Balmer’den, 3 Avrupa Ülkesine Bal İhracatı

Balmer Şirketi ile ihracatı gerçekleştiren Tüma Gıda Ltd. Şti. arasında yapılan sözleşme gereği İngiltere’ye ihraç edilen 23 ton karakovan ve süzme bal, Balmer tesislerinden tıra yüklendi.

Balmer’den, 3 Avrupa Ülkesine Bal İhracatı

Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan, Avrupa Birliği’nin 10 Milyon Euro hibe desteği sağladığı “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında yapılan ve proje kapsamında kurulan Balmer Şirketi tarafından işletilen bal paketleme tesisinden Avrupa ülkelerine bal ihracatı yapılıyor.

Bölgemizdeki arıcılar tarafından üretilen ve Balmer tesislerinde paketlenen karakovan ve süzme ballar, ihracatçı firma olan Tüma Gıda Ltd. Şti. İngiltere, Almanya ve Hollanda’ya pazarlanıyor.

Balmer Şirketi ile ihracatı gerçekleştiren Tüma Gıda Ltd. Şti. arasında yapılan sözleşme gereği İngiltere’ye ihraç edilen 23 ton karakovan ve süzme bal, Balmer tesislerinden tıra yüklendi.

Yapılan sözleşmeye göre yaklaşık 1.200 ton karakovan ve süzme balın İngiltere, Almanya ve Hollanda’ya ihracatının gerçekleşeceği bal ihracatının ilk ihracat tır’ının yüklenmesinde Vali Tuncay Sonel de hazır bulundu.

Bölgemiz arıcılığına önemli destekte bulunan DOKAP Başkanı Hakan Gültekin, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu Arıcılık ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Şeref Cınbırtoğlu ile birlikte Balmer tesisine gelen Vali Tuncay Sonel, yapılan ihracat hakkında Ordu Arıcılar Birliği ve Balmer A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi ile ihracatçı firma Tüma Gıda Ltd. Şti. yetkilisi Ömer Faruk Güven’den bilgi aldı.

Ordu’nun, yıllık 18 bin ton bal üretimi ile Türkiye'de arıcılıkta birinci sırada yer aldığına dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının hibe programı ile Avrupa Birliği projesi kapsamında açılan Balmer’in, 10 Milyon Euro harcanarak Ordu’ya kazandırıldığını hatırlatarak, işletmenin iki yıl önce kullanılmaz, atıl bir durumda olduğuna dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanlığımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, DOKAP, Arıcılar Birliği Başkanlığımızla birlikte Balmer tesisinin çalışır ve üretir bir hale getirildiğini ve bugün yurt dışına ihracatının yapıldığını büyük bir memnuniyetle izlediğini ifade eden Vali Sonel, ”Şu an ne mutlu ki, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitümüzden, Balmer’den İngiltere, Almanya ve Hollanda’ya bal ihracatını gerçekleştiriyoruz. Balların yüklü olduğu tırlarımız yola çıkmaya hazır. Balmer tesisimizin yeniden üretime kazandırılmasında, ihracat yapılmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. DOKAP Başkanımız Kıymetli Hakan Gültekin Başkanımıza da vermiş olduğu desteklerden dolayı Teşekkür ediyoruz. İhracat yapılan ülkelerin sayısı daha da artacaktır. Ordu’daki çiftçilerimiz adına mutlu olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteklediği ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü’nün faydalanıcısı olduğu “Arım, Balım, Peteğim” Projesi kapsamında kurulan ortak kullanım tesisini işletmek amacı ile proje ortakları tarafından projenin hedeflerine ulaşmasını ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacı ile Aralık/2017’de kurulan Balmer, dünya arı ürünleri ihracatında Türkiye'yi ilk sıralara taşımayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20