayıcılığını yitirmiş bulunuyor.

Avrupa’nın en büyük hellim tüketimi Birleşik Krallık ’ta bulunmaktadır. Burada da ev içi tüketiminden ziyade Türk restoranları ve Türk marketleri üzerinden gerçekleşiyor.

Türkiye’den 25 firmanın AB’ye süt ürünlerinin ticaret izni bulunmaktadır. AB’ye, birlik dışından süt ürünleri ticareti yasaklı olmasına rağmen Türkiye’den 25 firmanın ihracat lisansına sahip olduğunu hatırlatayım.

Türkiye ve KKTC’de üretilen süt ürünlerinin lisans sahibi bu firmalar üzerinden AB ve BK’na ihracatı gerçekleştirilebilir.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yapılan Serbest Ticaret Aanlaşması görüşmeleri kapsamında yapılacak değişikliklerle birlikte bu ülkeye de süt ürünlerinin ihracatı düşük maliyetlerle gerçekleşebilecek.

Bu kapsamda KKTC özelinde gerek yeşil hat protokolü gerekse ‘mavi hat’ yolu ile Mağusa Limanı üzerinden Türkiye menşeli firmalar üzerinden pazara sunmak mümkün olacaktır. Burada nihai amaç üreticilerin ve emekçilerin kazanacak olmasıdır.

Ticarette bütün yolların açık tutulması önemlidir. KKTC özelinde gerek 'yeşil hat protokolü' ile gerekse Mağusa Limanı merkezli ticareti kastettiğimiz 'mavi hat' yolu ile burada hem ihracata katkıda bulunulmalı hem de üreticiler ve emekçiler bu kazancın en büyük paydaşları olmalı.

Ticarette sınır yoktur. Hellim isminin coğrafi urun olarak tescil edilmesi ile birlikte AB’deki hellim üretimi ve ticareti isim değiştirerek ‘grill cheese’ adı ile devam edecektir.”

KKTC, BİRLEŞİK KRALLIK’A TİCARET MÜŞAVİR ATAMALI

Vehbi Keleş, KKTC’nin bu dönemde, Birleşik Krallık’a yönelik ticari adımları da atması gerektiğini belirterek, “Kuzey Kıbrıs, AB ve Birleşik Krallık’ta ticari piyasayı doğru analiz edip yön verilebilmesi için alanında uzman bir ticaret müşaviri atamalı. Birleşik Krallık ile Türkiye STA görüşmeleri devam ediyor. 2 yıl sonunda bu görüşmeler bitecek. Bu görüşmelerin sonucunda Kuzey Kıbrıs ticareti için mutlaka yeşil hat üzerinden edinelecek fırsatlar gibi bir avantaj edinilmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 00:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20