Türk teksitilci Mehmet Şar’dan moda dünyasına yeni marka

Aslen Sivaslı olan Türk tekstilci Mehmet Şar, çocuk yaşta İstanbul Osmanbey’de atölyelerde makinacılık yaparak girdiği giyim sektöründe yükselişini zorlu geçen çocukluk ve gençlik yıllarının ardından 30 sene önce geldiği Londra’da da sürdürdü.

Türk teksitilci Mehmet Şar’dan moda dünyasına yeni marka

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

Yaklaşık 30 yıldır İngiltere’de ünlü tasarımcıların kıyafet üretimini gerçekleştiren Türk tekstilci Mehmet Şar, İtalya’nın 30 yıllık “Editions of Youmarkasını satın alarak İngiliz markası haline getirdi.

Şar’ın yeni markası, Made in England alt bandı ile modanın merkezi haline gelen Londra’da, 2018 ‘Londra Moda Haftası’nda çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Aslen Sivaslı olan Türk tekstilci Mehmet Şar, çocuk yaşta İstanbul Osmanbey’de atölyelerde makinacılık yaparak girdiği giyim sektöründe yükselişini zorlu geçen çocukluk ve gençlik yıllarının ardından 30 sene önce geldiği Londra’da da sürdürdü.

‘French Connection’ gibi dünyaca ünlü markaya, Bicity adlı firmasıyla uzun yıllar üretim yapan Şar, moda ve tekstil endüstrisinin yıldızı haline gelen Victoria Beckham, Roksanda Ilincic, Jonathan Saunders, Mary Katrantzou, Erdem, Hüseyin Çağlayan, Jigsaw gibi ünlü dizaynır ve markalarla çalıştı.

LONDRA MODANIN MERKEZİ

Son yıllarda Paris ve Milan’ı geride bırakarak modanın merkezi haline gelen Londra’nın markalar için çıkış noktası konumunda olduğunu belirten Türk tekstilci Şar, “Neden ‘Made in England’” markası sorusuna, “Dünyaca ünlü tasarımcılar önceden Milan’a giderdi. Paris’e giderdi. Ama şimdi Londra’ya geliyorlar. Londra moda alanında marka oldu. Diğer dünya kentlerini geride bıraktı. Çin ucuzluğuyla ünlü oldu. Londra kalite ve dizaynla bir adım öne çıktı. Ayrıca, İngiltere’de alım gücü yüksek. Herkes bir tasarımcının ürününü satın alabilir. ‘Made in UK’ etiketi şu anda bütün dünyada çok değerli hale geldi. İngiltere'de üretilen ürün kötü bile olsa, eğer ‘Made in UK’ etiketi varsa onu önemli bir marka yapıyor. Şu anda bu etiket dünyada bir numara” diye cevap veriyor.

2012 OLİMPİYATLARI’NDA KIYAFETLERİNİ YAPTI

Türk tekstilci Mehmet Şar’ın moda dünyasınaki tecrübesi yeni değil. Ülkede 30 yıllık birikimi sırasında önemli organizasyonların kıyafetleri de Şar’ın elinden geçti.

2012 Londra Olimpiyatları’nın kıyafet dikimi için 50 firma arasından sıyrılan Mehmet Şar, bu ülkeye geldiği yıllarda üretim yaptığı French Connection tecrübesinden dolayı, olimpiyatların tam 10 bin 800 açılış kıyafetinin üretimini gerçekleştirdi.

ÜNLÜLERİN GİYDİĞİ SINIRLI SAYIDAKİ KIYAFETLER ŞAR’DAN

Halen en yüksek fiyata ürünleri satılan ‘Erdem’ gibi Türk tasarımcıları kaliteli üretim gerçekleştiren Mehmet Şar, İtalyanların eski, İngiltere’nin yeni markası ‘Editions of You’ ile moda dünyasında dikkat çekecek çıkış yapmayı hedefine koydu.

Şar, mesleki birikimini ve moda dünyasındaki tecrübelerini, yine modanın merkezi Londra’daki atölyesinden, ‘Editions of You – Made in England’ markasıyla, giyimde kaliteye önem verenlere ulaştıracak.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20