Türk Eximbank alıcı kredi imkanlarını Londra'da tanıttı

Türk Eximbank, bir taraftan Yurt İçi Kredi Programları ile ihracatçı firmalara finansman sağlarken, diğer taraftan, alıcı kredisi niteliğindeki Uluslararası Krediler Programları ile şirketlerin yabancı alıcılarını ve işverenlerini finanse ediyor.

Türk Eximbank alıcı kredi imkanlarını Londra'da tanıttı

Türk Eximbank, Londra'da düzenlenen Avrupalı İş Dünyası Temsilcileri ve Markalarla Buluşma Toplantısı'nda yabancı alıcılara kredi imkanlarını tanıttı.

Bankanın açıklamasına göre, Türk Eximbank, bir taraftan Yurt İçi Kredi Programları ile ihracatçı firmalara finansman sağlarken, diğer taraftan, alıcı kredisi niteliğindeki Uluslararası Krediler Programları ile şirketlerin yabancı alıcılarını ve işverenlerini finanse ediyor.

Bu kapsamda Türk Eximbank tarafından Türkiye'den alım yapmayı planlayan Avrupalı firmaların finansmanına yönelik olarak; Türk Eximbank ve Avrupalı Türk Markalar Birliği'nin (ATMB) ortak girişimi ve Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda Londra'da "Avrupalı İş Dünyası Temsilcileri ve Markalarla Buluşma Toplantısı" düzenlendi.

"Türkiye'den Avrupa'ya Ticaretin Finansmanı" konulu toplantıda, yurt dışındaki alıcılara, Türkiye'den gerçekleştirecekleri mal ve hizmet ithalatı karşılığında, rekabetçi oranlarda kısa, orta ve uzun vadeli finansman olanakları tanıtıldı.

Toplantıda ayrıca, Türk firmalarının markalaşma sürecine katkı sağlamak için sunulan desteklere değinildi.

- "Bu toplantılar Avrupa'nın diğer ülkelerinde de yapılacak"

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, banka olarak, ihracatçı firmalara sağladıkları finansmanın yanı sıra ihracatçıların yabancı alıcılarını da Türkiye'den mal ve hizmet almaları karşılığında oldukça uygun koşullarda finanse ettiklerini bildirdi.

Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kapsamda, doğrudan alıcı kredileri imkanlarını tanıtmak için ilk toplantıyı Londra'da ATMB iş birliğiyle gerçekleştirdik. Bundan sonraki toplantıyı Almanya'da, sonrasında ise Avrupa'nın diğer ülkeleri ve önemli ihracat pazarımız olan ülkelerde yapacağız. İhracatımızın gelişmesi ve çeşitlenmesi için bankamızın yabancı alıcılara sunduğu bu finansman ürünlerinin tanıtımına ve ihracatçılarımızın yanı sıra yabancı alıcılarının da finansmanına var gücümüzle devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 03:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20