İngiltere’de Normalleşmeye Doğru Bir Adım Daha

İngiltere’de hükümet ekonomik hayatın canlanması için 23 Mart’ta başlattığı ‘Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı’ kısıtlamalarını gevşetiyor. Normalleşmenin yeni bir adımını 4 Temmuz uygulamaları oluşturacak.

İngiltere’de Normalleşmeye Doğru Bir Adım Daha

LONDRA - İngiltere’de sokağa çıkma kısıtlamaları 4 Temmuz’da bitiyor; pub, restoran, sinema, otel ve kuaförler tekrar hizmet vermeye başlayacak.

Hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağı bu yeni normalleşme döneminde iş hayatında neler değişecek? İşyerleri nasıl bir servis ile tekrar ekonome hayat verecek?

Başbakan Boris Johnson, İngiltere’deki kısıtlamaları bitirme sürecini açıklarken, “ülkemizdeki kış uykusu artık sona eriyor” diyerek yeni dönemi tanımladı.

Koronavirüs salgının ölüm vakalarını artırmasıyla birlikte 23 Mart’ta başlayan ve 13 Mayıs’ta tekrar uzatılan ‘Kısmi Sokağa Çıkma Yasağı’ sonlandırılırken, adeta duran ekonomi nasıl işleyecek, ve yeni dönemin hayatı nasıl olacak?

4 TEMMUZ’DAN İTİBAREN OLACAK DEĞİŞİKLİKLER

Ülkedeki koronavirüs enfeksiyon oranının düşmeye devam etmesiyle eğlence ve turizm sektörleri 4 Temmuz’dan itibaren işe geri dönebilecek.

Pub, restoran, kuaför ve sinema gibi işletmeler, güvenli görülmeleri halinde hizmet vermeye başlayabilecek.

Başbakan Boris Johnson, bu gibi işletmelerin hizmet verebilmesi için iki metrelik sosyal mesafe kuralının bir metreye düşürüleceğini söyledi ve yüzü örtme gibi risk azaltıcı önlemlerin daha kısa mesafelerde koruma sağlayabileceğini belirtti.

MUHALEFET LİDERİ DE STARMER DE DESTEK VERDİ

Kısıtlamaların yumuşatılmasına yönelik belirlenen sürece İşçi Partisi lideri Keir Starmer da destek verdi ve hükümetin doğru şeyi yapmaya çalıştığını söyledi. Yeni yönlendirmeler, sosyal mesafe kuralları uygulandığı takdirde iki hane halkının herhangi bir sayı sınırı olmadan iç mekanlarda bir araya gelmesine müsaade ediLİyor. Farklı hane halkları, farklı zamanlarda bir araya gelebilecek.

Bunun yanında tatil konaklamalarına ve kamp yapmaya da izin verilecek.

İç mekanlarda yemek yenmesi ve içki içilmesi de güvenli olarak görülüyor. Düğünlere katılımda 30 kişiye kadar müsaade edilecek. Cenazeler ve diğer dini hizmetlere katılım sayısı ise ibadethanelerin sosyal mesafe kapasitesine bağlı olacak. Açılacak olan işletmelerin risk azaltıcı önlemler alması gerekecek.

YENİ DÖNEMİN ÖNLEMLERİ NELER OLACAK?

Pub ve restoran gibi yerlere gidecek olan kişilerden isimlerini vermeleri istenecek. Bu sayede olası bir koronavirüs salgını durumunda temas takibi yapılabilecek. Başbakan Boris Johnson’un bilim ve tıbbi danışmanları, özgürleşmenin beklenenden daha fazla olmasının, insanların sosyal mesafe kurallarını tümden hiçe saymasına neden olması halinde virüsün yeniden çoğalmasından endişe ediyor.

Acil durumlarda bilimsel tavsiyeler sunan Scientific Advisory Group on Emergencies’in, Boris Johnson’a iki seçenek sunduğu ifade edildi. Bu seçeneklerin, aşamalı bir yeniden açılma süreci ve daha kapsamlı bir açılma süreci olduğu belirtildi. Başbakan Boris Johnson’un, işlerin kötü gitmesi halinde ülkenin tekrar mart ayındaki duruma dönmesi yönündeki endişelere rağmen ikinci seçenekte karar kıldığı aktarıldı.

OKUL VE EĞİTİM SERVİSİ NE OLACAK?

Eğitim konusunda da siyasetçiler ve bilim insanları arasında ayrılıklar yaşandığı görüldü. Başbakan Johnson’un bazı danışmanlarının, öğrencilerin eylülde okula dönebileceklerine yönelik güveni paylaşmadığı ifade edildi.

İngiltere’nin kamu sağlığı idaresi başkanı Chris Whitty, hükümetin mesajının yanlış anlaşılabileceğinden endişe ediyor. Chris Whitty, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“İnsanlar risk azaltıcı önlemleri ciddiye almazsa eğer söylenenlerin ‘Her şey tamam, virüs gitti’, gibi çarpıtılmış versiyonlarını duyarlarsa kesinlikle bir vaka artışı yaşanacak. İnsanların yönlendirmelere uymaları kesinlikle çok önemli.”

Başbakan Boris Johnson ayrıca 4 Temmuz’un “harika bir gün” olacağını umduğunu söylemesine rağmen, insanlardan aşırıya kaçmamalarını istedi.

İŞTE YENİ DÖNEMDE KURALLAR VE UYGULAMALAR:


• Restoranlar bölmelere ayrılarak ve menüleri azaltılarak açılacak
• İki hane halkı iç mekanlarda bir araya gelebilecek ve gece konaklamalarına izin verilecek

• İki metrelik sosyal mesafe kuralı risk azaltıcı önlemlerle birlikte bir metreye düşebilecek


• Pub ve barlar yalnızca masa hizmeti verebilecek, sayılarda katı limitler olacak
• Düğün katılımları 30 kişiyle sınırlı olacak
• Ev tatilleri teşvik edilecek; oteller, kamp alanları ve tatil için kiralanan yerler yeniden açılacak
• Saç kesimi hizmetlerine yeniden başlanabilecek ancak manikür, pedikür ve güzellik salonları kapalı kalacak
• Yüzme havuzları ve spor salonlarının açılmasına izin verilmeyecek

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER