Akdeniz’in elektrikli otomobili GÜNSEL, dünya ligine çıktı

Akdeniz’in kalbi Kıbrıs’ın kuzeyinde geliştirilen GÜNSEL, ilk modeli B9 ile “London EV Show”da dünya devreli ile aynı ligde sektörün vitrinine çıktı...

Akdeniz’in elektrikli otomobili GÜNSEL, dünya ligine çıktı

Kuzey Kıbrıs’ta geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil markası GÜNSEL’in, ilk modeli B9, “London EV Show”da kullanıcıların beğenisine sunuldu. Yakın Doğu Oluşumu’nun girişimi ile 2016’da kurulan GÜNSEL, ilk modeli B9’un ilk lansmanını 20 Şubat 2020’de Kuzey Kıbrıs’ın Girne kentinde yaptı. 18-21 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen MÜSİAD EXPO 2020 Fuarı’na katılarak ilk kez Kıbrıs dışına çıkan GÜNSEL B9, şimdi London EV Show’da!

AR-GE merkezi ve üretim tesislerinin ilk faz yatırımını 2019’da tamamlayan GÜNSEL’in üretim tesislerinin ikinci faz inşaatı da Lefkoşa’da tamamlanarak 2022’nin ilk haftalarında faaliyete alınacak. GÜNSEL’i seri üretime hazır hale getirmek için 250 tasarımcı, mühendis ve tekniker çalışmalarına devam ediyor. Ürettiği kalp kırmızısı, ada mavisi, kumsal sarısı, gökyüzü mavisi, taş grisi prototipleri ile son bir yılda 2 binin üzerinde test sürüşü yapılan GÜNSEL, 2022’nin sonunda seri üretime başlayarak 2027’de 40 bin adetlik yıllık üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “GÜNSEL, elektrikli olması bir yana, üretim süreçleri ve fabrika alanı ile çevre ve doğa dostu özellikleriyle Akdeniz’in merkezine yakışan bir otomobil.”

Kuzey Kıbrıs’ta geliştirilen GÜNSEL’in Kıbrıs adasında üretilecek ilk otomobil olduğunu hatırlatan GÜNSEL Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “GÜNSEL, elektrikli olması bir yana, üretim süreçleri ve fabrika alanı ile çevre ve doğa dostu özellikleriyle Akdeniz’in merkezine yakışan bir otomobil” diyor. GÜNSEL’in yüzde 100 elektrikli bir otomobil olarak egzoz emisyonunun sıfır olduğunu söyleyen Prof. Dr. Günsel, gerçekleştirecekleri enerji yatırımlarıyla birlikte şarj ünitelerinde kullanılacak elektriğin de güneş enerjisinden elde edilmesiyle GÜNSEL'de sıfır net karbon salınımı hedeflediklerini vurguladı. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aile olarak yaklaşık 45 yıldır eğitim alanındayız. Yakın Doğu Üniversitesi’nin bilim üretme ve AR-GE gücü ile geliştirdiğimiz GÜNSEL'in London EV Show’da dünya vitrinine çıkmasının heyecanını yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel Kimdir?
Ailesinden devraldığı Kuzey Kıbrıs’ta otomobil üretme hayalini gerçeğe dönüştürmek için 2016’da GÜNSEL Electric Vehicles’ı kuran Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, aynı zamanda Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı’dır. GÜNSEL’i sadece bir elektrikli otomobil üreticisi olarak değil, yeni teknolojilere dayalı bir enerji, teknoloji ve servis üreticisi olarak konumlandıran 40 yaşındaki Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 45 yıldır eğitim, finans, turizm ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun ana faaliyet alanlarına elektrikli otomobil, yazılım, oyun geliştirme ve enerji gibi yüksek teknolojiye dayalı alanları da ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2021, 03:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20