Londra’nın ‘Derman Dede’si, Kentin Orta Yerinde ‘Şifa’ Üretiyor

Uzun yıllar giyim sektöründe üretim yapan Çorumlu iş insanı Adnan Aykaç, geçirdiği kaza sonrası arıların dünyasında kendine yeni bir yaşam seçti. Aykaç şimdi Londra’da arı besleyip doğal bal üretiyor.

Londra’nın ‘Derman Dede’si, Kentin Orta Yerinde ‘Şifa’ Üretiyor

MUSTAFA KÖKER

LONDRA

Aslen Çorum Alacalı, 40 yıldır da Londralı olan Adnan Aykaç, uzun süre konfeksiyon sektöründe çalıştıktan sonra 12 yıl önce hobi olarak başladığı arıcılıkla artık doğal bal üretip, şifa dağıtıyor.

Biri kız, üç evlat babası olan Adnan Aykaç’ın Londra’nın orta yerinde arıcılığa başlamasının nedeni baba ve dededen kalma bir ‘hobi mirası’ olmanın ötesinde kızı Kübra’nın sürpriz yapıp aldığı iki arı kovanı ile başlayan bir serüven.

Güney Londra’nın Southwark bölgesinde belediyeden kiraladığı küçük bahçesinde her gün 15 kovan arısıyla haşır-neşir olan Adnan Aykaç, “çocukluğumda soframızda hiç bal eksik olmazdı. Rahmetli babamın hobi gibi hep birkaç petek arısı vardı. Bu arılardan elde edilen bal ailemize yetiyordu. Babamın hatıralarında yazdığına göre bu merak bizim aileye aynı zamanda dedemden kalma bir gelenek olarak kalmış” diye arı ve bal ile tanışıklığını anlatıyor.

TRAFİK KAZASI SONRASI ARILARLA YENİ BİR HAYAT

Aykaç, 2009 yılında geçirdiği büyük bir trafik kazasında sakatlanıp, uzun süre yatmak zorunda kalınca, artık hayatına yeni bir yol haritası çizmesi gerektiğini düşünürken, arıya olan merakını bilen kızı sayesinde bunu hayata geçirdiğini şu sözlerle ifade ediyor:

“İyileşmeme yakın bir gün kızım Kübra iki kovan arı alalarak bana sürpriz yaptı. Böylece benim de arıcılık serüvenim başlamış oldu. O günden beri, bölge belediyesinden kiraladığım küçük bahçede 15 ve Londra dışındaki evimin bahçesinde 15 olmak üzere toplam 30’a yakın arım var.Tamamen doğal ortamda arılara bakıyorum. Aynı zamanda küçüksenemeyecek oranda bal veriyorlar.”

YILDA 1200 KG BAL ÜRETİYOR

Arılarla yolculuğunda 12 yılı geride bırakan Aykaç, 30 kovan arıdan yılda 600 çerçeve olmak üzere 1200 kilo petek bal aldığını belirterek, “Elde ettiğim bal tamamen doğal olduğu için ancak tanıdığım çevrelerin taleplerini karşılıyorum. Hatta taleplerin tamamını karşılamama bile yetmiyor bazen. Bal şifa kaynağı olduğu için ve bizim balı tadanlar beni artık ‘Derman Dede’ diye çağırıyorlar. Londra’nın ‘Derman Dedesi’yim artık” diye yaptığı işi esprili bir dille fade ediyor.

ARILARLA BİRLİKTELİK AYRI BİR YAŞAM TARZI

Adnan Aykaç, arıya bakmanın ve beslemenin çok güzel bir merak olmanın ötesinde ‘yaşam tarzı’ olduğunu hatırlatıyor. Arılar sayesinde dünyanın bir çok ülkesinde yeni dostluklar kazandığını anlatan Aykaç, “İngiltere’den Türkiye’ye aracımla gider gelirim ama hiç bir zaman bu yolculuk doğrudan olmaz. Arıların dünyasındaki gelişmeleri internet ve sosyalm medya ortamında da yakından takip ettiğim için, dünyanın bir çok ülkesinden yeni dostluklar edindim. Seyahat boyunca, Avrupa ülkelerinde oluşturduğumuz network sayesinde bir çok ülkeye uğrayıp, arıcılarla buluşuyorum. Yeni gelişmelerle ilgili bilgi paylaşımımız oluyor. Arı ile meşgul olmak bir yaşam biçimi demem daha doğru olur” şeklinde konuşuyor.

BÖLGEDEKİ BİTKİLER BALIN RAYHASINI ETKİLİYOR

Bir de torunu olan Londra’nın ‘Derman Dede’si Aykaç, balın tanıdının oluşmasında, arıların bulunduğu bölgedeki çiçeklerin etkili olduğunu hatırlatarak, “Bizim yaşadığımız Southwark bölgesinde geçmiş yıllarda belediye çokça Ihlamur ağacı dikmiş. Ihlamur çiçekleri arılar için önemli besin kaynağı. Dolayısıyla bizim ballarımızı yiyenler Ihlamur tadını hissediyorlar” diyor.

DÜNYA’NIN EN KALİTELİ ARISI 'ANADOLU ARISI'

Arıcılıkla uğraşırken, arıların dünyasındaki gizemli bilgilere de ulaştığını kaydeden Adnan Aykaç, “Bu süreçte Türkiye’deki bir çok arıcı ile de temasım oluyor. Birçok arıcının İngiltere’den damızlık arı aradıkları ile karşılaşıyorum. Buna hiç gerek yok çünkü dünyanın en kaliteli arısı ‘Anadolu Arısı’” diyor ve şu bilgiyi paylaşıyor:

“Brother Adam adlı bir İrlandalı Papaz yıllar önce Dublin’den Türkiye’ye giderek, Anadolu’nun farklı bölgelerinden kraliçe arılara getirip, İngiliz arısı ile melezleştirip, ‘Buckfast bee’ arısını ortaya çıkarmış. Hatta bunun kitabını da yazmış. Damızlık arı arayanlara ‘Anadolu Arısı’nı tavsiye ederim.”

KUZİNE SOBASINDA ÇAY KAHVE İKRAMI

Adnan Aykaç arılarla dünyasını kendisinde saklı tutmuyor, aksine oluşturduğu sosyal ağlarla dünyanın farklı ülkelerindeki meraklılarla paylaşırken, doğrudan öğrenmek isteyenlere bizzat hocalık yapıyor. Arıya meraklı olan Somalili Muaz onlardan biri...

Bahçesinde bir yandan arılarıyla uğraşırken, misafirlerine kuzine sobasında eşi Aliye hanımın pişirdiği leziz çay ve kahveyi ikram etmeyi de ihmal etmiyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 11:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Derman Dede
Derman Dede - 2 yıl Önce

Baldan tam şifa elde edebilmek için yaşadıgınız yerin veya bölgenin balını yemeniz tüketmeniz tavsiye edilmektedir
Londradaki dedenin tekkenin dostlarıda bunu bildikleri için 1000-2000 km veya daha uzak bölgelerden gelen balları degil Londranın sultanlarının balını tercih ediyorlar
Dostlarımıza afiyet şifalar olsun doğal olarak üretilen ballarımızı gönül rahatlıgı ile tükete bilirler

Adnan Aykac
Adnan Aykac - 2 yıl Önce

Teşekkürler Mustafa bey

Celal
Celal - 2 yıl Önce

Derman Dede sayesinde Türkiye'den bal getirmemize gerek kalmadı. İngiltere'de arıcılık yapılabilir. En büyük sorun, arı kovanlarını koyabilecek güvenli bir yer bulabilmek.

SIRADAKİ HABER

banner20

banner25