Kraliçe II. Elizabeth’ten İki Türk’e MBE Onur Payesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da aktif siyaset yapan genç aktivist Mete Çoban (28) ile ısıtma ve sıhhi tesisat endüstrisinde kadınlara örnek olmasından dolayı dolayı Hatice Hasan’a (58),Kraliçe II. Elizabeth tarafından MBE Onur payesi verildi.

Kraliçe II. Elizabeth’ten İki Türk’e MBE Onur Payesi

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da aktif siyaset yapan genç aktivist Mete Çoban (28) ile  ısıtma ve sıhhi tesisat endüstrisinde kadınlara örnek olmasından dolayı dolayı Hatice Hasan’a (58), Britanya Kraliçesi II. Elizabeth'in onur listesinde yer aldı.

Britanya Kraliçesi tarafından her yılın sonunda verilen onur listesine bu yıl genç Türk aktivist ve politikacı Mete Çoban de yer aldı.

Halen Londra’nın Hackney Belediye meclis üyesi olan ve Mete Çoban (28) Kraliçe II. Elizabeth’in paye verdiği listeye girdi. Çoban, kurucuları arasında yer aldığı ‘MyLifeMySay’in bölge danışmanı olarak görev yapıyor.

Çoban, İngiltere ile Avrupa Birliği arasında devam eden Brexit sürecinde, gençleri bilgilendirme amaçlı bir platform olarak görev yapıyor.

METE ÇOBAN GENÇLERE ROL MODEL

19 Temmuz 1992 doğumlu Mete Çoban, My Life My Say'ın ve Stoke Newington Danışmanı. MLMS'in kurucu ortağı ve vizyonerliği ile üç yıldan uzun bir süredir harekete liderlik ediyor.

İşbirliği ile ulusal kampanyalar yürütmek, dijital demokrasiye öncülük etmek ve kapsayıcı topluluk katılımı ahlakını geliştirmekle biliniyor. Mete'nin MLMS'deki başarısı, İngiltere ve AB arasındaki Brexit müzakereleri sırasında genç vatandaşlar ve parlamenterler arasında yapılandırılmış bir katılım platformu oluşturulmasına yardımcı olmak için Tüm Partiler Parlamento Grubunun Gençler İçin Daha İyi Bir Brexit üzerine kurulmasına yardım etme konusundaki çalışmalarından ötürü büyük güven sağladı.

Ayrıca, MLMS'nin ulusal seçmen kaydı #Turnuva kampanyasına katılımıyla İngiltere 2017 Genel Seçimlerinde gençlik seçmen kaydı ve katılımının artmasına büyük katkıda bulunduğu biliniyor.

Mete, 21 yaşında Stoke Newington için Hackney'in Londra ilçesinde en genç Meclis üyesi seçildi.

Halen Hackney'de Çalışma Komitesi inceleme başkan yardımcısı olarak görev yapıyor ve Hackney Belediye Başkanı tarafından Gençlik İstihdam Şampiyonu olarak atandı.

Mete, 2015 İngiltere Genel Seçimlerinden kısa bir süre sonra, Mayıs 2016'da İşçi Partisi'nin Londra Belediye Başkanlığı seçimlerine aday olma teklifinde Sadiq Khan'ın seçim kampanyası için çalışmaya başladı.

Mete'nin kampanyada, Sadiq Han'ı genç seçmenlere anlatmaya odaklandı. Manifestoyu bilgilendirmeye yardımcı olmak için genç Londralıların görüşlerini kitlesel olarak sağlamayı amaçlayan #DareToDream kampanyasının oluşturulmasına yardımcı oldu.

Politikacı ve aktivist rolünün yanı sıra Mete, Arsenal FC'nin gençlik departmanı için bir futbol gözlemci olarak atandı.

Arsenal'de üç sezon geçirdikten sonra Southampton FC'ye gözlemci olarak imza attı.

Genç yetenekli futbolcuları tanıtmak için büyük bir ilgisi var ve genç futbolcuların profesyonel futbolcu olarak gelişirken aldığı rehberlik konusunda  çaba sarfediyor.

HATİCE HASAN KADIN TESİSATÇI

Kraliçe’nin bu yılki listesinde ısıtma ve sıhhi tesisat endüstrisinde kadınlara hizmetinden dolayı Hatice Hasan (58) da var.

Kıbrıslı Türk Hatice Hasan, Kraliçe II. Elizabet tarafından ısıtma ve sıhhi tesisat endüstrisinde kadınlara hizmetinden dolayı onurlandırılacak.

Kıbrıs göçmeni olan Hatice Hasan (MBE), 1990 yılından bir İlkokul öğretmeniyken tesisatçı olmak için yeniden eğitim aldı. Ancak bu sektördeki şirketlerin ayrımcılık yapması üzerine serbest meslek sahibi olmak zorunda kaldı. Ardından mükemmel müşteri hizmetleri sunmak için eğitilmiş kadın tesisatçılardan oluşan Musluk, Isıtma ve Sıhhi Tesisat şirketi kurdu.

HER KADIN TESİSATÇIYA ROZET VERDİ

Şu anda Batı Yorkshire’da yaşayan Hasan, kendi işini kurmasının ardından ücretli iş için mücadele eden diğer kadınlara ulaştı. 2011 yılına kadar Hatice Hasan ve ekibi ‘serbest meslek sahibi kadın tesisatçılar ve ısıtma mühendislerinin ilk ulusal ağını geniş bir alanda kurdu. Muslukçu kadın tesisatçı işini yeniden markaladı ve franchise planlarına kayıtlı her kadın tesisatçıya bir rozet verdi.

İLK ‘KADIN TESİSSETÇİLERİ KONFERANSI’
Bu ağ bugün Londra’dan Dorset’e, Kent ve Hertfordshire’a ve Yorkshire’daki Calder Vadisi’ne kadar uzanıyor. Eylül 2017’de, İngiltere’nin her yerinden kadın tesisatçılara ve ısıtma mühendislerine ev sahipliği yapan ilk ‘Kadın Tesisatçıları Etkinliği’ni düzenledi. Bazıları daha önce başka bir kadın tesisatçıyla hiç karşılaşmamıştı. Etkinlik, kadın tesisatçı sayısını artırmaya yardımcı olmak için temasa geçen sıhhi tesisat üreticilerinin ilgisini çekti. Birkaç yıl içinde, şimdi lider endüstri ortakları tarafından desteklenen bu konferans, sıhhi tesisat takviminde türünün tek etkinliğine dönüştü.

KENYA’DA EĞİTİM VERDİ TESİS KURDU
Endüstrideki kadın sayısı artmış olsa da, genel rakamlar Avrupa’nın en düşükleri arasında yer alıyor. Tahminler, İngiltere’deki 100 bin kayıtlı sayısının sadece 500’ünün kadın olduğunu gösteriyor.

Hatice Hasan, 2015 yılında, yerel halkın suyu korumaya ve kuraklık koşullarında sıhhi tesisat kullanmalarına nasıl yardımcı olacaklarını araştırmak için Kenya’yı ziyaret etti.

Kenya’da, 40 bin litre kullanılabilir su toplayan yeni bir yağmur suyu toplama sisteminin tasarlanmasına yardımcı oldu ve aynı zamanda yerlileri, tesisatçı olmaları için eğitti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 03:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20