Kahvenin İzinde 35 Yıl: Nedim Aydoğdu

Kimi insanımız için kahve, özellikle ‘Türk Kahvesi’ içmek başlı başına yaşamın bir parçası olmakla beraber, bu durumun uluslararası alana taşınamadığı da bir gerçek. Son yıllarda devletin uyguladığı kimi teşviklere rağmen kahve sektöründe bir ‘Coffee Latte” olmaya daha çok mesafe var...

Kahvenin İzinde 35 Yıl: Nedim Aydoğdu

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

Türkiye, kahve kültürünün bir parçası olan coğrafyanın en öne çıkan ülkelerinden biri... Çekirdek olarak alınıp, evde kavrulduktan sonra el değirmenleriyle çekilerek, taze burcu burcu kokusuyla servis edilen bir keyif içeceği olarak toplum hayatına giren ve olmazsa olmaz içeceklerden biri kahve...

Zamanla endüstriyel gelişimden  nasibini alıp, hazır satılır hale gelmesinin üzerinden bir asırı aşkın süre geçmiş. Buna rağmen marka olarak akıllarda yer edinen ‘Türk Kahvesi’nin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Tüketim ve kullanımda takip edilen sürekliliği, markalaştırmada da sürdürdüğümüzü söylemek güç...

Her alanda olduğu gibi kahve kültürü ve ensdistrisinde de istisnalar yok değil elbette...

Kimi insanımız için kahve, özellikle ‘Türk Kahvesi’ içmek başlı başına yaşamın bir parçası olmakla beraber, bu durumun uluslararası alana taşınamadığı da bir gerçek.

Son yıllarda devletin uyguladığı kimi teşviklere rağmen kahve sektöründe bir ‘Coffee Latte” olmaya daha çok mesafe var...

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, “Türk Kahvesi”ni sınır ötesinde daha içilir hale getirmek için çaba sarfedenlerin varlığını da gözden uzak tutamayız.

Yemek ve tatlılarıyla ünlü Gaziantep kökenli olmasına rağmen kahveye gönül veren o istisna portrelerden biri Nedim Aydoğdu...

Nedim Aydoğdu, hayatının yarıdan fazlasını geçirdiği Londra’da, ‘dünyada en çok Türk kahvesinin tüketildiği’ tezinden yola çıkarak tam 35 yıldır kahvenin peşinde koşan bir “Türk Kahvesi Elçisi.”

Londra’da kurduğu ‘Mambocino markası altında ürettiği farklı aromalı kahve çeşitlerinin yanısıra, bunu bir dünya markası yapmak için farklı coğrafyalara uzanmış ender girişimcilerimizden biri...

Bundan 20 yıl önce Londra’da aynı isimle ilk kafesinin açılışında bulunmuştuk Aydoğdu’nun... Geçtiğimiz günlerde yine aynı mekanda bir araya gelip, aradan geçen sürede yaptıklarını konuştuk...

Mambocino’nun hikayesi  daha gerilere, 1985’lere kadar uzanıyor.  

TÜRK KAHVESİ DÜNYA ÇAPINDA BİR MARKA

Uzun süre İtalya’dan kahve ticareti yaptıktan sonra “kahvenin özü bize ait” diyerek, kendi markasını oluşturan Nedim Aydoğdu’dan, “Mambocino” markası ile ürettiği kahve çeşitleriyle ilk yıllarda Amerika, Almanya, Türkiye ve İngiltere piyasasına girdiğini öğreniyoruz... Bu ülkelerle sınırlı kalmayıp 3’ü Londra’da olmak üzere bir dönem dünya genelinde 38 franchise şubeye ulaştığını anlatan Aydoğdu, bunu tamamen kendi imkanları ile gerçekleştirdiğini, hiç bir destek almadığını hatırlatıyor.

Kendi çabası ile hem kahve markası oluşturup, hem de bunu bir consepte dönüştürerek ‘franchise’ haline getirirken, kahvenin izinde, özellikle ‘Türk Kahvesi’nin markalaşması yolunda da bir çok girişimin  altından Aydoğdu’nun imzası çıkıyor.

Avrupa Kahveciler Birliği’nin dünyanın farklı noktalarında düzenledigi ‘Dünya Kahve Yarışması’nda, Nedim Aydoğdu’nun üç markasından biri olan ‘Sultan of Ottoman Türk Kahvesi’nin birincilik elde ettiğinin altını çizmek gerekiyor.

Ulusalararası ve geleneksel bir yarışmada birincilik ödülü almanın ötesinde bu yarışmanın içerisine Türk kültürünü tanıtma amaçlı olarak ‘Cezve İbrik’ conseptini de ekleten isim aynı zamanda Nedim Aydoğdu.

Avrupa Kahveciler Birliği artık yarışma çeşitleri içerisinde ‘Cezve ve İbrik’ konseptini de Türk kahvesi ile birlikte kullanıyor.

ÜÇ DÜNYA MARKASI VE TÜRK KAHVESİ

‘Mambocino’ markası altında, aynı isimle uluslararası kahve üreten Türk iş adamı, ayrıca ‘Mambocino Porta Via Express’ İtalyan ve ‘Sultan Of Ottoman Turkish Coffe’ olmak üzere üç ayrı ürün ile farklı coğrafların damak zevkine hitabediyor. Ticari olarak bu ürünleri dünyanın dört bir yanına ihraç ederken en fazla ‘Türk Kahvesi’ olgusuna yoğunlaşarak, “Türkiye, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Afrika’da ‘Türk Kahvesi’ çok popüler. Dünya’da en çok Türk Kahvesi içiliyor” vurgusunu yapıyor.


‘SULTAN OF OTTOMAN’

‘Kahvenin her şeyini bilen adam’ diye tanımlamak Nedim Aydoğdu’yu anlatacak en vurucu cümlelerden biri olabilir... Kimin, hangi aromayı sevdiğinden, hangi kahve ürünün nerede üretildiğine kadar ‘Kahvenin Profesörü’, her fırsatta Türk kahvesinin özelliği ve önemine yoğunlaşmış durumda... Bunun için kendi markası olan ‘Sultan of Ottoman Türk Kahvesi’ni markalaştırma yolunda hemen her platformda yer alıyor.

Sadece kendisi değil, babasının izinde ama ‘boynuz kulağı geçer’ sözünde ifadesini bulan kızı Ayşin Aydoğdu da, közde kahve pişirerek Türk Kahvesi’nin tanıtım elçilerinden.

Hatta, Avrupa Kahveciler Birliği tarafından Kopenhag’da 16 ülkenin katılımı ile düzenlenen “Dünya Kahve Yarışması”nda “Kahveci Güzeli” seçilerek bu kuruluşun uluslararası dergisine kapak olacak kadar...

TÜRK KAHVESİ AVRUPA’DA VİYANA KUŞATMASINDAN BERİ VAR

Nedim Aydoğdu’nun kahve ile olan ‘aşkı’ sadece bu leziz içeceğin ticaretiyle sınırlı değil. Her fırsatta gittiği ülkelerde de Türk kahvesinin izini sürerek, katıldığı uluslararası platformlarda konuya uzak olanlara ısrarla anlatıyor.

‘Türk Kahvesi’nin Avrupa’da, Osmanlı İmparatorluğu’nun  Viyana kuşatmasından beri varolduğunu ve Avusturya’da ilk ‘Cafe’nin, Osmanlı ordusu çekilirken bıraktığı kahvelerle açıldığına işaret ediyor.

Ansiklopedilere giren ve heykeli Viyana’da Türk kahvesi ile açtığı ilk ‘Cafe’nin bulunduğu binaya dikilen George Koltschitzky’i örnek gösteren Nedim Aydoğdu, Türkiye’nin Avrupa’da kurulacak bir ‘Türk Kahve Müzesi’ni bu örnekten başlatabileceğini hatırlatarak, konuyla ilgili yetkililerin dikkatini çekiyor.

George Koltschitzky’nin 335 sene önce Türk Kahvesi açtığına vurgu yapan Aydoğdu, heykel ve görsellerde bu Avusturyalı’nın üzerinde Türk Askeri Üniforması bulunduğunun da altını çiziyor.

Nedim Aydoğdu, Türkiye’nin markalaşma için yaptığı büyük bütçeli harcamalara rağmen bu yolda kayda değer yol katettiğini söylemenin zor olduğunu belirterek, “Birkaç yıl önce Avrupa’da Türk Kahve Müzesi açılması gündemdeydi. Eğer devletimiz böyle bir adım atacaksa Koltschitzky’nin Cafesi bu işin en doğru ve çarpıcı adresi olabilir. Türkiye yetkililerine buradan çağrı yapıyorum” teklifini yapıyor.

Kahvenin İzinde yürümeyi sürdüren Nedim Aydoğdu’nun en önemli referansı bu konudaki bilgi biriminin yanısıra, farklı milletlere içirmeyi başararak, tek başına ortaya çıkardığı ‘Mambocino’ markası ve bu marka ile ürettiği kahveleri...

İşte o kahveler:

  • Mambocino Coffe
  • Mambocino Porta Via Express İtalyan Kahvesi
  • Sultan Of Ottoman Turkish Coffe

Kahve tadında kalmak ve bu markalar ile Mambocino Consepti Franchise’e sahip olmak isteyenler, Nedim Aydoğdu ile + 44 77 3042 0128 numaralı telefon ya da [email protected] mail adresinden ulaşabilirler.

Mambocino konseptini görmek için www.mambocino.com internet sitesi ziyaret edilebilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 05:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20