ODE Yalıtım'ın yeni kurulan fabrikasında üretim başladı

Türkiye’de ve ihracat yaptığı altı kıtadaki 75’in üzerinde ülkede yalıtım sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirerek, elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu.

ODE Yalıtım'ın yeni kurulan fabrikasında üretim başladı

İSTANBUL - ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirerek, ODE R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de ve ihracat yaptığı altı kıtadaki 75’in üzerinde ülkede yalıtım sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan ODE Yalıtım, Eskişehir’de 200 milyon liralık yatırım gerçekleştirerek, elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurdu.

ODE R-Flex markalı ürününü bu zamana kadar Çorlu'daki fabrikasında üreten şirket, bundan sonra 2 şehirde birden üretime devam edecek.

- "Türkiye’deki pazar büyüklüğünün iki katı kapasiteye ulaştık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen ODE Yalıtım İcra Kurulu Üyesi Ozan Turan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ODE Üretim Kampüsü’nde, 20 bin metrekare kapalı alana kurdukları yeni tesisleri ile elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtım ürünü kapasitelerini 4 kat artırarak, toplamda yıllık 18 bin tona çıkardıklarını bildirdi.

Bu yatırım ile Türkiye elastomerik kauçuk köpüğü pazar büyüklüğünün2i katı kapasiteye ulaşarak, 1991'den bugüne kadar bu ürün grubunda Türkiye'de sürdürdükleri liderliklerini daha da pekiştireceklerini belirten Turan, "Yine bu tesiste üreteceğimiz üst segment ürünlerimizle ihracat yaptığımız bazı ülkelerdeki lider konumumuzu güçlendirirken, bazı ülkelerde de pazar lideri konumuna yükseleceğiz.

Bununla birlikte yalnızca şirketimiz değil sektörümüz ve ülkemiz adına da önemli bir başarıya imza atarak, Çin ile Almanya arasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici konumuna geldik. Yeni tesis ile birlikte 150 kişiye daha istihdam sağlayacağız." ifadelerini kullandı.

- "Pandemi koşullarına rağmen yatırımdan vazgeçmedik"

Turan, bu üründe son birkaç yıldır tam kapasite ile çalıştıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Yeni bir tesis yatırımı planladık. Fizibilite çalışmalarına başladığımızda henüz Kovid-19 yoktu. Ardından pandemi başladı ancak buna rağmen planımızı ertelemedik. Bu süreçte tedarik zincirinde yaşanan kırılmalara ve maliyet artışlarına rağmen ülkemize daha fazla katma değer sağlayacağımız bu tesisi hayata geçirdik. Böylece bu topraklardan doğan global bir marka olma hedefimize de bir adım daha yaklaştık.

Eskişehir yatırımı kapasite büyüklüğünün yanı sıra yüksek verimi ve çevre dostu teknolojisi ile de örnek bir tesis. Yeni tesisimizin çatısının tamamını 5 bin 300 güneş paneli (fotovoltaik) ile kaplıyoruz.

2 bin 400 kWp kurulu güce sahip olacağımız bu sistem ile elektrik ihtiyacımızın yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. Sistemi bu yılın sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. Bununla birlikte 2050 yılına kadar karbon nötr olma taahhüdümüz kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarımıza hem Eskişehir’de hem de Çorlu’da aralıksız devam edeceğiz."

- Yüksek performanslı, enerji dostu ürünler

Verilen bilgiye göre, ODE Yalıtım, ODE R-Flex markalı elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımında 2 çeşit ürün üretiyor. Levha şeklinde imal edilen ODE R-Flex Levha, ısı yalıtım performansı ve yüksek su buharı difüzyon direnci ile iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde en çok tercih edilen yalıtım malzemesi olarak dikkati çekiyor. Boru şeklinde imal edilen, soğuk ve ılık hatlı tesisat boruları için üretilmiş, tamamen esnek, prefabrik boru yalıtımı ürünü olan ODE R-FLEX Boru ise tesisatı korurken enerji verimliliği de sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2022, 03:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20