Tarımdaki kadın girişimcilere kariyer fırsatları

Migros ve KAGİDER'in ortak açıklamasına göre, geniş kapsamlı program içeriği olan kampa, tarım sektöründe en az bir, en çok 3 yıldır faaliyet gösteren 60 kadın girişimci katılıyor.

Tarımdaki kadın girişimcilere kariyer fırsatları

İSTANBUL - Tarım sektöründe faaliyet gösteren kadın girişimcilere destek vermek amacıyla Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Migros iş birliğiyle hayata geçirilen "Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı" kapsamında 3 yıldır düzenlenen kamp çalışması, bugün ve yarın Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştiriliyor.

Migros ve KAGİDER'in ortak açıklamasına göre, geniş kapsamlı program içeriği olan kampa, tarım sektöründe en az bir, en çok 3 yıldır faaliyet gösteren 60 kadın girişimci katılıyor.

Kampın ilk gününde açılış konuşmalarının ardından "Dünyada ve Türkiye'de Tarım", "Finansal Kaynaklar ve Finansa Erişim" ve "Tarımda Yeni Pazarlar" başlıklı oturumlar düzenlendi. İkinci günde ise liderlik, marka olmak ve satış teknikleri, coğrafi işaretler-patent, kalite süreçleri, dijitalleşme, finansal yönetim ve tarım teknolojileri gibi konular ele alınacak.

Alanında uzman isimler kadın girişimcilere detaylı bilgiler aktaracak. Programın sonunda girişimci kadınlara ilham vermek amacıyla gerçekleştirilen "Rol Model" oturumunda, tarım sektöründe başarılı olmuş kadın girişimciler öykülerini anlatarak, katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen KAGİDER Başkanı Emine Erdem, gerek tarım sektörünün sürdürülebilir büyümesi gerekse de Türkiye'nin kalkınması açısından tarım sektöründe kadın girişimcileri desteklemenin çok önemli olduğuna inandıklarını aktararak, "Kararlılıkla sürdürdüğümüz Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı, bu yaklaşımımızın bir ürünü. Bu çalışma için kapsamlı bir eğitim programı hazırlandı. Kadın girişimcilerin işlerini geliştirmek ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgilere yer verdik. Daha önceki çalışmalarımızda da olduğu gibi aralarından belirlenecek 15 girişimciye de mentorluk desteği sağlayacağız. Çok güzel sonuçlar aldığımız bu programı sürdürmeye kararlıyız. Bu çalışmada iş birliği yaptığımız Migros Ticaret AŞ'ye de bu vesile ile bir kez daha teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

- "Kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine vesile olmaktan mutluluk duyuyoruz"

Migros Ticaret AŞ İcra Kurulu Üyesi Ekmel Nuri Baydur da Migros olarak, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğine, kadın üreticilerin artmasına katkı sağlayan, kadın girişimcilere cesaret ve umut veren pek çok projeyi hayata geçirdiklerini bildirdi.

Bölgesel Kadın Kooperatifleri Buluşmaları kapsamında düzenledikleri eğitimlerle kadın üreticilerin büyümelerine ve güçlenmelerine yardımcı olduklarını, kadınların üretime katılmasını destekleyen güçlü yatırımlarıyla emeklerinin ulusal pazarda karşılık bulmasını sağladıklarını aktaran Baydur, şunları kaydetti:

"KAGİDER ile birlikte tarım alanındaki kadın girişimcilerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesine vesile olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tarımda Kadın Girişimci Geliştirme ve Hızlandırma Programı'mıza katılan kadın girişimcilerin kariyer yolculuklarında ihtiyaç duyacakları öğretileri paylaşıyor, Migros standartlarına uygun ürünleri Türkiye'nin dört bir yanındaki mağazalarımızda tüketicilerle buluşturuyoruz.

Yakın zamanda programımıza katılan Mersinli bir girişimcimizin Migros'a özel olarak yetiştirdiği kazları alarak kazın artık sadece Kars'ta değil, Mersin'de de üretebildiğini gösterdik. Tüm girişimcilere ilham olacak bu çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. KAGİDER ile üçüncü yılını geride bıraktığımız iş birliğimizden büyük mutluluk duyuyor, uzun seneler boyunca kadın girişimcileri destekleyen önemli adımlar atacağımıza gönülden inanıyoruz."

(AA)

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2022, 02:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20