Türkiye Ulus Markalama Forumu İstanbul'da Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından "Türkiye'nin Gerçek Renkleriyle Tanışın" temasıyla düzenlenen "Türkiye Ulus Markalama Forumu", Maslak TİM Gösteri Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Türkiye Ulus Markalama Forumu İstanbul'da Gerçekleştirildi

İSTANBUL - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye Marka Ofisi'nin, İletişim Başkanlığı altında kurulmuş olmasının isabetli ve anlamlı bulduğunu belirterek, alınacak güzel sonuçların ülkenin kazanımı olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından "Türkiye'nin Gerçek Renkleriyle Tanışın" temasıyla düzenlenen "Türkiye Ulus Markalama Forumu", Maslak TİM Gösteri Merkezi'nde yapıldı.

Forumda konuşan Olpak, güncel markalaşmada sadece firmaların değil, sporcular, sanatçılar, siyasetçiler, bilim insanları, şehirler, sosyal yapıların da markalaştığını ve ülkelerin markalaşmasında önemli görevler üstlendiğini aktardı.

Marka şehirlerin son dönemlerde sıkça kullanılan bir kavram olduğunu dile getiren Olpak, "Şehirler, kendisini dünyada bir marka olarak tanıtacak unsurunu ön plana çıkarmanın gayreti içinde. Ülke olarak günümüzde turizmde de önemli bir marka olduğumuz ortada. Tarihi mirasımız ve doğal güzelliklerimiz, kültürel değerlerimiz, dört mevsimin yaşandığı iklimimiz ve bunlara ek olarak sayabileceğimiz birçok özelliğimiz, bu markanın temel unsurları. Dünyanın dört bir yanında izlenen Türk dizileri de yine buna örnek ve elbette bu örnekleri çoğaltmamız mümkün." değerlendirmesini yaptı.

Markalaşmanın en önemli belirleyicisinin iletişim olduğuna işaret eden Olpak, şunları kaydetti:

"Kaliteli, albenili ve rekabetçi mal veya hizmet üretebilirsiniz, ama onun iletişimini doğru kurmazsanız arzu ettiğiniz markalaşmayı sağlayamayabilirsiniz. Benzer şekilde, doğru politikalar uyguluyor, stratejiler geliştiriyor olabiliriz, ancak iletişimini doğru kuramadığımız zaman alacağımız sonuçlar, Türkiye markasını güçlendirme anlamında bize yeterince fayda sağlamayabilir.

Bu yüzden, daha önce yapılan çalışmaları da tek çatı altında toplayan Türkiye Marka Ofisi'nin, İletişim Başkanlığı altında kurulmuş olmasını isabetli ve anlamlı buluyorum, alınacak güzel sonuçlar ülkemizin kazanımı olacak."

- "DEİK, Türk iş dünyasının yurt dışına açılan penceresi"

Olpak, DEİK'in, Türk iş dünyasının yurt dışına açılan penceresi olarak Türkiye'nin marka yolculuğuna katkı sağlayan bir kurum olduğunu belirtti.

DEİK'i, iş dünyasının Kuzey Yıldızı olarak ifade ettiğini dile getiren Olpak, "Görev tanımı, Türk özel sektörünün tüm dış ekonomik ilişkilerini yürütmek, iş dünyamızın ihracatını artırmak ve ticaretini geliştirme çalışmalarına yardımcı olmak olan bir iş platformu olarak, iş dünyamıza dünyanın her noktasında ufuk açıyor ve güven veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Olpak, tüm dünyaya yayılmış 151 iş konseyi, karşı kanat kuruluşları, kurucu kuruluşları ve profesyonel kadrosuyla bir takım bilinciyle hareket ettiklerini, iş konseyi sayısının yakında, Esvatini Krallığı ve Brunei İş Konseyleri ile birlikte 153'e ulaşacağını bildirdi.

DEİK'in uluslararası faaliyetlerine de değinen Olpak, şunları kaydetti:

"DEİK’in ülke bazlı iş konseylerinin yanında Türkiye Markası adına önem verdiğimiz bir iş konseyi de DTİK-Dünya Türkleri İş Konseyi. DTİK, yurt dışında yaşayan Türk kökenli ve Türkiye Dostları diasporamız arasında koordinasyon ve networkü artırmayı hedefleyen, Türkiye Markasını yaşadığı coğrafyalardaki Türk Kökenli ve Türkiye Dostu kişilerle pekiştiren iş konseyimiz. ekonomik olarak yaşadıkları ülkede aktif bir Türk toplumunun, ana vatanına daha çok katkıda bulunacağı gerçeğiyle hareket eden DTİK, ülke ve şehir temsilcilerimiz ile yurt dışında yaşayan soydaşlarımızın ekonomik gücünü artırmayı amaçlıyor ve Türkiye Markası adına görev yapıyor."

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2022, 05:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20