İhtiyaç sahibi ailelere faizsiz alış veriş kredisi

“Iceland Food Club” olarak bilinen bu uygulamayla birlikte, okulların tatil olduğu dönemlerde insanlara gıda masrafları konusunda yardımcı olmak hedefleniyor.

İhtiyaç sahibi ailelere faizsiz alış veriş kredisi

Geçinmekte zorlanan kişilere gıda masraflarında yardımcı olmak için tüm ülke genelinde uygulanacak sıfır faizli bir kredi programı başlatıldı.

Süpermarket zinciri Iceland ve bir hayır kurumuna ait olan kredi sağlayıcısı Fair For You ortaklığıyla başlatılan uygulama kapsamında, alışverişlerde kullanmak üzere 25 ve 100 sterlin arasında faizsiz kredi alınabilecek.

The Guardian gazetesi tarafından yayınlanan habere göre, 16 Ağustos’ta başlatılan bu uygulamaya herkes başvurabilir. “Iceland Food Club” olarak bilinen bu uygulamayla birlikte, okulların tatil olduğu dönemlerde insanlara gıda masrafları konusunda yardımcı olmak hedefleniyor.

Tüketicilere verilecek kredilerin okulların tatil olduğu dönemlerde Iceland alışverişlerinde kullanılabileceği belirtiliyor. 25 ve 100 sterlin arasında verilecek krediler, Fair For You tarafından sağlanan bir karta yüklenecek.

Bu kartı alabilmek için Fair For You’nun internet adresinden (https://www.fairforyou.co.uk/food-club-card) başvuru yapmak gerekiyor. Daha sonra başvuru sahibinin mali durumu hakkında bir uygunluk kontrolü yapılıyor.

Fair For You’nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, başvuru zamanına göre bu kontroller bir saat içerisinde tamamlanabiliyor. Başvurunun kabul edilmesi halindeyse başvuru sahibi bir e-mail aracılığıyla bilgilendiriliyor ve kart da 5-7 iş günü içerisinde ulaştırılabiliyor.

Başvuruya göre, gelen kartın içerisinde 25 ve 75 sterlin arasında önceden yüklenmiş bir miktar oluyor. Bu kart, mağazalarda ya da online olarak Iceland alışverişlerinde kullanılabiliyor. Ayrıca bu karta yılda 6 kez olmak üzere, toplamda 100 sterlini aşmayacak şekilde para yüklenebiliyor.

Karta para yüklenebilecek 6 dönemin hepsi de okulların tatil olduğu ayrı zamanlara denk geliyor. Her dönem yalnızca 1 kez karta para yüklenebiliyor. Fair For You tarafından yapılan açıklamalara göre, kart sahipleri, para yükleyebilecekleri zamanlarda bilgilendirilecek.

Alınan krediler için haftada 10 sterlinlik geri ödemeler yapılacak ve bu ödemelerin haftanın hangi günü hesaptan çekileceğine kart sahipleri karar verecek. İsteyenler 10 sterlinden daha fazla bir miktarda geri ödeme yapabilecek.

Fair For You tarafından yapılan açıklamalarda, geri ödeme konusunda zorluk yaşayan kişilerin işlerini kolaylaştırmak için gayret gösterileceği ifade ediliyor. Tüm krediler faizsiz olacak. Bu da toplamda yapacağınız geri ödemenin, yalnızca aldığınız miktar kadar olacağı anlamına geliyor. Bu uygulama, ilk önce 2020’de başlatılan bir pilot proje olarak belli bölgelerde denendi.

Uygulama, 16 Ağustos 2022 itibarıyla da tüm Birleşik Krallık geneline yayıldı. Iceland tarafından yapılan açıklamalara göre, Ocak 2022’ye kadar pilot proje kapsamında 5 binden fazla kişiye toplamda 1 milyon sterlinin üzerinde kredi sağlandı.

Pilot uygulama için bağımsız olarak yapılan bir değerlendirmede, daha önceden gıda bankalarını kullanan müşterilerin yüzde 92’sinin artık gıda bankalarını kullanmadığı ya da kullanımını azalttığı görüldü.

Müşterilerin yüzde 71’i ise uygulama sonrasında kira, “council tax” ya da diğer fatura ödemelerini yapamama ihtimallerinin azaldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20