Halkbank'tan Tekno Girişimci Destek Kredisi

Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, bilişim ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik Tekno Girişimci Destek Kredisi hayata geçirildi.

Halkbank'tan Tekno Girişimci Destek Kredisi

İSTANBUL - Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, hayata geçirdikleri Tekno Girişimci Destek Kredisi ile sektördeki firmaların rekabet gücünü ve inovasyon kapasitesini artırırken teknoloji ithalatından olumsuz etkilenmelerini önleyeceklerini ve haksız rekabetten korunmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Halkbank'tan yapılan açıklamaya göre, bilişim ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren firmalara yönelik Tekno Girişimci Destek Kredisi hayata geçirildi.

Söz konusu kredi ile firmaların istihdam seviyelerinin korunarak artırılması, rekabet ve yenilikçilik yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, küresel çapta hızla büyüme gösteren ve stratejik sektörler arasında yer alan bilişim ve yazılım sektörünün desteklenmesi ve uluslararası alanda rekabet güçlerini artırmalarının ülke adına büyük önem taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği, Teknoloji Destek Paketi kapmasında oluşturduğumuz Tekno Girişimci Destek Kredisi ile kendilerinin de belirttiği gibi teknoloji odaklı yazılım, blok zinciri, yapay zekâ, akıllı şehir konularında çalışanlar başta olmak üzere, bilişim ve yazılım alanlarındaki teknoloji girişimcilerini, onlarla birlikte de yerli ve milli teknoloji hamlesini desteklemiş olacağız. Sektördeki firmaların rekabet gücünü ve inovasyon kapasitesini artırırken teknoloji ithalatından olumsuz etkilenmelerini önleyecek ve haksız rekabetten korunmasını sağlayacağız."

- Tekno Girişimci Destek Kredisi

Tekno Girişimci Destek Kredisi, 36 ay vadeye kadar yıllık yüzde 13,5 sabit faizle, 36 ay üzeri vadelerde ise "TLREF+3" faiz oranıyla kullandırılacak.

Azami 500 bin lira limitli ve 60 ay vadeli kredinin, ilk 6 ayı anapara ödemesiz olacak şekilde aylık eşit taksitlerle geri ödenebilecek.

İşletme kredisi mahiyetindeki Tekno Girişimci Destek Kredisi'ni kullanacak firmalardan, kredi vadesi boyunca mevcut istihdam seviyelerini korumaları veya artırmaları isteniyor.

Teknokent ve teknopark gibi teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren girişimciler ile TÜBİTAK, KOSGEB veya Bakanlık gibi kamu kurum ve kuruluşlarının teknoloji odaklı hibe/destek programlarından yararlanmaya hak kazanmış girişimciler de bu krediden faydalanabilecek.

Sektörde faaliyet gösteren firmalar, Tekno Girişimci Destek Kredisi'ni, mal ve hizmet alımı, maaş ödemesi, kira ödemesi başta olmak üzere işletme giderlerinin, ofis malzemesi/ekipman, yazılım/donanım ve program alımlarının finansmanı için belge karşılığında kullanabilecek.

Tekno Girişimci Destek Kredisi'ne, Halkbank şubelerinin yanı sıra "www.halkbankkobi.com.tr" üzerinden Dijital Kredi Platformu aracılığıyla dijital kredi olarak da başvurulabilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2023, 04:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20