83 Dijital Platform ile Türkiye’de Medya Yayıncılığı Başlıyor

Aralarında Spotify, Amazon ve Netflix gibi 83 farklı platform ile küresel yayıncılık anlaşması sağlayan Seckin Fikir Inc, Fly Media Solutions altında Müzik, Kitap ve Film yayıncılığı hizmetleri sunuyor.

83 Dijital Platform ile Türkiye’de Medya Yayıncılığı Başlıyor

Amerika Delaware’de kurulan Türk yazılım şirketi, Fly Media Solutions birimleri ile Türkiye’de sanatçılara hizmet vermeye başladı.

Aralarında Spotify, Amazon ve Netflix gibi 83 farklı platform ile küresel yayıncılık anlaşması sağlayan Seckin Fikir Inc, Fly Media Solutions altında Müzik, Kitap ve Film yayıncılığı hizmetleri sunuyor.

26 Ekim-30 Ekim haftasında dijital lansman gerçekleştiren Seckin Fikir Inc, Fly Media Solutions hizmetlerini tanıttı. İki yıllık AR-GE süreci içerisinde platformlar ile anlaşmalar sağlayan şirket, medya çözümleri için kendi bünyesindeki yazılım ekibi ile sistemlerini geliştirdi.

Seckin Fikir Inc. CEO’su Devrim Alkan, “Dünya’nın birçok ülkesinde sadece müzik veya kitap için sınırlı distribütör hizmetleri sunulmaktadır. Fly Media Solutions ile üç sektörü tek çatı altında toplayan tek şirketiz. Bu yapı, aynı medya sektöründe farklı ihtiyaçları olan sanatçıların küresel hizmetler almasını kolaylaştırıyor.” açıklamasında bulundu.

Alkan, “FlyMusic tarafından 40 platformda albümü yayınlanan sanatçımız, bestelerinin kitabını FlyBook tarafından 7 platformda yayınlanmasını talep edebiliyor. Yine sanatçımız, FlyMovie ile Vevo gibi 36 farklı platformda klibinin yayınlanması için hizmet alabiliyor.” açıklamasında bulundu.

FlyBook Global Manager görevini üstlenen Fantastik Kurgu Yazarı Neptune Emel Kosi, “Günümüzde yazar adayları, kitaplarının milyonlarca kişiye ulaşması için yüksek meblağlar ödemek zorundalar. Özellikle COVID-19 sürecinde dünya ekonomisini de göz önünde bulundurursak, yazar adayları hayallerine bir süre daha gem vurmak zorunda kalabiliyor. FlyBook, uluslararası profesyonel ekibi ile dünyanın en iyi 7 platformunda en düşük maliyetle, tam telif hakkıyla, en kaliteli dijital yayınları dünyanın her yerine hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırıyor ve tanıtımını üstleniyor,” açıklamasında bulunurken, basılı kitap konusunda da “Yerel çözümler sunmak için Türkiye’de çeşitli yayınevleri ile görüşmelerimiz sürüyor. Çok yakında yazarların kitapları FlyBook ile raflarda da olacak.” şeklinde belirtti.

Küresel müzik sektöründeki telif sorunlarına değinen FlyMusic Global Manager Selcan Yardım, “Kurulduğumuz günden beri ve özellikle medya sektöründe sunduğumuz tüm çözümlerimizde şirket politikamız olan ‘Sanatçı Hakları’ konusunda, birçok ülkede çözülemeyen ‘Telif Sorunları’ için kendi ücretlendirme sistemimizi geliştirdik. Bu sistemde, FlyMusic tarafından eserleri yayınlanan tüm müziklerin hakları sanatçıya ait olmakta ve yayıncılık gelirleri kesintisiz olarak sanatçıya aktarılmaktadır.” Olarak belirtti ve “40 platformda yayıncılık hizmetimizin yanı sıra yerel çözümlerimiz olarak, 2021 yazında konser ve özel etkinlik çözümlerimizi sanatçılarımıza sunacağız.” duyurusunu yaptı.

Netflix ve Sony Entertainment ile platform sayısını 36’ya çıkaran ve yakın zamanda küresel film yayıncılığına başlayacak olan FlyMovie için yeni yıldaki planlarına değinen FlyMovie Global Manager Ayça Ayaz, “2021 yılında yerli yapım filmleri tüm dünyaya sunmak için yapım şirketleri ile temas halindeyiz. Yerli yapım filmleri küresel pazarlara sunmak için, yayıncılık maliyetlerini düşüren bir sistem geliştirdik. Böylece Uluslararası Lisansa sahip yerli yapım filmleri daha düşük maliyetlerle 36 farklı platformda yayınlayarak küresel pazara sunmuş oluyoruz. Türkiye’deki tüm yerel yapımlara bu desteği sunabilmek adına FlyMovie ekibimiz uçtan uca stratejiler geliştirdi ve geliştirmeye devam ediyor.” açıklamasında bulunurken önümüzdeki yıllarda, yerli yapımların küresel platformlara daha kolay ulaşabildiği ve başarılarıyla dünyada ses getireceği dönemler olacağını belirtti.

Tüm lisans haklarını eser sahiplerine vererek uluslararası lisanslama ve 83 farklı dijital platformda yayıncılık hizmetleri gerçekleştiren Seckin Fikir Inc. Fly Media Solutions, hedefleri doğrultusunda yeni yıl öncesi yerel şirketler ile anlaşmalar sağlamayı planlıyor.

Eserlerini göndermek isteyen sanatçıların Google Play veya Apple Store adreslerinden uygulamayı indirmesi veya www.flymusic.app - www.flybook.app - www.flymovie.app adreslerini ziyaret etmesi yeterli olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 02:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20