Vehbi Keleş: Üretim alışkanlığımızı güncellemeliyiz

Türkiye’nin kendi iç piyasasına göre ürettiği ürünlerle Avrupa ülkelerine ihracat yaptığına işaret eden Keleş, Avrupalıların damak zevkine göre üretim yapılması halinde de gıda ürünleri ihracatının daha üst seviyelere çekilebileceğini kaydetti.

Vehbi Keleş: Üretim alışkanlığımızı güncellemeliyiz

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

Avrupalı Türk Markalar Birliği Başkan Yardımcısı ve Gima UK Limited CEO’su Vehbi Keleş, Türkiye’de firmaların iç piyasa için ürettiği ürünleri, Avrupalıların damak zevkine uygun hale getirmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’den de alınabilecek birçok ürünün Avrupalılara uygun olmadığı için farklıülkelerden alındığına dikkat çeken Keleş, “Biz mevcut üretim alışkanlıklarımızı yeniden formatlamalıyız” diye konuştu.

ÜRETİM ALIŞKANLIKLARIMIZI YENİDEN DÜZENLEMELİYİZ

Türkiye’nin kendi iç piyasasına göre ürettiği ürünlerle Avrupa ülkelerine ihracat yaptığına işaret eden Keleş, Avrupalıların damak zevkine göre üretim yapılması halinde de gıda ürünleri ihracatının daha üst seviyelere çekilebileceğini kaydetti.

İngiltere’nin farklı etnik toplumların yaşadığı çok renkli bir mozayik ülke olduğunu vurgulayan Keleş, “Türkiye’nin ürünleriyle bu ülkede daha fazla söz sahibi olması için mevcut üretim planlamalırını yeniden gözden geçirmesi lazım. Bizim damak zevkimize hoş gelen bir gıda ürünü diğer toplumlara gelmeyebilir. Nitekim biz Türkiye’den de alabileceğimiz birçok gıda maddesini, Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinde ürettiriyoruz. Polonya’da yaptırıyoruz. Çünkü bu ülkeler konuyu çözmüş ve kime ne satabileceğini bilerek üretim yapıyor. Biz mevcut üretim alışkanlıklarımızı yeniden formatlamalıyız” diye konuştu.

ÜNİVERSİTELER ÜRETİM VE PAZARLAMADA AKTİF OLMALI

Türkiye’nin insan gücü ve gerekli alt yapıya sahip olmasına rağmen, ihracatta, dış ticarette hakettiği yerde olmadığını bildiren Vehbi Keleş “Üniversiteler farklı bölgelerde teorik olarak eğitim veriyorlar ama bu sadece teoride kalmamalı. Akademisyenler alanda olmalı. Üretimin orta yerinde, pazarlama, planlama hemen her alanda aktif rol üstlenmeli. Tez hazırlamanın ötesine, hayata aktarılmalı bilim insanlmarının buluşları. Bizim gibi firmalar kendi beceri ve çabalarıyla bir yere kadar götürebiliyoruz. Devlet dış ticareti daha profesyonel hale getirmeli. Büyükelçiliklerde atanan bürokratların yanısıra, sektörün içinde uzmanlar istihdam edilmeli. Hangi ülkede neye ihtiyaç var, nasıl isteniyor. Üretim standardı, damak zevki gibi hemen her konuda bu uzmanlar özel sektörü yönlendirmeli” sözleriyle düşüncelerini ortaya koydu.

KEFİR BİZİM AMA POLONYA’DA YAPTIRIYORUZ

Türkiye’ye özgü birçok ürününün ilgisiz ülkelerde üretildiğine dikkat çeken Keleş, “Biz ülkemizi ve ürünlerini tanıtmak için ‘Bodrum’u marka yaptık. Bu markanın altında 800 çeşit ürün var. Bu ürünlerin bir çoğu Türkiye’de veya Avrupa’da Türk girişimciler tarafından kurulacak fabrikalarda üretilebilir. Ama örneğin Kefir’i Polonya’dan alıyoruz. Boza bir Türk ürünü ama Türkiye’de üretilmediği için Bulgaristan’dan getiriyoruz. Avrupa’da çok büyük bir peynir pazarı var ama üretenlerin çoğu yabancı. Oysa Türk girişimcilerin Avrupa’nın orta yerinde bir tesis kurmasına değecek büyüklükte potansiyel pazar mevcut” diyerek sözlerini tamamladı.

BREXIT, TÜRK GIDA SEKTÖRÜ İÇİN FIRSATA ÖDNÜŞEBİLİR

Avrupa Birliği’nin farklı nedenlerden dolayı Türk gıda ürünlerine yönetik uyguladığı kotalar nedeniyle özellikle İngiltere’ye yapılan ihracatta gıda sektörünün çok düşük seviyede kaldığını hatırlatan Vehbi Keleş, İngiliz toplumunun damak zevkine hitabeden ürünlerle bu pazarın daha da büyütülebileceğine dikkat çekti.

Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine ve İngiltere’ye et ve süt gibi hayvani ürün ihracatının yasak olduğunu, kimi gıda ürünlerinin ise korumacılık nedeniyle kota engeliyle karşılaştığını belirten Keleş, “Türkiye’nin İngiltere’ye yıllık ihracatı 11 milyar sterlin seviyesinde olmasına rağmen bu rakamın içinde gıdanın payı sadece 200 milyon sterlin seviyesinde. Bu çok düşük bir rakam. Türkiye, tarım ve gıda ürünlerinde İngiltere’de daha iyi bir seviyede olması gerekir. Bunun için alt yapısı ve potansiyeli uygun. Brexit sonrası hijyen gibi standartlar belki daha da yüksek tutulacak ama kotalar kaldırılırsa Türkiye için yeni dönem fırsata dönüştürülebilir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2019, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahimdağ
İbrahimdağ - 3 yıl Önce

Merhabalar Vehbi beyle nasıl görüşebilirim,yardımcı olursanız çok memnun olurum.tel;05052721381 İbrahim dağ

Merhabalar Vehbi beyle iletişime geçmek istiyorum lösemi yım onu rüyamda gördüm tedavimi için çocuklarımı ise ihtiyacı var ayrıntılı konuşmak için ararmisiniz efendim0507 8441795 numaram efendim
Merhabalar Vehbi beyle iletişime geçmek istiyorum lösemi yım onu rüyamda gördüm tedavimi için çocuklarımı ise ihtiyacı var ayrıntılı konuşmak için ararmisiniz efendim0507 8441795 numaram efendim - 2 yıl Önce

SIRADAKİ HABER

banner20