İngiltere'de yeni 20 sterlinlik banknotu piyasaya çıktı

Ön yüzünde İngiliz ressam JMW Turner`ın portresinin olduğu banknotlar, 20 şubattan itibaren dolaşıma girdi.

İngiltere'de yeni 20 sterlinlik banknotu piyasaya çıktı

LONDRA - İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney yeni 20 sterlinlik banknotu tanıttı.

İngiltere`nin Londra kentinde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney (sağda) ve Tate Britain direktörü Alex Farquharson (solda) yeni 20 sterlinlik banknotu tanıttı.

Ön yüzünde İngiliz ressam JMW Turner`ın portresinin olduğu banknotlar, 20 şubattan itibaren dolaşıma girdi.

ÇEVRE DOSTU POLİMER BANKNOTLARA DEVAM

Çevre dostu olan polimer üzerine basılan paraların sahtesini yapmak daha zor olduğundan daha güvenli ve normal kağıt paralardan daha dayanıklı olduğu belirtildi.


Birleşik Krallık toplumunu yenilikleri, liderlikleri ve değerleriyle şekillendiren kişilikleri onurlandırmak amacıyla, ünlü kişilikler, ilk olarak William Shakespeare'in ilk defa 20'lik banknotta yer almasıyla 1970'den beri banknotların üzerinde yer almaya devam ediyor.


İngiltere Merkez Bankası, 2014 yılında banknotların üzerinde yer alacak kişiliklilerin seçimi konusunda yeni bir yöntem denedi. Bu yönteme göre, Banknot Kişilik Danışma Komitesi herhangi bir alan seçiyor ve halk da bu alan içerisinde çalışma yapmış kişilerden adaylarını belirtiyor. Şu an kullanımda olan 5 ve 10 sterlinlik banknotların üzerinde Winston Churchill ve Jane Austen yer alıyor.


Yeni basılacak olan 20 sterlin için görsel sanatlardan bir aday seçilmesi kararlaştırıldı ve binlerce aday arasından ressam J. M. W. Turner seçildi. Banknot üzerinde Turner'ın, şu anda Tate Britain isimli sanat galerisinde sergilenen, 1799'da çizilen bir oto portresi yer alacak. Banknot üzerinde aynı zamanda, Turner'ın ünlü resmi "Savaşan Temeraire", 1818'de bir konferans sırasında söylediği bir söz olan "Renk Işıktan Doğar" cümlesi ve vasiyetinden alınan imzası yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2020, 02:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER