Yıldız Holding ile UN Women güçlerini birleştirdi

Yıldız Holding Kadın Platformu aracılığıyla gerçekleştirdiği çalışmaları küresel ölçeğe taşımayı hedefleyen Holding, son olarak Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve UN Women’ın yürütücülüğünü üstlendiği, dünya genelinde kadın girişimciler için elverişli ekosistemler yaratmayı amaçlayan çok paydaşlı "Women’s Entrepreneurship Accelerator" (WEA) girişimine dahil oldu.

Yıldız Holding ile UN Women güçlerini birleştirdi

İSTANBUL - Yıldız Holding, kadın girişimciliğini ve kadınların tedarik zincirinde aktif rol almasını teşvik etmek üzere UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi ile iş birliği anlaşması imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Yıldız Holding, global değerleri arasında önemli yer tutan kapsayıcılık ve kültürel farklılıkların desteklenmesi çerçevesinde fırsat eşitliği başta olmak üzere pek çok önemli girişime imza atıyor.

Yıldız Holding Kadın Platformu aracılığıyla gerçekleştirdiği çalışmaları küresel ölçeğe taşımayı hedefleyen Holding, son olarak Birleşmiş Milletler tarafından kurulan ve UN Women’ın yürütücülüğünü üstlendiği, dünya genelinde kadın girişimciler için elverişli ekosistemler yaratmayı amaçlayan çok paydaşlı "Women’s Entrepreneurship Accelerator" (WEA) girişimine dahil oldu.

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi’nde gerçekleşen törende, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve GODIVA Üst Yöneticisi (CEO) Nurtaç Ziyal Afridi, UN Women’ı ise Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir temsil etti. Törene Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş da katıldı.

İş birliği çerçevesinde Yıldız Holding şirketleri UN Women desteğiyle kadın girişimciliğini teşvik eden örnek uygulamalara hız verecek. UN Women ve Yıldız Holding, Cinsiyete Duyarlı Tedarik ve Yatırım (GRPI) Programı’nın hedeflenen ülkelerde yayılması için iş birliği yapacak. Holding, gelecek dönemde UN Women ile başka operasyonel ve stratejik iş birlikleri de geliştirecek.

- "Yıldız Holding tüm şirketlerinde fırsat eşitliğini desteklemeyi sürdürecek"

Açıklamada, imza törenindeki konuşmasına yer verilen Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve GODIVA CEO’su Nurtaç Ziyal Afridi, Yıldız Holding’in farklı şirketlerinde ve coğrafyalarında, "İnsana Yatırım" vizyonuyla toplumun tümüne yayılan fırsatlar yaratmasını, en çok çalışılmak istenen şirketler arasında konumlanmasını ve kadınların güçlenmesine imkan sağlayan en iyi koşullarla anılmasını amaçladıklarını bildirdi.

Tüm şirketleri aracılığıyla kadın girişimcileri destekleme konusunda kararlı adımlar atan holdingin tedarik zincirinde kadınlar için pek çok fırsatın olduğunu aktaran Afridi, "Bugün UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi ile imzaladığımız bu iş birliği anlaşmasıyla bölgesel ve global alanda tedarik zincirinde kadın girişimciliğini desteklemeyi taahhüt ettik. Mevcut fırsatları daha da geliştirmek ve kadınlarla buluşturmak adına önemli bir kilometre taşı olarak gördüğümüz bu iş birliğimizin sadece Yıldız Holding için değil, tüm toplum ve dünya için olumlu sonuçlar üreteceğine inanıyoruz. Kadınların gelir getirecek iş fırsatlarına sahip olabilmeleri ve ülke ekonomilerine katkıda bulunabilmeleri için çıkılan bu yolculuğun öncüsü olmak bizim için en büyük gurur kaynağı." ifadelerini kullandı.

- "Avrupa ve Orta Asya bölgesinin tamamında kadın girişimciler için elverişli ekosistemler yaratmaya devam edeceğiz"

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Alia El-Yassir de kadın girişimcilerin, liderlikleri, yenilikçi bakış açıları, dönüştürücü güçleri ve geliştirdikleri iyi uygulamalar ile iş gücü piyasasına yaptıkları katma değerin farkında olduklarını belirtti.

Avrupa ve Orta Asya bölgesinin tamamında ortaklarıyla birlikte kadın girişimcilerin bilgiye, finansal hizmet ve ürünlere, ağlara ve piyasalara erişmelerini desteklemek üzere elverişli ekosistemler yaratmaya devam edeceklerini aktaran El- Yassir, "Bölgede ve dünyada özel ve lider bir konumda bulunan Yıldız Holding, faaliyet gösterdiği topluluklarda, iş yerlerinde ve iş piyasalarında kadınların güçlenmesini desteklemeyi sürdürüyor. Toplumsal cinsiyete duyarlı yatırım ve satın alma alanlarında başlattığımız bu ortaklık ile birlikte Yıldız Holding, kadın girişimcilere 4 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Kadın girişimciliğini hızlandırmak ve dönüştürmek üzere başlattığımız ortaklık aracılığıyla kadınların liderlik ettiği ve kurduğu işletmelere birlikte sağlayacağımız destekten ötürü çok heyecanlıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız Holding Kadın Platformu Elçisi Begüm Mutuş ise kadının güçlenmesi ve iş dünyasında fırsat eşitliği sağlanması hedefi doğrultusunda, "Daha iyi bir gelecek için fırsat eşitliğini destekliyoruz" misyonuyla liderlik etmeyi sorumlulukları olarak gördüklerini belirterek, "İş dünyasında kadın temsili ve fırsat eşitliği alanlarında daha sistemli ve merkezi çalışmalar yapmak üzere 2021'de kurduğumuz Yıldız Holding Kadın Platformu ile fırsat eşitliği konusundaki duruşumuzu tüm söylemlerimize yansıtıyoruz. Eşitlik ve kapsayıcılık üzerine kurulu bir kurum kültürü inşa ediyoruz. Kadın girişimciliği konusunda Birleşmiş Milletler’in belirlediği temel kriterleri benimseyerek, bu kriterleri Yıldız Holding ve şirketlerinde de uygulanabilir hale getirmeyi taahhüt ediyoruz." görüşlerini paylaştı.

(AA)

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2022, 02:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20