Londra'da yaşayan Çoban kardeşler Guardian’a kapak oldu

İngiltre'nin başkenti Londra'da aile geleneğini sürdüren Mahmut ve Yalçın Çoban kardeşler yaptıkları iş ile İngiliz Guardian gazetesinin ekine kapak oldular...

Londra'da yaşayan Çoban kardeşler Guardian’a kapak oldu

HALİL YETKİNLİOĞLU

LONDRA

Londra’da, babalarının Stoke Newington semtindeki fotoğrafçı dükkanında ve internette kendi erkek giyim markalarını satan Mahmut ve Yalçın Çoban kardeşler İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Guardian’ın ekine kapak oldu.

Mahmut (30) ve Yalçın (33) kardeşlerin haber ve fotoğrafları Guardian gazetesinin ekinin ilk sayfasında devamı da  sonraki sayfalarda yayınlandı.

Gazetenin fotoğrafları, müşterileri arasında Adidas, ASOS, BBC, Converse, Google Pixel, Guardian Labs gibi çok sayıda markanın yanı sıra Crack dergisi, ES dergisi, Clash (müzik ve moda) dergisinin sayfalarını süsleyen ünlü İngiliz fotoğrafçısı Laura McCluskey tarafından çekildi. Mahmut ve Yalçın kardeşlerin fotoğrafları geçtiğimiz yıl billboardlarda Londra sokaklarını süslemişti. Bu yıl da fotoğrafların Noel öncesi yine billboardlarda yer alacağı ifade edildi.

Bundan 30 yıl geriye gidildiğinde Çoban ailesinin reisi Hüseyin Çoban, 1988’de geldiği Londra’da, 1990’da talep üzerine seyyar düğün fotoğrafçılığına başlamış ve iki yıl sonra Stoke Newington semtinin ana caddesinde fotoğraf ve video dükkkanı açmış.

‘İNTERNET ALIŞVERİŞİNDE BAĞ KURULAMIYOR’

Semtte, babalarının dükkanında büyüdüklerini söyleyen kardeşler, kendi ürünleri olan “Life in Paradigm” markasıyla internette de satış yapmalarına karşın, dükkanlarından vazgeçemeyeceklerini söylüyorlar.

Mahmut Çoban “Babamız bir düğün fotoğrafçısıydı, artık dükkana ihtiyacı kalmayınca, biz devraldık ve giyim satış mağazasına ve tasarım stüdyosuna dönüştürdük” diyor ve devam ediyor; “Çevredeki insanlar bizi küçüklüğümüzden beri tanıyor ve biz de dükkanı markasını değiştirip, devam ettik. Semtin ana caddesindeki aile hissini seviyorum.”

Seyyar tezgahlarda, tişört ve deri ürünleri satarak ticaret hayatına başlayan kardeşler, önce internet üzerinden satış yapmaya başladı. Ancak caddedeki dükkanlarını da ellerinde tutmaya kararlıydılar. Ürünlerini dükkanlarında tasarlayıp, İngiltere genelindeki küçük atölyelerde yaptıran kardeşlerin butiğinde “kurtulma özgürlüğü” felsefelerine uygun buldukları diğer markaların ürünleri de satılıyor.

Mahmut Çoban “İnternette alışveriş harika ama bağ kuramıyorsunuz. Dükkanınızda müşterilerimizle etkileşime girebiliyor ve markanızı anlatabiliyorsunuz. Dükkanda internette elde edemeyeceğiniz bire bir deneyim sunuyoruz” diyor.

Yalçın da bu görüşe katılıyor ve “Biz insanlarla tanışıp, ilham almak istiyoruz. Böylece, daha iki yönlü bir ilişki kuruyoruz” diye konuşuyor.

‘TOPLUMUN DOKUSUNA DÖNÜŞÜYORUZ’

Dükkanlarını ev hissi verecek şekilde dekore eden kardeşler, düzenli müşterileri olmasını istediklerini, her sezon, her ay, her hafta uğrayan ya da gelip sadece ‘merhaba’ diyen müşterilere sahip olmayı başardıklarını ifade ediyorlar.

Mahmut, “Topluluğumuz dükkanımızı şekillendiriyor ve biz de toplumun dokusuna dönüşüyoruz” diyor. 

Bazı tasarımlarına etraftaki caddelerin isimlerini taktıklarını söyleyen Mahmut Çoban, “Çevrede çok fazla sanatçı ve tasarımcı yaşıyor ve gerçekten yaratıcı bir topluluk. Fikirlerimizi değiş tokuş ediyor ve birbirimizden öğreniyoruz ve bunu kaybetmememiz gerekiyor” diye konuşuyor ve şöyle devam ediyor:

“Bizimkisi gibi dükkanlar çevreye karakter ekliyor ve küçük dükkanlar kapanırsa, topluluk da yiter, gider. İnsanların gitmek istediği bir yer olmaktan çıkar.”

Mahmut Çoban’ın esas mesleği otomobil tasarımcılığı. Ağabeyi Yalçın Çoban’da 3D (dimension) tasarım yapmaktadır. Üç dönem kuralı içerisinde Finlandiya, Amerika ve Çin’de de eğitim alan Yalçın Çoban, İngiltere’den mezun olmuştu.

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

Life In Paradigm

28 Stoke Newington High St.

London N16 7PL

Tel: 0207 9234 770

www.lifeinparadigm.com

[email protected]

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20