İngiliz Seçkinlerin Tasarımcısı Mustafa Aslantürk

Moda dünyasına “Aslantürk” imzasıyla giren, 2010 yılında İngiltere’nin “En İyi Çıkış Yapan Yeni Tasarımcısı” seçilen Kıbrıs asıllı Mustafa Aslantürk, “Şadiye” markasıyla özel günlerin aranılan modacısı oldu.

İngiliz Seçkinlerin Tasarımcısı Mustafa Aslantürk

MİHRİŞAH SAFA

LONDRA

Moda dünyasına “Aslantürk”  imzasıyla giren, 2010 yılında İngiltere’nin “En İyi Çıkış Yapan Yeni Tasarımcısı” seçilen Kıbrıs asıllı Mustafa Aslantürk, “Şadiye” markasıyla özel günlerin aranılan modacısı oldu.

Düğün, nişan, doğum günleri, özel davetlerin  gelinlik ve göz alıcı kıyafetleriyle aranılan modacı haline gelen 38 yaşındaki Mustafa Aslantürk, Kuzey Kıbrıs’a da sık sık gelerek mesleğini adada da sürdürüyor..

Londra’nın ünlü gelinlik modacısı Şadiye Balıkçıoğlu’ndan mesleğinin püf noktalarını öğrendiğini ve emekliye ayrıldıktan sonra markasını devraldığını kaydeden Aslantürk, “Moda tasarımcılığına başladığımdan beri houte couture çalışıyorum. Şadiye Balıkçıoğlu ile beraber çalışmamla daha da ilerledim . 2 yıldır da iki yardımcımla birlikte Şadiye Moda evini devam ettiriyoruz. Gelinlik ve gece kıyafeti dikiyoruz” diyor.

Kuzey Londra’daki Hornsey Road üzerindeki atölyesinde görüştüğümüz Mustafa Aslantürk’ün çalışma yeri ışıltılı, parlak kumaşlar, rengarenk şifonlar ile göz kamaştırıyor… Lefke Cengizköy’de 1980 yılında dünyaya gelen Mustafa Aslantürk, Doğu Akdeniz Üniversitesinde İç Mimarlık okudu. Daha sonra Londra’ya taşınarak, “London College of Fashion “ okulunda tasarım bölümünü bitirdi..

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN TASARIMCI

“Her zaman modaya ilgim vardı.” Diyen Aslantürk, 2005 yılıda moda okulundan mezun oldu. Okurken ünlü gelinlikçi Şadiye Balıkçıoğlu’nun yanından çalıştı..

“Ondan çok şey öğrendim.. Bilgimin yüzde 80’niniŞadiye ablaya borçluyum.. Moda Kolejinde okurken, son bitirme projesinde , hocamız öğrencilerin birşey soracaklarsa bana sormalarını isterdi.. Mezun olduktan bir yıl sonra 2006’da “Aslantürk” ismiyle Londra Moda Haftasında ilk gösterimimi yaptım. Haymarket’te özel defileydi. Hemen arkasından South Kensington’daki Victoria and Albert Müzesinde ikinci defilemi gerçekleştirdim. 2010 yılıda İngiltere’nin “En iYi Çıkış Yapan Yeni Tasarımcısı” seçildim. Londra Moda Haftasında 3 defile yaptım.. Vogue gibi dünyaca ünlü moda dergilerinde haberlerim yer aldı. Başladığım günden itibaren Houre Couture yapıyorum. Şadiye Balıkçıoğlu ile daha fazla ilerledik. Şadiye Abla iki yıl önce işi bana devretti. Ben de onun adıyla moda evini devam ettiriyorum. 18 yıldır Şadiye Ablaylayım. Şerif Kemal ve Semral İbrahim ile beraber 3 kişi çalışıyoruz. Gelinlik ve gece kıyafetlerinde piyasanın en tanınmış isimlerindeniz.”

ŞİMDİ SÜSLÜ KIYAFETLER TERCİH EDİLİYOR

Gelinlik ve gece kıyafetlerinde en son modayı da şöyle anlatıyor Aslantürk;

“Minimanilizm devri kapandı.. Maximalizm devri başladı.. Dantel, inci, boncuk, taşlarla süslü kıyafetler moda. Kıbrıs’ta da gelinlik, gece kıyafeti dikiyorum, müşterilerimi görmeye, provaya sık sık adaya gidiyorum. Orada da çok sayıda müşterim var. Kumaşları da biz sağlıyoruz. A’dan Z’ye herşeyi biz hazırlıyoruz. Herşey elde dikiliyor. En az 2 ay önceden siparişlerin alınması bizim için ideal.

Bir düğün için gelinlik de dahil 40’a yakın kıyafet rekorumdur.. Başımızı kaldırmadan bu özel günün hemen hemen tüm yakın akraba hanımlarının, gelinin kıyafetini biz hazırladık.”

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabiha Aslantürk
Sabiha Aslantürk - 6 yıl Önce

Onunla gurur duyuyoruz

Gökçen Karpuzcu
Gökçen Karpuzcu - 6 yıl Önce

Ailemizin gururu.Harikasın canım.

Halil Aslantürk
Halil Aslantürk - 4 yıl Önce

Müthişsin bro

SIRADAKİ HABER

banner20