Koronavirüs Havayollarını İflasa Sürükleyecek

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Alexandre de Juniac, Covid-19 salgınının 2-3 ay daha devam etmesi halinde, bazı hava yolu şirketlerinin iflas edebileceğini, havacılık sektö¬ründe de yeni konsolidasyonlar olabileceğini açıkladı.

Koronavirüs Havayollarını İflasa Sürükleyecek

LONDRA - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’ya göre, koronavirus salgını 2-3 ay daha devam ederse birçok hava yolu şirketi iflas eder.

Koronavirüs salgınına karşı ülkelerin bazı uçuşlara sınırlama getirmesi, ve yolcu sayısının büyük oranda düşmesi hava yolu şirketlerini vuruyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Alexandre de Juniac, Covid-19 salgınının 2-3 ay daha devam etmesi halinde, bazı hava yolu şirketlerinin iflas edebileceğini, havacılık sektö­ründe de yeni konsolidasyonlar olabileceğini açıkladı.

De Juniac IATA, havayollarının koronavirüse bağlı yaşayacağı ge­lir kaybının Trump yönetiminin Avrupa ülkelerine seyahati sınır­lamasından önce tahmin edilen 113 milyar doların “muhtemelen üzerinde” olacağını söyledi.

De Juniac, “Kısıtlama getiren tüm hükümetlerden ve özellikle ABD hükümetinden bu kararı ha­fifletmek ya da kaldırmak için ka­lıcı olarak incelemelerini istiyoruz, ne kadar erken olursa o kadar iyi” dedi.

IATA dün, hükümetlerin nakit sıkıntısında olan havayolları için kredi limitlerini uzatmayı, altyapı maliyetlerini azaltmayı ve vergileri düşürmeyi değerlendirmesini iste­mişti. Almanya, Fransa ve İtalya’ya hizmet veren havayolları en fazla risk altında olanlar.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER