İşyerleri devletin desteği ile bu zorlu süreci atlatacak

İngiliz Sanayi Konfederasyonu Başkan Yardımcılığını yürüten ve bir süre sonra bu görevi devralacak olan Lord Karan Bilimoria, Hükümetin ve Maliye Bakanı’nın bu konuda iyi niyetli olduğunu düşündüğünü vurgulayan Bilimoria, İngiltere ekonomisinin bu krizi aşacağına inandığını ifade etti.

İşyerleri devletin desteği ile bu zorlu süreci atlatacak

Britanya genelinde 190 bin dolayında işletmeyi temsil eden İngiliz Sanayi Konfederasyonu Başkan Yardımcılığını (The Confederation of British Industry) yürüten ve bir süre sonra bu görevi devralacak olan Lord Karan Bilimoria, Corona virus salgınından dolayı iş dünyasının içerisinde bulunduğu krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hükümetin ve Maliye Bakanı’nın bu konuda iyi niyetli olduğunu düşündüğünü vurgulayan Bilimoria, İngiltere ekonomisinin bu krizi aşacağına inandığını ifade etti.

Hükümetin Mart ayında açıkladığı işletmelere yönelik yardım paketine ilişkin bilgiler veren Lord Karan Bilimoria, 330 milyar sterlin büyüklüğündeki paketin işletmelere yardımcı olacağına inandığını belirtti. Söz konusu destek paketlerinden ilki küçük ve orta ölçekli perakende ve restoran gibi hizmet sektöründeki işletmeler için, işyeri vergisi (Business rates) indirimi oluyor. Nisan 2020'den Nisan 2021'e kadar bu vergiden muaf tutulacak olan işletmeler, 11 bin ila 25 bin sterlin arasında da destek alacaklar. Geri ödemesiz destekler belediyeler aracılığıyla işletmelerin banka hesaplarına aktarılacak.

Bir diğer önemli desteğin işletmelere yüzde seksenine hükümetin garantör olduğu ve 5 milyon sterline kadar alınabilecek banka kredileri olduğuna işaret eden Lord, bu kredilerin piyasada faaliyet gösteren 40 dolayında banka üzerinden temin edilebileceğini ve kredilerin 12 ay faizsiz geri ödemesi olacağını kaydetti. Bankaların bu kredi talepleri karşısında gayrmenkullerinizi garanti olarak talep edemeyeceklerini vurgulayan Karan Bilimoria, 4 büyük bankanın, 250 bin sterlinin altındaki kredi talepleri için kişisel garanti istememe konusunda anlaştıklarını belirtti. Lord Bilimoria, Hükümet’ten söz konusu kredilerle ilgili garantilerinin %100’e çıkarılması konusunda ayrıca talepte bulunduğunu da bildirdi.

Aynı zamanda Lordlar Kamarası üyesi olan ve Cobra bira firmasının kurucu yönetim kurulu başkanlığını yürüten Karan Bilimoria’nın işaret ettiği desteklerden birisi de çalışanların maaşlarına yönelik katkı oldu. Bu kapsamda işyerleri Nisan ayından önce devletten, 2500 sterlin’e kadar aylık maaş ödemeleri için destek alacaklar. Bu destek 1 Mart 2020 tarihinde itibaren başlatılıp üç ay boyunca tahsis edecek. Çalışanlar bu süre içerisinde bir başka işte ya da mevcut işlerinde çalışamayacaklar; işyerleri de elemanlarının iş akitlerinin sonlandıramıyacak.  

Hükümetin bu süreçte ekonomiye yönelik bir başka desteği de bireysel girişimcilere yönelik olacak. Buna göre 2018-2019 için vergi beyannamelerinde bulunmuş, halen faaliyet gösteren ve yıllık karı 50 bin sterlinin altında olan kişiler, 3 ay boyunca vergilendirilmiş kazançlarının yüzde 80’ine kadar olan kısmını, maksimum 2500 sterlin’e kadar alabilecekler. Söz konusu destekte Haziran ayında doğrudan kişilerin banka hesaplarına aktarılacak.

Lord Karan Bilimoria’nın işletme sahiplerinin dikkatine sunduğu diğer destekler ise şöyle olacak;

Çalışanlara hastalık ödemesi (Statutory Sick Pay)

Küçük işletmeler Corona virüsü nedeniyle çalışamayan işçilerine ödedikleri iki haftalığı destek olarak talep edebilecekler.

VAT ödemeleri

Bu yılın ilk üç aylık VAT ödemeleri Haziran ayı sonuna kadar ertelenmiş, işletmelere ise bunu geri ödemeleri için Nisan 2021'e kadar süre verilmiştir.

Self-Assessment ödemeleri

Serbest meslek sahipleri için 31 Temmuz 2020 tarihinde ödenmesi gereken Gelir Vergisi ödemeleri 31 Ocak 2021'e kadar ertelenecektir.

HMRC ödemeleri

Corona virüsü krizi nedeniyle vergilerini ödeyemeyen işletmeler HMRC tarafından herhangi bir borç takibatına uğramamak için talepte bulunabilecekler. HMRC bu konuda oldukça yardımcı olurken, mükelleflere bir ödeme anlaşması sunulması ve borç tahsilat takip işlemlerini askıya alınması konusunda kolaylık sağlayacak. Bu konuda talepleri olanlar özel olarak tahsis edien  0800 024 1222 numaralı telefona başvurabilecekler.

Kira desteği

Hükümet, ticari işletmelerdeki kiracıların tahliyesini en az 3 ay süreyle yasaklayan mevzuatı uygulamaya koydu. Ancak kiracılar dükkan sahiplerine karşı kiralarını ödeyecekler.

Ek Beyanname süresi

İşletmelere, cezalı duruma düşmelerini önlemeye yardımcı olmak için Companies House'a beyannamede bulunmaları için 3 ay ek süre verilecek.

Yıllık Genel Kurul Toplantıları

Şirketlere yıllık genel kurullarını sanal ortamda yapmaları ve vekaleten oy kullanılması yönünde kolaylık sağlanacak.

Sosyal yardımlar

Universal Credit olarak bilinen sosyal yardımlar önümüzdeki 12 ay boyunca yılda 1000 sterlin arttırılacak.

Lord Karan Bilimoria, söz konusu desteklerden yararlanmak isteyen girişimci ve işletme sahiplerinin muhasebeciler, avukatlar, bankalar ve yerel yönetimlerden bilgi alabileceklerini vurguladı. Yönetiminde bulunduğu CBI’nda bu konuda aktif bir web sitewsi oluşturduğunu belirten Lord Karan https://www.cbi.org.uk/coronavirus-hub/ sitesinin bütün işletmelere açık olduğunu belirtti.

Bu konuda 0300 456 3565 numaralı bir işletme destek hattı kurduğuna da işaret eden Bilimoria, Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 0,1’e düşürdüğünü ve dünyanın altıncı büyük ekonomisine sahip olan Britanya’nın bu süreci en az zararla atlatacağına inandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 04:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20