Antalya Havalimanı, Heathrow'u geride bıraktı

Türkiye'de Antalya, Rusya'da Soçi ve İspanya'da Palma, Birleşik Krallık'ın en büyük aktarma merkezinden daha fazla kişiyi misafir etti.

Antalya Havalimanı, Heathrow'u geride bıraktı

LONDRA - Antalya Havalimanı, eskiden Avrupa'nın en yoğun havalimanı olarak bilinen Heathrow'u geride bıraktı

Analist Ralph Anker, "Heathrow'un önünde, Avrupa'nın en yoğun havalimanı olduğu eski konumuna geri dönmek için uzun bir yol var ve bu noktaya asla ulaşamayabilir" diyor

Üç tatil yerindeki havalimanlarının her biri haziranda, eskiden Avrupa'nın en yoğun havalimanı olan Londra Heathrow'dan daha fazla yolcu ağırladı.

Türkiye'de Antalya, Rusya'da Soçi ve İspanya'da Palma, Birleşik Krallık'ın en büyük aktarma merkezinden daha fazla kişiyi misafir etti.

Rusya ve Türkiye, Avrupa havacılığına hükmederken Birleşik Krallık o kadar geride kaldı ki Paris'in ikinci havalimanı Orly bile Heathrow'u geçti.

Birleşik Krallık'ın en yoğun havalimanı ilk 15'e giremedi ve daha önce Heathrow'un yolcu sayısının yalnızca yüzde 32'sine sahip olan Atina tarafından bile geçildi.

Söz konusu veriler, Air Service One analistleri adına Ralph Anker tarafından derlendi.

Aeroflot'un merkezi Moskova Şeremetyevo Havalimanı, yeni İstanbul Havalimanı'nı geride bırakarak listenin başında yer aldı.

Rusya'nın başkentindeki ikinci havalimanı Domodedovo üçüncü sırayı aldı ve ilk 4, İstanbul'un ikinci havalimanı Sabiha Gökçen'le tamamlandı.

Sonraki 7 havalimanı, liderlerin biraz gerisinde olsa da yolcu sayıları kendi içlerinde yakındı: St. Petersburg, Frankfurt, Antalya, Madrid, Moskova Vnukovo, Paris CDG ve Amsterdam.

İspanya'nın Palma de Mallorca ve Barselona havalimanları sırasıyla 12. ve 13. sırada yer alırken, bir başka tatil yeri havalimanı olan, Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Soçi, Paris Orly'nin hemen önünde 14. sırada yer aldı.

Ralph Anker, "Birleşik Krallık'ta seyahat kurallarının kademeli olarak gevşetilmesine rağmen, Heathrow'un önünde Avrupa'nın en yoğun havalimanı olduğu eski konumuna geri dönmek için uzun bir yol var ve şimdi İstanbul'un çok pistli mega havalimanını işler durumdayken, bu noktaya asla ulaşamayabilir" dedi.

Fakat Anker, yolcu sayılarına ilişkin rakamların, genel olarak yılın başlarındaki sayılarla karşılaştırıldığında umutlandırıcı olduğunu ifade etti.

“Nisan'da ilk 15'e girmek için yaklaşık 500 bin yolcu ağırlamanız gerekiyordu. Mayıs'ta bu sayı 700 bine yükseldi ve Haziran'da (ilk 15'i belirleyen) kopuş noktası neredeyse 1 milyon 200 bindi.”

2019'da günde yaklaşık 7 milyon yolcu ağırlayan Heathrow, 1 milyona ulaşmayı başaramadı ve yalnızca 957 bin yolcuda kaldı.

(Independent)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 21:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20