İngiliz Moda Perakende Devi İflas Masasında

İngiltere’nin en büyük perakende kadın giyim zincirlerinin sahibi Arcadia Group iflas masasında... Grup şirketlerinin 15 bine yakın çalışanı işsiz kalacak.

İngiliz Moda Perakende Devi İflas Masasında

 LONDRA - İngiltere’nin en büyük giyim perakende zincirleri olan Topshop, Burton ve Dorothy Perkins'in sahibi olan Arcadia Group çöküşle karşı karşıya.

Sahibibi olduğu ve 13 binden fazla çalışanın işsiz kalacağı Arcadia Group önümüzdeki hafta başı iflasa hazırlanırken, İngiliz medyası, giyip imparatoru Sir Philip Green’in Maldiv’lerde geceliği 30 bin sterline tatil kaçamağına hazırlandığını yazdı.

ÇALIŞANLAR İŞSİZ KALIRKEN PATRON LÜKS TATİL HAZIRLIĞINDA

BBC, Sky News ve hemen bütün İngiliz gazetelerinin birinci sayfasında perakende devinin iflas haberleri öne çıkarıldı. Dail Mirror gazetesi ise özel haberinde, “firma çöküşe doğru ilerlerken 15.000 kadar Acadia çalışanının kasvetli bir Noelle karşı karşıya kalmasıyla birlikte, patronlarının patronu Sir Philip Green'in böyle bir endişesi yok” manşetiyle çıktı.

Hafta başında veya daha önce iflas kuruluşu olan Deloitte’in Arcadia Group’a yönetici ataması beklmenirken, Philip Green’in tekrar şirketlerini geri almasının ihtimal dışı olduğu belirtiliyor.

Sir Philip imparatorluğunun en değerli markaları olan Topshop ve Topman için muhtemelen birkaç yüz milyon pound değer biçilmesi bekleniyor.

Her iki marke için muhtemel talipler arasında çevrimiçi moda perakendecisi Boohoo Group’un adı geçiyor.

ŞİRKET BATARKEN PATRON LÜKS TATİL HAZIRLIĞINDA

İngiliz medyası giyim imparatorunun iflas haberlerini verirken günlük Daily Mirror gazetesi özel haberinde Philip Green’in lüks tatil için hazırlandığını şu manşet haberiyle okurlarına duyurdu:

“68 yaşındaki genç, güneşli Maldivler'de Hint Okyanusu'ndaki seçkin bir tatil beldesinde şenlikli bir tatil için yola çıkmayı planlıyor.

Lüksün kucağına yaptığı yolculuk, şüphesiz, TopShop, Dorothy Perkins ve Miss Selfridge'in de dahil olduğu perakende imparatorluğundaki işçiler arasında, muhtemelen öfke uyandıracak. Belirsiz bir gelecekten korksalar da, bir skandalla çökmeden önce büyük mağaza BHS'nin sahibi olan Green, bazı villaların gecelik 30.000 sterline mal olduğu One & Only Reethi Rah tatil beldesinde güneşlenecek.”

BHS MAĞAZALARINA TÜRK İŞADAMI MAHİROĞLU TALİP OLMUŞTU

Arcadia Group’un perakende zincirlerinden olan BHS de 2015 yılında ekonomik krize girmiş ve iflasa gitmişti.

Ülke genelinde 164 mağazası ve 11.000 çalışanı olan BHS’yi kurtarmak için o tarihte Türk işadamı Cafer Mahiroğlu, talip olmuştu.

İngiltere’nin en büyük kadın giyim devlerinden Select’i de 2007 yılında satın alarak batmaktan kurtararan Mahiroğlu, kapalı zarf usulü ile satışa çıkarılan ve yeni sahibini arayan firmayı almak için IKEA ile yarışmıştı. Ancak satış, formalitelerle gerçekleşmemiş, 1 dolara Philip Green’de kalmış sonra da iflas ettirilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20