Koronavirüs Desteklerinden İş Dünyası Nasıl Yararlanacak?

İngiltere’de Covid-19 virüs nedeniyle iş kaybına uğrayan şirketlere verilecek mali destek konusunda Mali Müşavir Tuğrul Yiğitoğlu açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs Desteklerinden İş Dünyası Nasıl Yararlanacak?

LONDRA - Mali Müşavir Tuğrul Yiğitoğlu, hükümetin Covid-19 virüsü nedeniyle firmalara vereceği mali destekleri konusunda bilgi verdi.

Accounting Direct Plus, ADPL firması yöneticilerinden Tuğrul Yiğitoğlu, vergi borçları, hastalık ödemesi, banka kredisi, küçük ve orta ölçekli firmalara nakit yardımı ile Business Rate, yani belideye vergisi konularındaki ilk bilgileri paylaştı.

İşte Tuğrul Yiğitoğlu’nun konuyla ilgili verdiği bilgiler:

COMPANIES HOUSE & HMRC

Geç kalınan beyanlar için ve Vergi Borçların tümü için (Income Tax, C.Tax, VAT , PAYE )

Devlet ödemede kolaylIk ve uzatma kararı almıştır, bunun için baŞvuru yapılması gerekiyor, şu anda tüm telefon hatlarının  yoğunluğundan dolayı ulaşım için süre tanınmasını tavsiye ederiz.

HMRC Tel: 0800 0159 559.

HASTALIK ÖDEMESİ (SSP)

250 çalışan sayısının altında olan Tüm işletmeler çalışanlarına hastalık ödemesinin ilk 3 gün ödeneksiz kesintisi kaldırılmıştır, Çalışanlar hasta olmaları halinde 14 güne kadar SSP ödemesi alabilirler. Kanunen evde karantina altında kalanları da kapsamaktadır, haftalık SSP ücreti £94.25 olmakdadır. Devlet sadece SSP ücretlerinin, İşçi verginizden düşecektir (PAYE) veya işçi borcunuz yoksa iade talep edebilirisiniz. Bunun dışında ödemeler normal şekilde vergilendirilecektir.

SSP süresinin uzatılması bekliyoruz.

BANKA BORCLANDIRMALARI (BANK LOANS)

Bankalara Borcu olanlara Ödeme kolaylığı getirilmiştir,

Ödemelerde 6 aya kadar ödeme erteletme kolaylığı veya ödeme durdurma talebi isteyebilirsiniz, bankadan bankaya verilen kolaylıklar değişiyor.

Devlet, Bankalar aracılığı ile, ilk 6 ay “0” faiz şeklinde destek paketi açıklayacak, tüm başvurular bankalar aracılığıyla olacak.

Şu anda bankalarda büyük bir yoğunluk ve elaman eksikliği olduğundan dolayı banka müdürünüze email yollamanız tavsiye edilir.

NAKİT YARDIMI

Belediye vergisi degeri £51,000 altında olan (Rentable Value) olan işletmelere ozellikle restaurant, bar ve benzeri yerler, tiyatro, klüp ve benzeri işletmelere £25,000 bir nakit desteği verilecek. Bu destek özelikle Kira Yardımı niteliğinde olacağı açıklandı.

Bu desdeıin nasıl alınacağı konusunda daha net bir bilgi bekliyoruz. Tahminimiz kira desteği niteliğinde mal sahibine ödeneceği konusunda beklentimiz var.

BELEDİYE VERGİSİ İNDİRİMİ (BUSINESS RATE)

Perakende, misafirperverlik, sosyal aktivite alanlarında hizmet veren (Retail, hospitality, leisure sectör) 

Belediye vergisi ne kadar olursa olsun, 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren 12 ay boyunca Belediye Vergisinden muafiyet olacaktır. Bu konuyla alakalı belediye başvurmanız gerekiyor.

Belediyenin Web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Elimize bilgi geçtikçe paylaşmaya çalışacağız.

LÜTFEN BİZİ FACEBOOK , INSTAGRAM VE LINKIN TAKiP EDİN...

İletişim bilgilerimiz.

TEL : 0208 886 9222 Email: [email protected]   WhatsAPP (Text Only): +447553077888

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2020, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER