İngiltere, Tatil Yapılacak Ülkeleri Açıklayacak

İngiltere'de hükümet, sağlık önlemlerinin gözden geçirilmesinin ardından, 6 Temmuz'dan itibaren tatil ve seyahatleri rahatlatacak.

İngiltere, Tatil Yapılacak Ülkeleri Açıklayacak

LONDRA - İngiliz tatilcilerin bu yaz İspanya'nın belirli bölgelerinden dönen insanların karantinaya almak zorunda kalmadıklarını doğrulamasının ardından İspanya, Fransa ve Yunanistan'a seyahat etmelerine izin verilmesi bekleniyor.

Hükümet, sağlık önlemlerinin gözden geçirilmesinin ardından, 6 Temmuz'dan itibaren tatil ve seyahatleri rahatlatacak.

Seyahat tatil yapılabilecek ülkelerle ilgili tam liste ise önümüzdeki hafta yayınlanacak.

İtalya, Hollanda, Finlandiya, Belçika, Türkiye, Almanya ve Norveç'in de öne çıkması bekleniyor ancak Portekiz ve İsveç'in bu listed olmayacağı düşünülüyor.

Bir hükümet sözcüsü, yeni kuralların insanlara "yurtdışında bir yaz tatili fırsatı" sunacağını ve aynı zamanda İngiltere ekonomisini de artıracağını söylerken, ancak gevşemenin düşük kalma riskiyle ilişkili olacağını vurguladı.

TRAFİK IŞIĞI SİSTEMİ İLE TANITILACAK

Hükümetin açıklayacağı ‘tatil yapılabilecek ülkeler’ koronavirüsün yaygınlığına bağlı olarak yeşil, sarı ve kırmızı olarak sınıflandırılacak.

Hükümet, durumun değişmesi halinde "geri adım atmaktan çekinmeyecek.”

LİSTE DIŞI KALABİLECEK OLAN ÜLKELER

Buna göre, Portekiz, son zamanlarda Lizbon ve çevresindeki yeni vakaların sayısında artış yaşarken, İsveç'in buradaki enfeksiyon oranı İngiltere'den daha yüksek olduğu için listede olma ihtimali düşük. İkisinin de kırmızı olarak sınıflandırılması bekleniyor.

Ancak hükümet sözcüsü, bir İspanyol havaalanına uçarak, tatil için Portekiz sınırını aşarak ve aynı yoldan dönerek karantinadan kaçınmayı durduracak hiçbir şey olmayacağını kabul etti.

Seyahat sektörü, karantina politikası nedeniyle hükümetle savaşa girdi. Havayolu firmaları 14 günlük karantina uygulamasının firmaları batıracağı endişelerini dile getirerek kaldırılması için hukuki süreç başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 05:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20