Uygun fiyata ev yapımı için 2 milyar sterlinlik yatırım

İngiltere’de Başbakan Theresa May, İngiltere genelinde uygun fiyatlı ev yapımı için hükümetin 2 milyar sterlinlik yatırım yapacağını açıkladı.

Uygun fiyata ev yapımı için 2 milyar sterlinlik yatırım

İngiltere’de Muhafazakar Parti Hükümeti, aile bütçelerine uygun ev yapımı için 2 milyar sterlin yatırım yapacak.

İngiltere’de Başbakan Theresa May, İngiltere genelinde uygun fiyatlı ev yapımı için hükümetin 2 milyar sterlinlik yatırım yapacağını açıkladı.

Hükümet tarafından yapılacak yatırım, ülke genelinde uygun fiyatlı evlerin büyük çoğunluğunu sağlayan konut derneklerine ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara gidecek.

Ülke genelinde birçok bölgede ailelerin uygun fiyatlı ev bulma konusunda uzun zamandır sıkıntı yaşaması nedeniyle, İngiltere’de bütçeye uygun ev yapımı hükümet politikalarında öncelik haline gelmiş durumda.

Son olarak National Housing Federation’da (Ulusal Konut Federasyonu) bu konuya değinen Başbakan Theresa May, kararlaştırılan yeni yatırım planlarıyla on binlerce uygun fiyatlı ev ve sosyal konut yapılmasını umduğunu dile getirdi.

Hükümet fonu kuruluşlara on yıllık süre içerisinde dağıtılacak. Bu sürenin daha önce genellikle üç ya da dört yıl olarak görüldüğü belirtiliyor.

Konut derneklerinin, 2022’den 2028/29 yıllarına kadar sürecek projeler için bu fondan para alabileceği ifade edildi.

Hükümet ayrıca bu paradan ayrı olarak, sosyal konut projeleri için 2022 yılına kadar 9 milyar sterlinlik fon ayrılacağı sözünü vermişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Theresa May, özellikle Grenfell faciası sonrasında ortaya çıkan ve kiracıların kendilerini otoriteler tarafından dışlanmış, küçük görülmüş ve görmemezlikten gelinmiş hissetmelerine neden olmuş olan, sosyal konutlandırma hakkındaki kötü izlenimlerden kurtulmak istediğini söyledi.

Theresa May’in konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde:

“Birçok insan, sosyal konutlandırma hakkında belli bir izlenime sahip. Sosyal konutlarda ikamet eden bazı kişiler kendilerini ötekileştirilmiş ve görmezden gelinmiş hissediyor ve evlerinin bir konut derneğine ya da yerel yönetime ait olduğu gerçeğini paylaşma konusunda utanç duyuyor.

“Bunun dışında, birçok siyasetçi de dahil olmak üzere, toplumdaki birçok insan sosyal konutlara ve dolayısıyla onları evi olarak gören insanlara tepeden bakmaya devam ediyor. Bu durumun böyle olmaması gerek.”

Konut derneklerinin, kiracıların ve toplumun sosyal konutlar hakkındaki görüşlerini değiştirmek için teşvik edileceği belirtiliyor.

Başbakan May, yeni yapılacak evlerin özel mülkler gibi yüksek standartlara göre inşa edilmesini umduğunu açıkladı.

Evsizlikle ilgilenen bir hayır kurumu olan Crisis, Başbakan tarafından yapılan karşılamaları memnuniyetle karşıladıklarını fakat, bu konuda daha çok şey yapılması gerektiğini söylüyor.

Kurumun başkanı Jon Sparkes, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Bu iyi bir başlangıç olsa da bu önlemler İngiltere’deki evsizlikle mücadele etmek açısından yeterli değil.

“Araştırmalarımız, düşük gelirli kişilerin ev taleplerinin karşılanabilmesi için, gelecek 15 yıl boyunca her yıl sosyal kira seviyesinde 90 bin yeni ev yapılması gerektiğini gösteriyor.”

İşçi Partisi tarafından yapılan açıklamalarda da Başbakan Theresa May’in sosyal konut sorununa değinmek için yeterli çabayı göstermediği belirtiliyor.

İşçi Partisi’nden muhalefetteki konut bakanı John Healey, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Eğer Muhafazakar Parti bakanları sosyal konut sorununu çözme konusunda ciddiyse, İşçi Partisi’nin bir milyon gerçekten karşılanabilir ev yapımını ve 30 yılı aşkın süredir görülen en büyük belediye evi inşası projesini de içeren planları desteklemeleri gerekir.”

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2018, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER