Türkiye Uzay Ajansı ile BAE Uzay Ajansı arasında iş birliği

İş birliği zaptı ile uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında iki ülke insan kaynağı yetiştirecek, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapacak

Türkiye Uzay Ajansı ile BAE Uzay Ajansı arasında iş birliği

İSTANBUL - Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı (UAESA) arasında "Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı, Uzay Bilimleri, Teknolojileri Ve Uygulamaları Alanlarında" iş birliği zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen Türkiye - BAE Yatırım Çalıştayı çerçevesinde gerçekleştirilen imza törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, BAE Sanayi ve İleri Teknolojiler Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani Bin Ahmed Al Zeyoudi ile aynı zamanda BAE Uzay Ajansı Başkanı olan Halk Eğitimi ve İleri Teknolojilerden Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Bint Yousef Al Amiri, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım ve BAE Uzay Ajansı Genel Müdürü Salem Butti Salem Al Qubaisi katıldı.

Verilen bilgiye göre, bu iş birliği zaptı ile uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında iki ülke insan kaynağı yetiştirecek, bilgi ve tecrübe paylaşımı yapacak. Yörünge altı uçuşlar, fırlatma, roket, görüntüleme uydu sistemleri alanlarında ortak AR-GE çalışmaları gerçekleştirilecek.

Şehir ve bölge planlama, afet yönetimi, doğal kaynak tarama konularda sosyoekonomik alanda uzay çalışmaları yapılacak.

- Kamu kurumu temsilcileri bir araya geldi

Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde iki ülkenin kamu kurumu yetkilileri bir araya gelerek sunum yaptı.

Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Dr. Sultan Ahmed Al Jaber, çalıştaydaki konuşmasına BAE yönetimi ve halkının Türkiye Cumhuriyeti hükümetine ve halkına iyi dileklerini ileterek başladı.

Sultan Ahmed Al Jaber, şunları kaydetti:

"Hem dostum hem de meslektaşım Bakan Mustafa Varank'a ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na BAE heyetini Türkiye'ye davet ettikleri ve bu son derece önemli toplantının gerçekleşmesine vesile oldukları için teşekkürlerimi sunarım.

İstanbul'a ve bu güzel ülkeye iki ülke arasındaki güçlü bağları daha da güçlendirmek için tekrar gelmiş bulunmaktayız. Elbette BAE'nin liderliğinde bir ittifak kurduğumuz bu toplantı, görüşme, her iki ülke için öncelik teşkil eden pek çok sektörde son derece heyecan verici yatırım fırsatlarının araştırılmasına olanak tanıyacak pek çok toplantıdan bir tanesidir.

BAE ve Türkiye on yıllardır son derece özel, yakın, sosyal, ekonomik, ticari ve kültürel bağlarla birbirlerine bağlıdır. Ülkelerimiz, halkları ve bölge ülkelerinin sürdürülebilir bir ekonomik büyümeden istifade edebilmesi için ortak bir vizyon paylaşmaktadır. İki ülke arasındaki ticarete dair rakamlar da bunu doğrular niteliktedir."

Bakan Varank ve konuk bakanlar Galataport'u da ziyaret etti.

(AA)

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 01:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20