Koronavirüs, ilham oldu dezenfekte makinasını buldular

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu virüsün banknot ve madeni para ile de bulaştığını açıklamasıyla harekete geçen üç arkadaş, küresel çapta örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Koronavirüs, ilham oldu dezenfekte makinasını buldular

Son altı ay içerisinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı hayatın her alanında tedbirler alınmaya devam ediyor.

COVID-19 dalgası sürerken, Dünya Sağlık Örgütü’nün bu virüsün banknot ve madeni para ile de bulaştığını açıklamasıyla harekete geçen üç arkadaş, küresel çapta örnek olacak bir çalışmaya imza attı.

Tamamen yerli ve milli olarak üretimini gerçekleştirdikleri Toruko dezenfekte makinesi ile banknotlarda bulunan virüsü yok ettiklerini söyleyen Toruko Sterilization Systems CEO’su Tamer Aktaş, söz konusu makine ile ilgili beş kıtada sekiz farklı ülkeye ihracata başladıklarının altını çiziyor.

COVID-19’un Çin’de ortaya çıkması ile birlikte çalışmalarına hızla başlanan Toruko dezenfekte makinesi, üç arkadaşın ortak fikri ile ortaya çıkmış bir proje. Mühendislik, imalat ve teknik anlamda güçlerini birleştiren üç mucit, laboratuvar ortamındaki testlerden tam not alarak ürettikleri dezenfekte makinesi ile bir ilke imza attı. Haznesine yerleştirilen paraları virüsten arındıran Toruko dezenfekte makinesi, elektrostatik filtre yöntemiyle bu özelliğe kavuşturuldu. Kullandıkları yöntemin insan sağlığına herhangi bir zararı olmadığını söyleyen Toruko CEO’su Tamer Aktaş, kısa sürede ABD, Japonya, Kore, Güney, Afrika, Meksika, Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinin de aralarında bulunduğu farklı coğrafyalardan sipariş aldıklarına dikkat çekiyor.

PARANIN KULLANIMINDA TEDİRGİNLİK ORTAMI HAKİM”

Banknot ve madeni paranın, koronavirüsün insandan insana geçmesinde en kritik araçlardan biri haline geldiğini belirten Aktaş; “Hal böyle olunca insanlar arasında paranın kullanımında bir tedirginlik ortamı oluştu. Bu noktada amacımız, makinemizden geçen ve yüzde 100 dezenfekte edilen paralarla insanların sağlığını ön planda tuttuğumuzu göstererek, onlara güven hissi vermek bizim için temel hedeflerimizden biri oldu” diyor.

İlk aşamada para sirkülasyonunun en fazla olduğu noktalar olan banka ve döviz bürolarını kendilerine hedef kitle olarak belirlediklerini söyleyen Aktaş, şu ana kadar beş kıtaya yayılarak farklı coğrafyalardan sipariş aldıklarını ifade ediyor.

“İLK GÖREV, BANKALARA DÜŞÜYOR”

COVID-19’un artık deprem gibi ne zaman, nerede ortaya çıkacağının belli olmadığını kaydeden Aktaş sözlerini şöyle tamamlıyor: “Bu virüs, her an her yerde olabilir. Evimizde kendimizi izole etsek bile her zaman para ile yakın temas halinde olacağımızdan paraların temizlenerek steril olması şart. Bu yüzden burada ilk görev bankalara düşüyor. Bankalar müşteriden para alırken, müşteriye para verirken, milyonlarca 65 yaş üstü vatandaşa ATM’den maaş verirken parayı steril etmek zorunda. Evet; artık mikrobun banknot ve madeni paradan yayıldığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da açıklandı. Bu anlamda en azından tehlikenin belli bir kısmının nereden geldiğini bildiğimiz için bu noktada önlemlerin alınması önemli. Tam da bu noktada üretimini gerçekleştirdiğimiz Toruko dezenfekte makinesi, insan sağlığı açısından önemli bir amaca hizmet ediyor olacak.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER