Elektrikli Araçlar İçin Hükümetten £6 Bin’e Kadar Destek

İngiltere’de Boris Johnson hükümeti, küçülen otomotiv sektörünü canlandırmak ve çevreci araçları teşvik için para desteği vermeye hazırlanıyor.

Elektrikli Araçlar İçin Hükümetten £6 Bin’e Kadar Destek

LONDRA İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ekonomik kalkınma planı içerisinde elektrikli araca geçmek isteyenlere 6 bin sterline kadar teşvik amaçlı ödeme yapılmasını planlıyor.

Korona virüs sebebiyle hemen hemen her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de otomotiv endüstrisi darbe aldı. Başbakan Boris Johnson, bu daralmadan sıyrılmak için elektrikli araçlardan destek almayı planlıyor.

Telegraph gazetesinin haberine göre Johnson ve ekibi, içten yanmalı motora sahip araçları bırakıp elektrikli araç satın alanlara 6 bin sterline kadar ödeme yapmayı planlıyor. Başbakan, planın son hâlini 6 Haziran’da ekonomiyi destekleme paketini açıklarken detaylandırmıştı.

Teorik olarak araç satışlarını artıracak bu hamle, elektrikli araçlarını kısmi olarak İngiltere’de üreten Jaguar ve Mini başta olmak üzere çok sayıda markaya fayda sağlayacak.

İngiltere ayrıca 2035 yılında içten yanmalı motorla çalışan araçların satışını tamamen yasaklamayı planlıyor. Ülkenin bu hedefine ulaşabilmesi için elektrikli araç sektörünü de hareketlendirmesi ve özellikle yerli firmaları desteklemesi gerekiyor.

İngiltere’de şarj altyapısı gelişmeye devam etse de halen geniş çaplı bir elektriksel dönüşüme hazır değil. Bu kadar istasyonun inşa edilmesi durumunda gerekecek elektrik şebekesindeki altyapı güncellemeleri de ülkenin hizmet sağlayıcılarına büyük bir yük olacaktır. Ülke, bu firmaları destekleyecek mi henüz belli değil.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2020, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20