Lokum Kraliçesi Şimdi Doğal Kozmetik Sektörüne de Girdi

İngilizlere doğal Türk lokumunu sevdiren “Truede’’ markasının sahibi Türk iş kadını Zeynep Turudi, sağlıklı gıda ürünlerinin yanısıra, ‘Sağlıklı Kozmetik’ ürünleriyle yepyeni bir mecraya da iddialı bir giriş yaptı.

Lokum Kraliçesi Şimdi Doğal Kozmetik Sektörüne de Girdi

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

İngilizlere doğal Türk lokumunu sevdiren “Truede’’ markasının sahibi Türk iş kadını Zeynep Turudi, sağlıklı gıda ürünlerinin yanısıra, ‘Sağlıklı Kozmetik’ ürünleriyle yepyeni bir mecraya da iddialı bir giriş yaptı.

DOĞAL KOZMETİK SEKTÖRÜNDE DE ‘MİSTİKSPA’ MARKASI İLE

Türkiye dışında, başta İngiltere olmak üzere, Amerika ve Avusturalya da dahil toplam 15 ülkede Truede markası artık çok bilinen bir lokum markası haline geldi. Bu markayla Türk Lokumunu dünyaya tanıtan Zeynep Turudi, Doğal Kozmetik sektöründe de “MistikSpa” markasını akıllara kazımak istiyor.

DOĞAL YAĞLARA İLGİ ARTIYOR

Turudi, sektörde enteresan ve farklı bir pazar yakaladıklarını söylüyor. Gezdiği kırktan fazla ülkede ve seyahatlerinden elde ettiği tecrübe ile, özellikle masaj yağlarına ve bu yağların “mum” şeklinde sunulmasına ilginin artabileceğini keşfediyor. Bu fikri daha da geliştirip dünya piyasasına özel bir markayla sunmayı kafasına koyup işe girişiyor.

Turudi, bu sektörün zor bir sektör olduğunu, doğallığın tam sağlanamadığını ve tüketicilerinde yeterince bilinçli olmadığını ifade ediyor. Batı kültüründe evlerde çok kullanılan ve tüketilen mumun zehirli gazlar içerdiğini ve bunun doğallaştırılıp yepyeni bir mecra yakalayabileceğini düşünmüş Turudi. Bunu yapan küçük üreticiler de bulmuş.

“Şimdi ürettiğimiz mumlar aslında tamamıyla doğal masaj yağları” diyor Zeynep Turudi.  Ve ekliyor, “İsterseniz evinizde ‘mum’ olarak kullanabilirsiniz, isterseniz mumu yaktığınızda eriyen yağı vücudunuza güvenle sürebilirsiniz.”

KREMLER 10 SANİYEDE KANA KARIŞIYOR

İnsan cildi için kullanılan ürünlerin neler içerdiğinin net olması gerektiğine vurgu yapan Turudi sözlerini, “Vücudumuza temas eden kremler kan dolaşımımıza da bulaşıyor. Kremi vücudumuza uyguladığımızda 10 saniye içinde kan dolaşımımıza giriyor. Bu sebeple bizim ürettiğimiz mumlar artık spa ve güzellik merkezlerinde masaj yağı olarak kullanılıyor. Güzellik uzmanı ihtiyacı olduğunda mumu yakıyor ve eriyen kısmı misafirinin vücuduna uygulayabiliyor rahatlıkla. Eriyen kısımda hiç sıcak olmuyor. Böylelikle hem ortamda mistik ve otantik bir hava veriliyor hem de doğal bir masaj yağı kullanılmış oluyor” şeklinde sürdürüyor.

Zeynep Turudi, “MistikSpa” markasıyla doğal keselerden doğal liflere 13 farklı ürünü de zincir mağazalara sunduklarını ayrıca belirtiyor.

DOĞAL KOZMETİKTE YEPYENİ BİR PAZAR DOĞDU

Zeynep Turudi, bu yeni sektör ile kendilerini lokum piyasasındaki büyük alıcıların buluşturduğuna dikkati çekiyor... “Bir sektörde başarılı işler yapınca, büyük satın almacılar bizleri diğer satın almacılarla tanıştırdılar ve yeni ürünlerimizi kolaylıkla pazarlama fırsatımız oldu” diyor.

Ürünlerinin mağazalarda ve alış-veriş merkezlerinde tüketici ile buluştuğunu kaydeden Turudi süreci şöyle antayor:

“Bizim hiç düşünmediğimiz bir piyasa varmış spa sektöründe... Phoenix mağazaları mesela... Hedefimizde AVM’ler varken otel ve spa alanlarından ilgi gördük ve yepyeni bir pazar doğdu bizim için.”

TÜRKİYE’DE ÜRETECEKTİK AMA DERDİMİ ANLATAMADIM

Zeynep Turudi, “Truede” markasıyla ürettiği lokum ve kestane şekeri ürünleri gibi kozmetik çeşitlerini de Türkiye’de üretmeye çalıştıklarını ancak istedikleri standartta üretici bulamadıklarını üzülerek belirtiyor. Bu sebeple özellikle masaj mumlarını İngiltere’de üretmek zorunda kaldıklarını hatırlatıyor.

Turudi’nin üç senedir üzerinde çalıştığı ‘MİSTİKSPA’ markası, 5 çeşit mum, 4 yüz yağı ve 4 vücut yağı ile üretimi Türkiye’de yapılan kese ve banyo liflerinden oluşuyor.

ZEHİRLİ ÜRÜNLERİ TEKBAŞIMA DURDURAMAM AMA...

Zeynep Turudi, lokum ürünlerinden sonra kozmetik sektörüne girmesinin çok para kazanma hedefiyle olmadığını ise şu sözlerle dile getiriyor:

“Bana soruyorlar cironuz nedir diye. Ben de cevap veremiyorum. Bu işten çok paralar kazanmak yoktu aklımda. Evet sektörde bir boşluk var gibi dursa da yepyeni bir alan ve risklerinin de farkındaydım. Ancak hem doğallığı insanlara sunmak hem de yeni bir alanda sürekli araştırıp farklı ürünler geliştirmek mutluluk veriyor bana. Ayrıca insanların zararlı kozmetik ürünlerle kandırıldığını görüp buna kendi çabalarımla küçük de olsa ‘dur’ diyebildiğim için seviniyorum.”

Sloganı ise, “Sağlıklı yaşam, sağlıklı gıda, sağlıklı kozmetik, sağlıklı teknoloji...”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 14:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamza Polat
Hamza Polat - 6 yıl Önce

Dunya kendi coplugunde bogulmus durumda...
Her yer plastik ve hormonlu urunler ile dolu

SIRADAKİ HABER

banner20