Trendyol, Türkiye ve BAE arasında e-ihracat köprüsü kuracak

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Al Zeyoudi, Trendyol’un Tuzla’daki Operasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, Trendyol’un gelecek dönem planları hakkında bilgi aldı.

Trendyol, Türkiye ve BAE arasında e-ihracat köprüsü kuracak

İSTANBUL - Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri kapsamında Türkiye’ye gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, Trendyol’un Tuzla’daki Operasyon Merkezi’ni ziyaret etti.

Trendyol'dan yapılan açıklamaya göre, BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Al Zeyoudi, Trendyol’un Tuzla’daki Operasyon Merkezi’ni ziyaret ederek, Trendyol’un gelecek dönem planları hakkında bilgi aldı.

Zeyoudi’ye Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin ve Trendyol yönetim ekibi eşlik etti. BAE’nin devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ve Chimera Investment geçtiğimiz yıl Türkiye’deki ilk yatırımlarını Trendyol’a yaparak, şirketin BAE ve Orta Doğu’daki stratejik ortağı konumuna geldiler.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Al Zeyoudi, Türkiye’deki e-ticaretin büyüme potansiyeline inandıkları için geçen yıl Türkiye’deki ilk yatırımlarını Trendyol’a yaptıklarını belirterek, "Trendyol ile beraber e-ticaret alanında yapabileceklerimiz için heyecanlıyız." ifadesini kullandı.

Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) aracılığıyla Türkiye’de e-ticaret sektörünü yakından takip ettiklerini aktaran Al Zeyoudi, şunları kaydetti:

"Orta Doğu’da e-ticaret konusunda öncülük edecek şirketlerden biriyle buluşmaktan, bu şirketle ortaklık kurmaktan gurur duyuyoruz. Sizin BAE’deki varlığınıza destek vermeyi, ürün ve operasyonlarınız için bir üs olmayı heyecanla bekliyoruz. E-ticaret, genel olarak pandeminin de etkisiyle son iki yılda çok büyüdü. Eğer bir öngörü yapmam gerekirse bu sektör çok daha fazla büyüyecek. Biz de sizin büyük başarınızı gerçekten takdir ediyoruz. Diğer bir konu da lojistik konusunda sağladığınız ilerleme. E-ticaret ve lojistik birbirinden ayrı düşünülemez. Düzgün bir lojistik altyapısı olmadan, düzgün e-ticaret yapılamaz, şirkette görmek istediğimiz büyüme olmaz. Lojistik yatırımlarla sizin daha büyük pazarlara erişiminizi sağlamaya hazırız."

Al Zeyoudi, serbest ticaret anlaşmaları için İstanbul’da olduklarını belirterek, söz konusu anlaşmalar imzalandıktan sonra Trendyol'un BAE’yle 100 milyon dolarlık yıl sonu e-ihracat hedefini çok daha yüksek rakamlara taşıyabileceğini kaydetti. Stratejilerinin bir parçası olarak bu bölgede ve Afrika’da daha fazla serbest ticaret anlaşması yapma fırsatı kolladıklarını ifade eden Al Zeyoudi, "Bu bağlamda BAE’de sizin varlığınız için de bir pazar açacağız. Sadece bu değil, bahsettiğiniz Güneydoğu ülkelerini de bizimle serbest ticaret yapmaları için destekleme konusunda kararlıyız. Bu ülkeleri de serbest ticarete katılmaları konusunda teşvik ederek, operasyonlarını BAE üzerinden yapmalarını koordine edeceğiz. Aynı zamanda eğer KOBİ’leri e-ticaret yapmaya yönlendiremezsek o zaman asıl amacımız olan istihdamı yaratamayız. Bizim global olarak yapmak istediğimiz de bu. Sizin dünya ölçeğinde depolarınız ve çalışanlarınız var. Beraber yapabileceklerimizi ve e-ticaret alanında dolduracağımız boşluğu keşfetmek için heyecanlıyız. Biliyorum ki sizin ekibiniz harika bir iş çıkarıyor. Biz de BAE hükümeti olarak destek vermeye hazırız." değerlendirmesinde bulundu.

- "Türk üreticilerini ve esnafını dünyayla buluşturacağız"

Trendyol Kurucu Ortağı Begüm Tekin ise hedeflerinin büyük çoğunluğu esnaf ve KOBİ'lerden oluşan 260 bin satıcıyı, Türk üreticilerini ve markalarını dünya ile buluşturacak yeni köprüleri kurmak olduğunu belirtti.

Tekin, Türk üreticilerinin ve markalarının yüksek kalitedeki üretim kapasitesinin global pazarlarda büyümesine aracılık etmek ve Türkiye'ye döviz girdisini artırmak istediklerini kaydetti.

Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi’in ziyaretinden çok memnun olduklarını belirten Tekin, "Son yatırım turumuzda Softbank, General Atlantic’in yanı sıra ADQ ve Chimera Investment da aramızda katılmıştı ve kendileriyle yakın çalışıyoruz. E-ihracat başta olmak üzere bölgedeki planlarımıza yönelik kendileri bize büyük destek veriyorlar. Hedefimiz büyük çoğunluğu esnaf ve KOBİ'lerden oluşan 260 bin satıcımızı, Türk üreticilerini ve markalarını dünya ile buluşturacak yeni köprüleri kurmak. Türk üreticilerinin ve markalarının yüksek kalitedeki üretim kapasitesinin global pazarlarda büyümesine aracılık etmek ve ülkemize döviz girdisini artırmak istiyoruz. 2023 itibarıyla Türkiye ve BAE arasında gerçekleştirdiğimiz e-ihracatın 100 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Türkiye ve BAE arasında da e-ihracat köprülerini kurmuş olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Tekin, Trendyol olarak e-ihracat ile Türkiye'nin ihracat gelirleri ile ihracatçı sayısını artırırken, Türk üreticilerine yurt dışındaki milyarlarca tüketiciye satış yapma imkanı sunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Türk üreticilerini ve ürünlerini kendi platformumuzla ya da global e-ticaret pazaryerleri aracılığıyla tüm dünya ile buluşturuyoruz. Yerli üretim ürünler Trendyol aracılığıyla 50’den fazla global pazaryerinde satılıyor. 2021 yılında toplam 6 milyon sipariş aldık. Yine 2021’de Avrupa’dan Orta Doğu ve Afrika’ya, çok geniş bir coğrafyada 100’e yakın ülkeye ihracat yaptık. 2023 yılında e-ihracat hacmimizin 1 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Hedefimiz yerli üreticileri ve markaları global pazarlarda büyüterek, EMEA Bölgesi’nin lider e-ticaret şirketi olmak. Bu doğrultuda da biz de teknoloji, lojistik ve pazarlama odağında önümüzdeki üç yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yapacağız."

(AA)

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 04:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20